account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Jakie zioła przyniosą ulgę w bólu żołądka?

Anna Dobroń19.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Ból żołądka jest bardzo częstym zjawiskiem, wywoływanym przez różnego typu czynniki – błędy dietetyczne, chorobę wrzodową, stres i wiele innych. W przypadku przewlekłych dolegliwości powinieneś skorzystać z pomocy lekarza. Często jednak ulgę w bólu żołądka przynoszą zioła.


Ziołolecznictwo to najstarszy z wynalezionych przez ludzi sposobów na choroby. Współcześnie, gdy czujemy się źle, w pierwszym odruchu sięgamy po chemiczne farmaceutyki. Zwykle jest to właściwy wybór, ale w przypadku problemów żołądkowych może mieć niepożądane skutki. Związki zawarte w dostępnych bez recepty preparatach przeciwbólowych mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, a tym samym nasilać dolegliwości. Dlatego często najlepszym z domowych sposobów na bolący żołądek jest herbata ziołowa.

ziola-na-zoladek-oslonowe-rozkurczowe-na-bol
pexels.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Spis treści
  1. Kiedy warto sięgać po zioła na żołądek?
  2. W jaki sposób zioła działają na żołądek?
  3. Zioła na ból żołądka przy niestrawności
  4. Jakie zioła można zażyć na podrażniony żołądek?
  5. Skuteczne zioła rozkurczowe na żołądek

Kiedy warto sięgać po zioła na żołądek?

Jeśli z nieznanej przyczyny często doskwiera ci ból żołądka, nie bagatelizuj go i koniecznie udaj się do lekarza. Na pewno jednak zdarza się, że dokładnie wiesz, co wywołało dyskomfort. Kiedy czujesz się źle po zbyt obfitym posiłku, mocno zakrapianej alkoholem imprezie albo po stresującym dniu w pracy, możesz z powodzeniem sięgnąć po zioła na nerwicę lub ziołowe krople na trawienie.

Odpowiednio dobrane zioła skutecznie łagodzą takie dolegliwości, jak:

  • uczucie pieczenia w przełyku, związane z cofaniem się treści żołądkowej (refluksem żołądkowo-przełykowym),

  • niestrawność i powiązane z nią uczucie ciężkości w żołądku, a także wzdęcia czy zaparcia,

  • ból spowodowany skurczem mięśni gładkich żołądka albo stanem zapalnym jego błon śluzowych.

W jaki sposób zioła działają na żołądek?

Zioła mogą wspierać pracę żołądka i redukować dotkliwe symptomy jej zaburzeń dzięki zawartym w roślinach substancjom czynnym, takim jak: flawonoidy, kwasy, estry, terpeny, garbniki czy alkohole. To naturalne związki, które wykazują szerokie spektrum oddziaływań na ludzki organizm. Nie tylko łagodzą rozmaite dolegliwości, ale też znakomicie służą profilaktyce chorób. Odpowiednio dobrane zioła mogą nawet wspomóc leczenie wrzodów żołądka i innych przewlekłych schorzeń.

Zioła na ból żołądka możesz spożyć w postaci aromatycznego naparu, przygotowanego ze świeżych liści lub suszonych części roślin, dostępnych w sklepach i aptekach w postaci herbat ekspresowych. Wyższe stężenie substancji czynnych znajdziesz w ekstraktach ziołowych zawartych w kroplach, syropach czy tabletkach. Z dobroczynnych właściwości ziół możesz także skorzystać, stosując aromaterapię naturalnymi olejkami eterycznymi, pozyskanymi z wybranych roślin.

Zioła na ból żołądka przy niestrawności

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – od zgagi, po zaparcia – bardzo często wynikają z błędów dietetycznych. Jeśli zdarza ci się jeść w pośpiechu, nieregularnie, spożywać posiłki zbyt tłuste i obfite albo ubogie w błonnik, możesz doświadczać przykrych objawów niestrawności. Podobnie twój organizm zareaguje w przypadku łagodnego zatrucia pokarmowego. Jakie zioła pomogą ci na bolący żołądek?

Jednym z najlepszych ziół na trawienie jest mięta. Zawarte w niej związki pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i żółci, stymulują perystaltykę jelit, zapobiegają wzdęciomW podobny sposób działa rumianek. Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne tej rośliny dodatkowo zmniejszają dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Tempo przemiany materii poprawia także kminek, który z tego względu warto dodawać do ciężkostrawnych potraw.

Jakie zioła można zażyć na podrażniony żołądek?

Podrażnienie żołądka to stan, jakiego możesz doświadczyć po spożyciu niektórych potraw, np. zbyt zimnych lub gorących, bardzo ostrych albo kwaśnych. Drażniąco działają zawarte w wysokoprzetworzonej żywności konserwanty. Dolegliwości spowodowane zapaleniem błony śluzowej żołądka towarzyszą również chorobie wrzodowej. W takich przypadkach pomogą ci zioła działające przeciwzapalnie i osłonowo.

Z właściwości antyseptycznych i przeciwzapalnych znane są m.in. nagietek, krwawnik pospolity i kłącze pięciornika. Łagodzą one podrażnienia, działają ściągająco i bakteriostatycznie. Przy zapaleniu żołądka zioła mogą także powlec jego nadwrażliwą błonę śluzową (na działanie kwasów żołądkowych czy czynników mechanicznych) swego rodzaju warstwą ochronną. W taki sposób działają siemię lniane czy liście babki zwyczajnej.

Skuteczne zioła rozkurczowe na żołądek

W dzisiejszych czasach tempo życia jest tak ogromne, że coraz częściej odczuwamy rozmaite dolegliwości somatyczne, spowodowane stresem. Jednym z takich objawów jest ból żołądka, wywołany przewlekłym skurczem mięśni gładkich. To stan, który może wpłynąć negatywnie na proces trawienia, a w efekcie – na cały organizm. Na szczęście symptomy stresu stosunkowo łatwo jest złagodzić.

Jeśli należysz do osób, które wrażliwie reagują na natłok codziennych spraw i płacą za to bólem żołądka, sięgaj po zioła działające przeciwskurczowoNależą do nich m.in. melisa, dziurawiec zwyczajny czy kozłek lekarski. Co więcej, substancje zawarte w tych roślinach działają tonizująco na układ nerwowy. Nie tylko więc pomogą ci pozbyć się dolegliwości żołądkowych, ale też wprawią cię w dobry nastrój

Źródła
  1. A. Klimuszko, Wróćmy do ziół leczniczych, Warszawa 2015.
  2. I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, Warszawa 2017.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.