Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 2 min.

Żeń-szeń a potencja – czy warto go stosować?

Angelika Janowicz

21.01.2022

Aktualizacja: 30.09.2022

Wielu panów sięga po żeń-szeń, gdy pojawiają się problemy z potencją. Roślina ta ma udowodnione działanie prozdrowotne. Wspiera ogólne funkcjonowanie organizmu, a także poszczególne układy – w tym układ rozrodczy. Jest też uznawana za afrodyzjak. Zobacz, dlaczego warto stosować żeń-szeń na potencję.


zen-szen-na-potencje-jaki-wybrac-jak-dziala
pixabay

Polecane

temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
obfite-miesiaczki-przyczyny-domowe-sposoby
Seks
1 min.
Obfite miesiączki – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
31.05.2022
miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
Spis treści
 1. Potencja u mężczyzn
 2. Co to jest żeń-szeń?
 3. Żeń-szeń na potencję
 4. Który żeń-szeń na potencję wybrać?
 5. Jak stosować żeń-szeń na potencję?

Potencja u mężczyzn

Potencja seksualna to zdolność organizmu do pobudzenia seksualnego oraz wyraz sprawności seksualnej. Gdy jest ona zachowana na odpowiednim poziomie, możliwe staje się odbycie aktu seksualnego i osiągnięcie z niego satysfakcji. Potencja dotyczy zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Ta ostatnia u panów objawia się erekcją, czyli powiększeniem się i zesztywnieniem członka.

Niekiedy zdarzają się zaburzenia potencji. Mogą być one przejściowe. Jednak u niektórych panów utrzymują się przez długi czas. Wówczas konieczne jest ustalenie przyczyny zaburzeń erekcji i pozostałych dysfunkcji w sferze seksualnej. Powodów nieprawidłowości może być wiele. Są one związane z nieprawidłowym stylem życia i stresem, ale też przewlekłymi chorobami, które dotyczą całego organizmu.

Zaburzenia potencji u mężczyzn objawiają się na różne sposoby. Mogą wiązać się z niemożnością osiągnięcia i utrzymania erekcji, brakiem podniecenia seksualnego, ale też brakiem orgazmu czy wytrysku. Nieprawidłowości mogą wystąpić w każdym wieku. Dla wielu panów to trudny i wstydliwy problem. Część z nich nie zgłasza się do lekarza lub seksuologa. Są też tacy, którzy wspierają się domowymi sposobami. Sięgają po zioła na potencję – np. żeń-szeń. Potencja to jednak nie jedyna sfera, w której pomocna okazuje się ta roślina.

Co to jest żeń-szeń?

Żeń-szeń jest byliną, która występuje na terenie Chin, Rosji, Japonii, Indii i Ameryki Północnej. Od tysięcy lat wykorzystuje się go w medycynie ludowej do leczenia wielu chorób i nieprzyjemnych dolegliwości. Część leczniczą stanowi korzeń. Jest on słabo rozgałęziony i ma jasny, kremowy kolor.

Żeń-szeń jest bogatym źródłem wielu substancji, dzięki którym wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka. Są to:

 • fitosterole,

 • ginsenozydy,

 • związki fenolowe,

 • olejki eteryczne,

 • witaminy (C, E i z grupy B) oraz

 • pierwiastki (miedź, mangan).

Wykazano w badaniach, że roślina ta ma zdolność do obniżania stężenia glukozy we krwi, poprawiania zdolności myślenia i pamięci oraz ogólnego samopoczucia. Żeń-szeń ma też działanie wzmacniające. Wspiera układ hormonalny, nerwowy, krążenia i immunologiczny.

Często poleca się ponadto żeń-szeń na potencję. Dawniej był też uznawany za afrodyzjak. Jego wpływ na erekcję i potencję został udowodniony podczas licznych badań. Zalicza się on do afrodyzjaków analogicznych, czyli takich, które swoim wyglądem przypominają narządy płciowe człowieka.

Żeń-szeń na potencję

Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić erekcję, powinieneś przyjrzeć się bliżej wpływowi żeń-szenia na organizm. Przede wszystkim roślina ta wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego. Przyczynia się do zwiększenia produkcji hormonów – w tym płciowych – co skutkuje lepszą sprawnością seksualną. Ponadto żeń-szeń na potencję powoduje zwiększenie przepływu krwi przez narządy rodne. Tym samym ułatwia osiągnięcie wzwodu.

Żeń-szeń na potencję może być stosowany, ponieważ wzmaga popęd płciowy. Zaobserwowano też, że zwiększa wydzielanie tlenku azotu. To substancja odpowiadająca za rozszerzenie się naczyń krwionośnych w prąciu w czasie erekcji. Ponadto roślina ta wzmacnia organizm, co również jest ważne dla zachowania sprawności seksualnej.

W badaniach zaobserwowano, że żeń-szeń:

 • odpowiada za większą sztywność penisa,

 • wydłuża czas trwania erekcji,

 • wpływa na intensywność satysfakcji seksualnej.

Pamiętaj jednak, że żeń-szeń na potencję nie jest lekiem. Może jednak wspierać terapię zaleconą przez lekarza.

Który żeń-szeń na potencję wybrać?

Istnieje kilka rodzajów tej rośliny, dlatego możesz zastanawiać się, jaki żeń-szeń na potencję sprawdzi się najlepiej. Możesz sięgnąć po żeń-szeń prawdziwy. Jest on najbardziej popularny i powszechnie dostępny.

Jeżeli masz jednak dostęp do żeń-szenia japońskiego, wybierz go. Badacze wskazują, że zawiera on większą ilość ginsenozydów. Tym samym ma silniejsze działanie.

Jak stosować żeń-szeń na potencję?

Żeń-szeń jest dostępny w formie kapsułek. Możesz też przygotować z niego napar. Preparaty kupisz w każdej aptece lub sklepie zielarskim. Żeń-szeń jest też jednym ze składników suplementów diety przeznaczonych dla mężczyzn na wzmocnienie organizmu.

Bez względu na formę żeń-szeń na potencję powinieneś stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Mimo że roślinę tę uznaje się za bezpieczną, nie przekraczaj dziennej dawki. Jeżeli przyjmujesz leki na stałe (np. przeciwdepresyjne lub inhibitory pompy protonowej), skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem żeń-szenia na potencję.

Źródła
 1. R. Balwierz i in., Afrodyzjaki w tradycyjnej kuchni śląskiej. Zapomniana legenda?, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2016, nr 4, s. 809–817.
 2. H. Bojarowicz, P. Dźwigulska, Suplementy diety. Część III. Interakcje suplementów diety z lekami, „Hygeia Public Health” 2012, nr 47, s. 442–447.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
Popularne w kategorii Seks
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.