Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Quiz o higienie snu – sprawdź, czy wiesz, jak dobrze się wyspać

13.05.2022

Aktualizacja: 13.05.2022

higiena-snu-jak-szybko-zasnac-co-wplywa-na-sen-quiz
pexels.com

Sen to elementarna część ludzkiego życia, dzięki której mózg się regeneruje, a ciało staje się na nowo gotowe do działania. Naukowcy obliczyli, że człowiek w ciągu całego życia przesypia ok. 20 lat. Jednak spora część społeczeństwa wciąż skarży się na problemy ze snem. Przyczyny tego rodzaju kłopotów mogą być różne – przepracowanie, stres, nadmiar bodźców w ciągu dnia, opieka nad małym dzieckiem lub niewystarczająca wiedza na temat higieny snu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ludzki sen dzieli się na fazy i wystarczy odpowiednio zaplanować nocny wypoczynek, aby rano obudzić się wypoczętym. Sprawdź, czy wiesz, jak dobrze się wyspać.

Ile godzin w ciągu doby powinna przespać dorosła osoba?

W którym okresie życia człowieka zapotrzebowanie na sen jest największe?

Ile czasu na sen potrzebuje młodzież?

Osoby starsze często miewają problemy ze snem. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem w organizmie człowieka zmniejsza się poziom hormonu zwanego:

Na ile faz dzieli się sen człowieka?

Czym charakteryzuje się faza snu REM?

Ile trwa faza snu głębokiego NREM?

W której fazie snu organizm człowieka w pełni się regeneruje?

W której fazie snu najlepiej się obudzić, aby poczuć się wyspanym i wypoczętym?

Jakie rytuały warto wprowadzić przed spaniem, aby przespać noc bez problemów i rano obudzić się wypoczętym?

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.