Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania zazwyczaj błędnie kojarzone są z okresem nastoletnim. Tymczasem mogą pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Zastanawiasz się, czy ktoś z Twoich bliskich boryka się z tym problemem? A może dotyczy on Ciebie? Zapoznaj się z typowymi przyczynami, objawami, rodzajami i sposobami leczenia zaburzeń odżywiania.

Na czym polegają zaburzenia odżywiania?

Mianem zaburzeń odżywiania określa się zróżnicowaną grupę jednostek psychiatrycznych. To nie tylko znane wszystkim anoreksja i bulimia, które występują w populacji najczęściej. Do nietypowych zaburzeń odżywiania należą m.in. pregoreksja i diabulimia. O nich mówi się znacznie mniej. Statystyki podają, że problem z normalnym spożywaniem posiłków dotyczy znacznie częściej kobiet niż mężczyzn.

Pamiętaj, że zaburzenia w zakresie jedzenia to nie tylko brak apetytu lub wzmożona chęć na ciągłe spożywanie posiłków. Nieleczone problemy mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, dlatego warto znać ich rodzaje i objawy. Szybkie podjęcie specjalistycznego leczenia to szansa na poprawę jakości życia.

Rozpoznanie i leczenie zaburzeń odżywiania

Sprawdź, jak prawidłowo rozpoznać zaburzenia jedzenia u dzieci i dorosłych. Pierwsze sygnały alarmowe są bardzo charakterystyczne, dlatego warto nauczyć się je rozpoznawać. Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka zaburzeń odżywiania i jak można zapobiegać najczęstszym schorzeniom. W razie konieczności zdecyduj się na wizytę u psychologa i wdrożenie leczenia w formie terapii indywidualnej lub grupowej.

Najnowsze

jak-przytyc-wyrobic-miesnie-sposoby
Odżywianie
1 min.
Sposoby na przytycie i wyrobienie mięśni
Sylwia Brodniewska 21.02.2023
Ad

Najchętniej czytane

dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na fit gofry – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.