account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jak zapobiegać żylakom w ciąży?

Paulina Bulek24.01.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Szacuje się, że na żylaki cierpi około 40% kobiet w ciąży. Żylaki są widocznymi pod skórą, chorobliwie rozszerzonymi, żyłami. Powstają, kiedy krew, przepływając przez dolne kończyny, ma problem, by wrócić do serca, i rozpycha przez to naczynia żylne.


zylaki-w-ciazy-jak-im-zapobiegac-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny i objawy powstawania żylaków w ciąży?
  2. Jak można zapobiegać żylakom w ciąży?
  3. Co stosować na żylaki w ciąży?
  4. Żylaki na wardze sromowej w ciąży
  5. Żylaki w ciąży a poród

Jakie są przyczyny i objawy powstawania żylaków w ciąży?

Najczęściej żylaki dotykają osoby, które mają genetyczne skłonności do tego typu zmian. Jeżeli Twoi rodzice chorują na żylaki, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że również będziesz się z nimi zmagała. Większe prawdopodobieństwo zachorowania wyznaczają również nadwaga, kolejna ciąża albo problemy z żylakami narastające jeszcze przed ciążą. Ponadto na żylaki narażone są osoby mało aktywne albo spędzające dużo czasu na stojąco lub siedząco.

Większe ryzyko zachorowania na żylaki w ciąży spowodowane jest progesteronem, który wpływa rozluźniająco na mięśnie. Zmniejsza się napięcie ścianek w naczyniach żylnych, dlatego zastawki w żyłach nie zamykają się prawidłowo. Krew, wracając do serca, musi pokonać siłę grawitacji, w czym pomagają jej właśnie zastawki. Jeśli nie są w stanie działać prawidłowo, to krew spływa w miejsca splotu żył i tworzy w tych miejscach rozdęcia. W ciąży w organizmie kobiety jest dużo więcej krwi do przepompowania, przez co żyły są bardziej rozszerzone, i to też jest częstą przyczyną powstawania żylaków.

Pod powierzchnią skóry możesz zaobserwować fioletowe plamy (tzw. pajączki), a także sine, zgrubiałe wypukłości. Najczęściej będziesz odczuwać ostry ból nóg. Staną się one ciężkie i opuchnięte. Możesz doświadczać skurczów w łydkach i ich drętwienia. Skóra robi się niekiedy przesuszona i wrażliwa na dotyk, a nawet zaczyna swędzieć.

Jak można zapobiegać żylakom w ciąży?

Podstawowym sposobem zapobiegania żylakom w ciąży jest systematyczny ruch, gimnastyka i pływanie. Wszystkie te czynności zapobiegają problemom z krążeniem krwi w nogach. Szczególnie wiele zalet ma pływanie w czasie ciąży. Podczas tej aktywności zwiększa się wydolność całego organizmu, co przekłada się na łatwiejszy poród.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia żylaków w ciąży, postaraj się nie przybrać na wadze więcej niż 12 kg. Jeśli Twoja praca wymaga ciągłego stania lub siedzenia, spróbuj co pół godziny zrobić sobie małą przerwę na spacer lub rozciąganie nóg. Przed położeniem się spać połóż się na 15 minut z nogami uniesionymi powyżej głowy, możesz podłożyć pod nogi poduszkę. Nie zakładaj nogi na nogę, gdy siedzisz, gdyż ta pozycja sprzyja zastojom krwi w nogach. Staraj się ćwiczyć swoje łydki.

Rób sobie codziennie półgodzinne spacery, pływaj na basenie. Zakładaj wygodne buty z płaskim obcasem. Staraj się nie nosić ciężkich rzeczy. Zadbaj o to, by Twoje ubrania nie były obcisłe. Unikaj korzystania z miejsc, w których panuje wysoka temperatura, np. sauny, solarium. Poproś partnera o masaż stóp.

Jeśli w ciąży zmagasz się z żylakami, udaj się do lekarza, który przepisze Ci specjalne rajstopy przeciw żylakom. Ich koszt jest dość wysoki, ale masują one odpowiednio nogi i uciskają je z właściwą siłą, by zapobiegać zastojom krwi.

Co stosować na żylaki w ciąży?

Gdy pojawią się żylaki, ulgę przyniosą różne maści, kremy i żele przeciwko żylakom. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku żel, który zawiera wyciąg z kasztanowca, łagodzący obrzęki nóg i zmniejszający ich opuchnięcie. Tabletki przeciwko żylakom będą miały podobne działanie do maści. Pamiętaj jednak, że ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety i trzeba o siebie dbać ze zdwojoną siłą. Nie stosuj żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Pocieszeniem jest to, że po porodzie żylaki znikają samoistnie w około 80% przypadków, także istnieje duże prawdopodobieństwo, że po ciąży się ich pozbędziesz. Jeżeli jednak jakieś zostaną, to wtedy po konsultacji ze specjalistą poszukaj skutecznej metody leczenia, np. poprzez chirurgiczne usunięcie albo zastrzyki w zmienione chorobowo naczynie.

W sytuacji nagłej, gdy noga, na której powstały żylaki, spuchnie, bardzo rozboli czy zmieni kolor, idź bez wahania do lekarza. W nodze może rozwijać się zakrzepica żył i powstać skrzep, dlatego konieczna jest szybka wizyta w gabinecie lekarskim i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zwróć uwagę na to, by zadbać szczególnie o swoją dietę, gdy jesteś w ciąży i masz żylaki. Staraj się zdrowo odżywiać, by zmniejszyć lub złagodzić ryzyko zachorowania na żylaki odbytu, tzw. hemoroidy. Jedz warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Nie zapominaj o piciu zalecanej ilości wody.

Żylaki na wardze sromowej w ciąży

W końcowym etapie ciąży możesz zmagać się ze szczególnie kłopotliwym i wstydliwym problemem, jakim są żylaki pojawiające się na wardze sromowej. W ciąży wzrasta ukrwienie okolic intymnych, które mogą być opuchnięte i boleć podczas dotyku. Powstawaniu żylaków warg sromowych w ciąży sprzyjają też zmiany hormonalne. Żylaki sromu mogą być również spowodowane uciskiem macicy na żyłę główną dolną.

Żylaki w ciąży a poród

Żylaki nie zawsze są przeciwwskazaniem do odbycia przez kobietę porodu naturalnego. Jeżeli nie są bardzo zaawansowane i lekarz nie widzi przeciwwskazań, to kobieta może urodzić dziecko siłami natury. Jeżeli jednak żylaki są w bardzo zaawansowanej formie, istnieje ryzyko zakrzepicy żył i problemów z krążeniem, lekarz może zdecydować o cesarskim cięciu.

Źródła
  1. M. Kózka, K. Rożnowska, Sposób na żylaki. Kraków 2009.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.