Zaburzenia odżywiania
Zaburzenia odżywiania zazwyczaj błędnie kojarzone są z okresem nastoletnim. Tymczasem mogą pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Zastanawiasz się, czy ktoś z Twoich bliskich boryka się z tym problemem? A może dotyczy on Ciebie? Zapoznaj się z typowymi przyczynami, objawami, rodzajami i sposobami leczenia zaburzeń odżywiania.
Na czym polegają zaburzenia odżywiania?
Mianem zaburzeń odżywiania określa się zróżnicowaną grupę jednostek psychiatrycznych. To nie tylko znane wszystkim anoreksja i bulimia, które występują w populacji najczęściej. Do nietypowych zaburzeń odżywiania należą m.in. pregoreksja i diabulimia. O nich mówi się znacznie mniej. Statystyki podają, że problem z normalnym spożywaniem posiłków dotyczy znacznie częściej kobiet niż mężczyzn.
Pamiętaj, że zaburzenia w zakresie jedzenia to nie tylko brak apetytu lub wzmożona chęć na ciągłe spożywanie posiłków. Nieleczone problemy mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, dlatego warto znać ich rodzaje i objawy. Szybkie podjęcie specjalistycznego leczenia to szansa na poprawę jakości życia.
Rozpoznanie i leczenie zaburzeń odżywiania
Sprawdź, jak prawidłowo rozpoznać zaburzenia jedzenia u dzieci i dorosłych. Pierwsze sygnały alarmowe są bardzo charakterystyczne, dlatego warto nauczyć się je rozpoznawać. Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka zaburzeń odżywiania i jak można zapobiegać najczęstszym schorzeniom. W razie konieczności zdecyduj się na wizytę u psychologa i wdrożenie leczenia w formie terapii indywidualnej lub grupowej.
Najnowsze

Najchętniej czytane



