Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?

Monika Nowakowska

29.07.2022

Aktualizacja: 02.07.2023

Zespół Aspergera jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Może utrudniać komunikację i nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Osoby z zespołem Aspergera zwykle mają mocno określone zainteresowania i chętnie poszerzają wiedzę na ich temat. Często zaniedbują przy tym jednak inne dziedziny. Dodatkowo bardzo lubią rutynę i pilnują ustalonego porządku dnia. Dowiedz się więcej, jak wyglądają objawy i terapia w zespole Aspergera u dorosłych.


zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
pexels

Polecane

hipnoza-co-to-jest-jak-dziala-jakie-sa-techniki
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hipnoza - co to jest? Jak działa? Jakie są techniki?
30.07.2021
dziwne-fobie-ktore-sa-najdziwniejsze-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Dziwne fobie - które są najdziwniejsze? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
Spis treści
 1. Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu?
 2. Co to jest zespół Aspergera?
 3. Jakie mogą być przyczyny zespołu Aspergera?
 4. Jakie są objawy zespołu Aspergera u dorosłych?
 5. Jak zdiagnozować zespół Aspergera u dorosłych?
 6. Jak wygląda leczenie zespołu Aspergera u dorosłych?

Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu?

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają zwykle trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych oraz w komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Mogą one wynikać z nieprawidłowego procesu wykształcania się mowy lub dziwacznego sposobu nawiązywania relacji. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często ograniczają swoje zainteresowania, jednak chętnie rozwijają się w wybranych dziedzinach. Mocno przywiązują się także do codziennej rutyny. Zaburzenia ze spektrum autyzmu mają podłoże neurorozwojowe, to znaczy, że pojawiają się nieprawidłowości w dojrzewaniu mózgu lub w innej części układu nerwowego. Objawy zwykle można zauważyć już u małych dzieci, ale w łagodnej postaci mogą pozostawać nierozpoznane aż do czasów szkolnych lub dorosłości. Znacznie częściej występują u chłopców, ale dotyczą także dziewczynek.

Do zaburzeń ze spektrum autyzmu należą: autyzm, zespół Aspergera, zespół Retta, dziecięce zaburzenie dezintegracyjne i całościowe zaburzenia rozwojowe bliżej nieokreślone.

Co to jest zespół Aspergera?

Osoby z zespołem Aspergera mają często trudności w kontaktach ze swoim otoczeniem. Mogą wyrażać swoje emocje w niewłaściwy sposób, gorzej koordynują ruchy ciała i w ograniczony sposób odczytują sygnały ze strony swoich rozmówców. W odróżnieniu od innych zaburzeń ze spektrum autyzmu, osoby z zespołem Aspergera starają się nawiązywać relacje z otoczeniem, m.in. dzięki temu, że nie występują u nich zakłócenia rozwoju mowy. Pierwsze objawy pojawiają się u dzieci po 3 roku życia, ale rozpoznanie jest stawiane zwykle dużo później, czyli w wieku szkolnym lub u dorosłych.

Jakie mogą być przyczyny zespołu Aspergera?

Przyczyny występowania objawów w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu nie zostały do końca poznane. Możliwe, że mają one podłoże genetyczne. Co więcej, narażenie na czynniki zewnętrzne, np. zakażenia, toksyczne substancje, niektóre leki podczas ciąży czy problemy okołoporodowe, również może przyczyniać się do występowania zaburzeń. Dodatkowo choroby metaboliczne u matki, m.in. otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze zwiększają ryzyko zespołu Aspergera u jej dziecka. Zaburzenia częściej pojawiają się także u wcześniaków i dzieci, których rodzice troszczyli się o rozwój intelektualny, ale zaniedbywali sferę emocjonalną.

Jakie są objawy zespołu Aspergera u dorosłych?

Osoby dorosłe z zespołem Aspergera potrafią funkcjonować według nauczonych reguł społecznych, dlatego ich zachowanie może nie odbiegać od normy. Zaburzenie utrudnia jednak codzienne aktywności i nawiązywanie relacji. Z tego powodu u osób z zespołem Aspergera mogą pojawiać się problemy emocjonalne. Szczególnej uwagi i wsparcia w tym zakresie wymagają nastolatkowie w okresie dojrzewania.

 Osoby dorosłe z zespołem Aspergera:

 • nie zawsze potrafią odczytywać sygnały społeczne i okazywać swoje emocje;

 • mają wąskie zainteresowania, którym poświęcają większość uwagi, dzięki czemu stają się ekspertami na dany temat;

 • mają trudności z nawiązywaniem relacji społecznych i porozumiewaniem się. W odróżnieniu od pacjentów z autyzmem zależy im na kontakcie z innymi, ale inicjują go w niewłaściwy sposób (np. mówią bardzo formalnie, a ich mowa przypomina wygłaszanie monologu);

 • mogą powtarzać wypowiedzi, ruchy, postawy ciała w sposób bezcelowy lub rytualny, co jest określane jako „stereotypie”, lub celowy (wówczas mowa o „manieryzmie”);

 • silnie przywiązują się do rutynowych czynności i wzorców zachowań.

W odróżnieniu od innych zaburzeń ze spektrum autyzmu w zespole Aspergera nie występuje opóźnienie w rozwoju języka. Osoby z tym rozpoznaniem mogą mieć jednak problem z dobieraniem odpowiedniego tonu głosu i tempa mowy. Ich wypowiedzi czasem odbiegają od tematu i są przesadnie drobiazgowe, a rozmowy zwykle skupiają się na zainteresowaniach mówiącego.

Jak zdiagnozować zespół Aspergera u dorosłych?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą zostać zdiagnozowane po dokładnym zbadaniu osoby przez specjalistyczny zespół, który obejmuje m.in. psychiatrę, psychologa i neurologa.

Aby rozpoznać zespół Aspergera, należy wykluczyć inne jednostki, które mogą mieć zbliżony przebieg, np. autyzm wysokofunkcjonujący, autyzm atypowy, schizofrenię, zaburzenia osobowości i obsesyjno-kompulsywne.

Jak wygląda leczenie zespołu Aspergera u dorosłych?

Postępowanie w zespole Aspergera opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą też uczestniczyć w treningach wyrażania emocji, gdzie uczą się sposobów komunikacji z innymi.

Nie ma preparatów, które byłyby przeznaczone do leczenia zespołu Aspergera. Leki łagodzą jednak inne stany, które mogą towarzyszyć zaburzeniom ze spektrum autyzmu, np. zaburzenia lękowe, ADHD oraz zaburzenia snu.

Źródła
 1. A. Bilikiewicz i in., Psychiatria, t. II, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2002, s. 651−652.
 2. E.J. Hoffman, Objawy kliniczne i rozpoznawanie autyzmu i innych całościowych zaburzeń rozwojowych, „Psychiatria po Dyplomie” 2009, t. 6, nr 3, s. 45−55.
 3. K.E. Sanchack, C.A. Thomas, Autism spectrum disorder: primary care principles, “American Family Physician” 2016, nr 94, s. 972–979.
Author Monika Nowakowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
nieprzespana-noc-jak-szybko-odzyskac-sily
Zdrowie psychiczne
3 min.
Nieprzespana noc - jak szybko odzyskać siły?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.