Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania zazwyczaj błędnie kojarzone są z okresem nastoletnim. Tymczasem mogą pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Zastanawiasz się, czy ktoś z Twoich bliskich boryka się z tym problemem? A może dotyczy on Ciebie? Zapoznaj się z typowymi przyczynami, objawami, rodzajami i sposobami leczenia zaburzeń odżywiania.

Na czym polegają zaburzenia odżywiania?

Mianem zaburzeń odżywiania określa się zróżnicowaną grupę jednostek psychiatrycznych. To nie tylko znane wszystkim anoreksja i bulimia, które występują w populacji najczęściej. Do nietypowych zaburzeń odżywiania należą m.in. pregoreksja i diabulimia. O nich mówi się znacznie mniej. Statystyki podają, że problem z normalnym spożywaniem posiłków dotyczy znacznie częściej kobiet niż mężczyzn.

Pamiętaj, że zaburzenia w zakresie jedzenia to nie tylko brak apetytu lub wzmożona chęć na ciągłe spożywanie posiłków. Nieleczone problemy mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, dlatego warto znać ich rodzaje i objawy. Szybkie podjęcie specjalistycznego leczenia to szansa na poprawę jakości życia.

Rozpoznanie i leczenie zaburzeń odżywiania

Sprawdź, jak prawidłowo rozpoznać zaburzenia jedzenia u dzieci i dorosłych. Pierwsze sygnały alarmowe są bardzo charakterystyczne, dlatego warto nauczyć się je rozpoznawać. Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka zaburzeń odżywiania i jak można zapobiegać najczęstszym schorzeniom. W razie konieczności zdecyduj się na wizytę u psychologa i wdrożenie leczenia w formie terapii indywidualnej lub grupowej.

Najnowsze

Ad

Najchętniej czytane

dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.