Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Czy istnieje możliwość zajścia w ciążę przy wysokim TSH?

Czy szanse na zajście w ciążę przy wysokim TSH rzeczywiście są niewielkie? Czy wysokie TSH może wpłynąć na rozwój dziecka?

Odpowiedź

Wysokie stężenie hormonu TSH pozwala podejrzewać niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy (FT3 i FT4) wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na płodność (niedoczynność tarczycy ją zmniejsza) i przebieg ciąży (niedoczynność m.in. zwiększa ryzyko poronienia). Stężenie hormonów tarczycy w przypadku kobiet planujących dziecko lub będących w ciąży jest niezwykle istotne. Zalecane wartości TSH zarówno u jednych, jak i drugich kobiet (do 2,5 mIU/L) odbiegają od normy przyjętej dla reszty społeczeństwa (0,4–4,0 mIU/L). Nieprawidłowości w wyniku stężenia TSH zawsze wymagają oznaczenia hormonów FT3 i FT4, co pozwoli na ustalenie rodzaju patologii. Wyrównany poziom hormonów tarczycy zwiększa szansę na zajście w ciążę, donoszenie jej oraz urodzenie zdrowego dziecka. Leczeniem schorzeń tarczycy zajmuje się lekarz endokrynolog.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Podobne pytania

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.