account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Zioła na włosy – które wybrać i jak je stosować?

Anna Dobroń19.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Miękkie, lśniące, gęste włosy to ideał, do jakiego dążą wszystkie kobiety, a coraz częściej także mężczyźni. Fryzura jest przecież naszą wizytówką, elementem pierwszego wrażenia, jakie wywołujemy na innych. Czy zaaplikowane na włosy zioła mogą zdziałać cuda, kiedy nie pomagają nam markowe kosmetyki?


Pokrzywa, skrzyp polny, rumianek, łopian, aloes – to tylko niektóre z gatunków ziół używanych na włosy od stuleci. Tempo życia we współczesnym świecie sprawiło, że brak nam czasu na czasochłonne przygotowania masek i wcierek z roślin z domowego zielnika. Wygodniej jest sięgnąć po szampon.

ziola-na-wlosy-na-porost-na-wzmocnienie-nawilzajace
pexels.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Dlaczego zioła są dobre na włosy?
  2. Czy istnieją zioła na porost włosów?
  3. Jakie zioła stosować na przetłuszczające się włosy?
  4. Nawilżające zioła na włosy suche i zniszczone
  5. Zioła przyciemniające i rozjaśniające włosy

Dlaczego zioła są dobre na włosy?

W dobie zawrotnego postępu technologii pokrzywa na włosy stała się jednie symbolicznym obrazkiem na etykiecie kosmetyków skomponowanych z syntetycznych substancji chemicznych. Ludzie używali ich przez dekady, ponieważ były niedrogie w produkcji i dawały zadowalające efekty. Obecnie coraz chętniej sięgamy po produkty naturalne, bo przekonaliśmy się, że chemia nie służy nam na dłuższą metę.

Zniszczone włosy nie należą oczywiście do najistotniejszych problemów zdrowotnych. Są za to jednym z najbardziej spektakularnych dowodów na wpływ wszechobecnej chemii na ludzki organizm. Dzięki inwazyjnym zabiegom włosom można nadać dowolny kolor oraz utrwalić na nich nawet najbardziej wymyślną fryzurę. Ostatecznie jednak stają się suche, matowe, łamliwe, a czasem nawet zaczynają wypadać.

Dlaczego skutecznym remedium na przetłuszczanie się czy wypadanie włosów są zioła? W składzie roślin znajduje się mnóstwo biologicznie aktywnych substancji, które mają dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Działają jak leki, ale w przeciwieństwie do nich nie mają skutków ubocznych, więc można stosować je niemal bez ograniczeń. Zarówno wypijane w formie aromatycznych herbat, jak i nakładane bezpośrednio na włosy, zioła przywracają im ich naturalną strukturę i zdrowy wygląd.

Czy istnieją zioła na porost włosów?

Zmagasz się z problemem łysienia? Jego bezpośrednim powodem jest zanik mieszków włosowych, do którego może dojść na skutek rozmaitych czynników – od uwarunkowań genetycznych, po przewlekły stres. Nie istnieją preparaty (ziołowe również) na porost włosów na skórze pozbawionej mieszków (współczesna medycyna leczy takie zmiany chirurgicznie). Stosując odpowiednie zioła, możesz jednak w porę zapobiec przerzedzaniu się fryzury.

Skutecznymi ziołami na wypadanie włosów są np. pokrzywa, skrzyp polny czy żeń-szeń. Zarówno stosowane wewnętrznie, jak i w formie płukanek czy wcierek, dostarczają składników (m.in. witamin A i C, krzemu, wapnia, flawonoidów) wpływających korzystnie na stan mieszków, a tym samym pobudzających do wzrostu cebulki włosowe. Zioła na wzmocnienie włosów opóźniają procesy starzenia się skóry, dzięki czemu można dłużej cieszyć się piękną fryzurą.

Jakie zioła stosować na przetłuszczające się włosy?

Jeśli dotyczą cię takie problemy, jak szybkie przetłuszczanie się włosów czy tłusty łupież, to znak, że np. na skutek infekcji bakteryjnej, źle zbilansowanej diety albo po prostu nieprawidłowej pielęgnacji włosów skóra twojej głowy produkuje zbyt dużo łoju. I w tej sytuacji z pomocą mogą przyjść zioła i zawarte w nich substancje czynne, które wpływają normalizująco na pracę gruczołów łojowych.

Problem przetłuszczających się włosów rozwiązują zioła, które mają właściwości bakterio- i grzybobójcze, przeciwzapalne, ściągające. Płukanki albo maseczki na skórę głowy na bazie takich rośli, jak łopian, mięta czy tatarak, działają antyseptycznie i łagodzą podrażnienia. Oczyszczają skórę głowy, a jednocześnie – podobnie jak pokrzywa czy skrzyp polny – dostarczają jej cennych składników odżywczych.

Nawilżające zioła na włosy suche i zniszczone

Jeśli twoje włosy są suche, sztywne, łamliwe, ze skłonnością do puszenia się, to niezależnie od tego, czy jest to efekt nieumiejętnych zabiegów fryzjerskich czy uwarunkowań genetycznych, możesz dodać im miękkości i blasku, korzystając z dobroczynnych właściwości ziół. Po umyciu spłucz włosy wystudzonym naparem z lipy czy korzenia z mydlnicy lekarskiej, najlepiej z dodatkiem octu owocowego. Przede wszystkim jednak zainteresuj się olejami roślinnymi.

Choć brzmi to paradoksalnie, woda wysusza włosy – zwłaszcza ciepła, o wysokim stopniu mineralizacji. Dlatego odpowiednie dla innych typów włosów ziołowe płukanki mogą przynieść efekty odwrotne do zamierzonego. Suchym włosom znakomicie posłuży za to olejowanie, czyli nakładanie swego rodzaju masek z olejów, pozyskanych z takich roślin, jak np. len, czarnuszka czy amarantus.

Zioła przyciemniające i rozjaśniające włosy

Preparaty ziołowe stanowią doskonałą alternatywę dla chemicznych farb do włosów. Wprawdzie nie pozwalają na uzyskanie równie szerokiej palety kolorów, ale zapewniają efekt trwałej koloryzacji, która nie zmienia struktury włosa, lecz „oblepia” go pigmentem, bogatym w cenne substancje roślinne. Co ważne, farby ziołowe są także łagodne dla skóry głowy. Nie powodują podrażnień ani reakcji alergicznych.

Jeśli chcesz przyciemnić jasne włosy, dodać blasku włosom kasztanowym albo przykryć siwiznę na włosach orzechowych, wspaniałe efekty osiągniesz z użyciem sproszkowanej lawsoni, czyli henny. Zioła nie rozjaśnią znacząco ciemnych włosów. Jeśli jednak jesteś blondynką lub blondynem, możesz skorzystać z właściwości rumianku. Regularne płukanki z tej rośliny rozświetlą włosy i dodadzą im złocistych refleksów.

Źródła
  1. M. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Warszawa 2017.
  2. C. Shahin, Naturalne farbowanie włosów, tł. K. Kmieć-Krzewniak, Białystok 2018.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.