Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania zazwyczaj błędnie kojarzone są z okresem nastoletnim. Tymczasem mogą pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Zastanawiasz się, czy ktoś z Twoich bliskich boryka się z tym problemem? A może dotyczy on Ciebie? Zapoznaj się z typowymi przyczynami, objawami, rodzajami i sposobami leczenia zaburzeń odżywiania.

Na czym polegają zaburzenia odżywiania?

Mianem zaburzeń odżywiania określa się zróżnicowaną grupę jednostek psychiatrycznych. To nie tylko znane wszystkim anoreksja i bulimia, które występują w populacji najczęściej. Do nietypowych zaburzeń odżywiania należą m.in. pregoreksja i diabulimia. O nich mówi się znacznie mniej. Statystyki podają, że problem z normalnym spożywaniem posiłków dotyczy znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Pamiętaj, że zaburzenia w zakresie jedzenia to nie tylko brak apetytu lub wzmożona chęć na ciągłe spożywanie posiłków. Nieleczone problemy mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, dlatego warto znać ich rodzaje i objawy. Szybkie podjęcie specjalistycznego leczenia to szansa na poprawę jakości życia.

Rozpoznanie i leczenie zaburzeń odżywiania

Sprawdź, jak prawidłowo rozpoznać zaburzenia jedzenia u dzieci i dorosłych. Pierwsze sygnały alarmowe są bardzo charakterystyczne, dlatego warto nauczyć się je rozpoznawać. Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka zaburzeń odżywiania i jak można zapobiegać najczęstszym schorzeniom. W razie konieczności zdecyduj się na wizytę u psychologa i wdrożenie leczenia w formie terapii indywidualnej lub grupowej.

Najnowsze

Ad

Najchętniej czytane

ortoreksja-co-to-za-zaburzenie-odzywiania-co-warto-wiedziec
Odżywianie
2 min.
Ortoreksja - co to za zaburzenie odżywiania? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
zaburzenia-odzywiania-jakie-sa-skutki-co-warto-wiedziec
Odżywianie
2 min.
Zaburzenia odżywiania - skutki fizyczne i psychiczne
30.07.2021
alkoreksja-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-objawy
Odżywianie
1 min.
Alkoreksja - co to jest? Na czym polega? Jakie są objawy?
27.07.2021
diabulimia-co-to-jest-jakie-sa-konsekwencje-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Diabulimia - co to jest? Jakie są konsekwencje zdrowotne?
27.07.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.