account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 2 min.

Żeń-szeń a potencja – czy warto go stosować?

Angelika Janowicz21.01.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Wielu panów sięga po żeń-szeń, gdy pojawiają się problemy z potencją. Roślina ta ma udowodnione działanie prozdrowotne. Wspiera ogólne funkcjonowanie organizmu, a także poszczególne układy – w tym układ rozrodczy. Jest też uznawana za afrodyzjak. Zobacz, dlaczego warto stosować żeń-szeń na potencję.


zen-szen-na-potencje-jaki-wybrac-jak-dziala
pixabay

Polecane

poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
Spis treści
  1. Potencja u mężczyzn
  2. Co to jest żeń-szeń?
  3. Żeń-szeń na potencję
  4. Który żeń-szeń na potencję wybrać?
  5. Jak stosować żeń-szeń na potencję?

Potencja u mężczyzn

Potencja seksualna to zdolność organizmu do pobudzenia seksualnego oraz wyraz sprawności seksualnej. Gdy jest ona zachowana na odpowiednim poziomie, możliwe staje się odbycie aktu seksualnego i osiągnięcie z niego satysfakcji. Potencja dotyczy zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Ta ostatnia u panów objawia się erekcją, czyli powiększeniem się i zesztywnieniem członka.

Niekiedy zdarzają się zaburzenia potencji. Mogą być one przejściowe. Jednak u niektórych panów utrzymują się przez długi czas. Wówczas konieczne jest ustalenie przyczyny zaburzeń erekcji i pozostałych dysfunkcji w sferze seksualnej. Powodów nieprawidłowości może być wiele. Są one związane z nieprawidłowym stylem życia i stresem, ale też przewlekłymi chorobami, które dotyczą całego organizmu.

Zaburzenia potencji u mężczyzn objawiają się na różne sposoby. Mogą wiązać się z niemożnością osiągnięcia i utrzymania erekcji, brakiem podniecenia seksualnego, ale też brakiem orgazmu czy wytrysku. Nieprawidłowości mogą wystąpić w każdym wieku. Dla wielu panów to trudny i wstydliwy problem. Część z nich nie zgłasza się do lekarza lub seksuologa. Są też tacy, którzy wspierają się domowymi sposobami. Sięgają po zioła na potencję – np. żeń-szeń. Potencja to jednak nie jedyna sfera, w której pomocna okazuje się ta roślina.

Co to jest żeń-szeń?

Żeń-szeń jest byliną, która występuje na terenie Chin, Rosji, Japonii, Indii i Ameryki Północnej. Od tysięcy lat wykorzystuje się go w medycynie ludowej do leczenia wielu chorób i nieprzyjemnych dolegliwości. Część leczniczą stanowi korzeń. Jest on słabo rozgałęziony i ma jasny, kremowy kolor.

Żeń-szeń jest bogatym źródłem wielu substancji, dzięki którym wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka. Są to:

  • fitosterole,

  • ginsenozydy,

  • związki fenolowe,

  • olejki eteryczne,

  • witaminy (C, E i z grupy B) oraz

  • pierwiastki (miedź, mangan).

Wykazano w badaniach, że roślina ta ma zdolność do obniżania stężenia glukozy we krwi, poprawiania zdolności myślenia i pamięci oraz ogólnego samopoczucia. Żeń-szeń ma też działanie wzmacniające. Wspiera układ hormonalny, nerwowy, krążenia i immunologiczny.

Często poleca się ponadto żeń-szeń na potencję. Dawniej był też uznawany za afrodyzjak. Jego wpływ na erekcję i potencję został udowodniony podczas licznych badań. Zalicza się on do afrodyzjaków analogicznych, czyli takich, które swoim wyglądem przypominają narządy płciowe człowieka.

Żeń-szeń na potencję

Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić erekcję, powinieneś przyjrzeć się bliżej wpływowi żeń-szenia na organizm. Przede wszystkim roślina ta wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego. Przyczynia się do zwiększenia produkcji hormonów – w tym płciowych – co skutkuje lepszą sprawnością seksualną. Ponadto żeń-szeń na potencję powoduje zwiększenie przepływu krwi przez narządy rodne. Tym samym ułatwia osiągnięcie wzwodu.

Żeń-szeń na potencję może być stosowany, ponieważ wzmaga popęd płciowy. Zaobserwowano też, że zwiększa wydzielanie tlenku azotu. To substancja odpowiadająca za rozszerzenie się naczyń krwionośnych w prąciu w czasie erekcji. Ponadto roślina ta wzmacnia organizm, co również jest ważne dla zachowania sprawności seksualnej.

W badaniach zaobserwowano, że żeń-szeń:

  • odpowiada za większą sztywność penisa,

  • wydłuża czas trwania erekcji,

  • wpływa na intensywność satysfakcji seksualnej.

Pamiętaj jednak, że żeń-szeń na potencję nie jest lekiem. Może jednak wspierać terapię zaleconą przez lekarza.

Który żeń-szeń na potencję wybrać?

Istnieje kilka rodzajów tej rośliny, dlatego możesz zastanawiać się, jaki żeń-szeń na potencję sprawdzi się najlepiej. Możesz sięgnąć po żeń-szeń prawdziwy. Jest on najbardziej popularny i powszechnie dostępny.

Jeżeli masz jednak dostęp do żeń-szenia japońskiego, wybierz go. Badacze wskazują, że zawiera on większą ilość ginsenozydów. Tym samym ma silniejsze działanie.

Jak stosować żeń-szeń na potencję?

Żeń-szeń jest dostępny w formie kapsułek. Możesz też przygotować z niego napar. Preparaty kupisz w każdej aptece lub sklepie zielarskim. Żeń-szeń jest też jednym ze składników suplementów diety przeznaczonych dla mężczyzn na wzmocnienie organizmu.

Bez względu na formę żeń-szeń na potencję powinieneś stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Mimo że roślinę tę uznaje się za bezpieczną, nie przekraczaj dziennej dawki. Jeżeli przyjmujesz leki na stałe (np. przeciwdepresyjne lub inhibitory pompy protonowej), skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem żeń-szenia na potencję.

Źródła
  1. R. Balwierz i in., Afrodyzjaki w tradycyjnej kuchni śląskiej. Zapomniana legenda?, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2016, nr 4, s. 809–817.
  2. H. Bojarowicz, P. Dźwigulska, Suplementy diety. Część III. Interakcje suplementów diety z lekami, „Hygeia Public Health” 2012, nr 47, s. 442–447.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.