zapalenie-stawow-skuteczne-leczenie-domowe
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Rodzaje zapalenia stawów

Słysząc hasło „zapalenie stawów”, na myśl nasuwają się najczęściej choroby o podłożu zwyrodnieniowym i reumatycznym, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), jednak pod przypadłością tego typu kryje się blisko 100 różnych przyczyn o odmiennym przebiegu, objawach i skutkach. Niektóre z nich szybko ustępują pod wpływem prostych doraźnych zabiegów leczniczych, inne zaś postępują, prowadząc do stopniowej niepełnosprawności zajętej okolicy.Stan zapalny stanowi naturalną reakcję obronną organizmu na czynnik uszkadzający tkanki o charakterze mechanicznym, chemicznym i biologicznymi. Choć mechanizm jego powstawania jest złożony i uwarunkowany wieloma czynnikami, to celem stanu zapalnego jest powrót zajętej nim tkanki do stanu fizjologicznego. W związku z szerokim spektrum przyczyn również objawy choroby mogą się od siebie różnić. Zwykle jednak pojawiają się:

 • miejscowy ból,

 • obrzęk,

 • zwiększona ciepłota,

 • zaczerwienienie,

 • sztywność i ograniczenie ruchomości stawu.

Stanu zapalnego najczęściej możesz doświadczyć wskutek m.in. urazów i kontuzji, a także choroby zwyrodnieniowej stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, dny moczanowej, osteoartrozy, tocznia rumieniowatego układowego czy infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych oraz zmian o podłożu autoimmunologicznym. Choć istnieje wiele rodzajów zapalenia stawów, to sposoby domowego leczenia są podobne.

Zapalenie stawów – leczenie domowe

W ostrej fazie dolegliwości, czyli kiedy ból i pozostałe objawy są najsilniejsze, przede wszystkim oszczędzaj chorą okolicę, tzn. unikaj wykonywania czynności manualnych i prac domowych, jeśli nieprzyjemne objawy pojawiły się w dłoniach, a także sporo odpoczywaj, jeśli dotyczą one kończyn dolnych.Wzmacniające i poprawiające ruchomość ćwiczenia na stawy biodrowe odłóż na później. Aby przyspieszyć wchłonięcie się obrzęku w nodze, dobrze będzie, jeśli uniesiesz ją w trakcie odpoczynku. Na chorą okolicę warto także przykładać zimne kompresy. Można też stymulować chory obszar ciała masażem z kostkami lodu.Zapalenie stawów dłoni i stóp dobrze reaguje na kąpiele wirowe. Jeśli masz jeszcze gdzieś na strychu lub w piwnicy starą franię, możesz ją do tego zabiegu wykorzystać. Delikatnie wirująca woda w bębnie złagodzi dolegliwości i przyspieszy regenerację uszkodzonych tkanek.Tego typu domową rehabilitację możesz wykonywać, kiedy stan zapalny powstał w wyniku zmian chorobowych i po niektórych urazach. Jeśli jednak zapalenie związane jest z poważną kontuzją, np. złamaniem, najlepiej dla Ciebie będzie, jeśli usztywnisz staw i sąsiadujące z nim kości i udasz się do lekarza. Inne zabiegi lecznicze nie są wówczas wskazane. Dopiero po opatrzeniu przez specjalistę możesz wykonywać ćwiczenia domowe i inne czynności, które zostaną Ci zlecone.

Jak inaczej możesz sobie pomóc?

W leczeniu domowym zapalenia stawów w ostrej fazie możesz odnieść się do farmakoterapii. Jednak uważaj! Wybierając leki, zwróć uwagę zwłaszcza na rodzaj substancji czynnej, która będzie odpowiednia do Twoich potrzeb. Cennych wskazówek odnośnie do przeznaczenia i dawkowania uzyskasz od farmaceuty, a także z ulotki dołączonej do opakowania.Leki przeciwzapalne możesz dostać w formie tabletek i kropli doustnych, proszków do sporządzania roztworu oraz maści, aerozoli i plastrów do stosowania zewnętrznego.W zależności od przyczyny Twoich problemów niezbędna może okazać się konsultacja lekarska, w której przebiegu lekarz zaproponuje specjalne leki o silniejszym działaniu, a także ustali farmakoterapię na schorzenia towarzyszące.Jeśli jednak zależy Ci na naturalnych sposobach leczenia, zdecyduj się na metodę, jaką jest dieta na zapalenie stawów. Modyfikacja jadłospisu jest szczególnie polecana na nawracające zapalenia o podłożu chorobowym, np. reumatoidalnym. Mimo że leki na RZS pozwalają uzyskać remisję choroby i znacznie łagodzą dolegliwości stawowe, to często farmakoterapia wiąże się z efektami ubocznymi, jakimi są m.in. zaburzenia pracy jelit czy żołądka. Wszystkie te czynniki zmieniają Twoje zapotrzebowanie żywieniowe. Odpowiednio dobrane menu sprzyja nie tylko usprawnieniu funkcji motorycznych stawów, ale też poprawie pracy układu pokarmowego i samopoczucia. Poza tym dieta wspiera układ immunologiczny, który sprawniej zwalcza stany zapalne. Jednym z bardziej polecanych stylów żywienia do Twoich problemów jest dieta śródziemnomorska.

  Źródła
  1. J. Gołąb i in., Immunologia, PWN, Warszawa 2007.
  2. R. Korbut, Farmakologia, PZWL, Warszawa 2017.
  3. W. Domagała i in., Podstawy patologii, PZWL, Warszawa 2010.
  Tagi
  Stawy

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Telekonsultacja z lekarzem
  już w ciągu godziny!
  Umów się
  Uzyskaj odpowiedź
  dzięki konsultacji
  online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
  Umów się

  Najchętniej czytane

  oczyszczanie-pluc-jakie-sa-domowe-sposoby
  Zdrowie
  1 min.
  Oczyszczanie płuc - jakie są domowe sposoby?
  29.10.2021
  piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
  Zdrowie
  1 min.
  Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
  19.05.2021
  siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
  Zdrowie
  2 min.
  Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
  24.01.2022
  ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
  Zdrowie
  1 min.
  Zioła na stawy - na bóle, na odbudowę chrząstki
  24.01.2022
  Popularne w kategorii Zdrowie

  © 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.