account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi

Kalkulator BMI

Wskaźnik BMI pozwoli Ci dowiedzieć się, czy Twoja waga ciała jest prawidłowa. Oprócz tego określa także ryzyko wystąpienia chorób wynikających z nadwagi, np. miażdżycy lub cukrzycy (ale pamiętaj, że jest to jedynie wskaźnik – jeśli masz objawy, które wskazują na choroby metaboliczne czy krążenia, porozmawiaj z jednym z naszych lekarzy specjalistów). Kalkulator BMI online to internetowe narzędzie, które pomoże Ci zorientować się, jaka masa jest odpowiednia do Twojego wzrostu, płci oraz wieku.

Budowa ciała

Pozostałe kalkulatory

 • Kalkulator promili
 • Kalkulator kalorii
 • Przelicznik kuchenny
 • Kalkulator snu
 • Kalkulator ciąży i terminu porodu
 • Kalkulator dni płodnych

Kalkulator BMI

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez magazyn „Scientific Reports” wynika, że ponad 60% polskiego społeczeństwa nie potrafi prawidłowo określić swojego wskaźnika masy ciała BMI. Ale nie każdy musi przecież pamiętać matematyczny wzór na jego obliczenie – wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora, który nie tylko określi aktualną wartość indywidualnego body mass index, lecz także wskaże normy, które świadczą o niedowadze, wadze prawidłowej, nadwadze oraz otyłości. Wśród badanej grupy Polaków znajduje się wiele osób, które ważą zbyt dużo. Świadomość na temat norm zdrowotnych to często pierwszy krok w stronę wypracowania lepszych nawyków żywieniowych.

Czym jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI został opracowany już w XIX w. za sprawą belgijskiego uczonego Adolfa Quateleta, który w swojej pracy badawczej szukał przyczyn zgonów oraz czynników, które mają na nie największy wpływ. Dostrzegł on zależność między wysokością a masą ciała, i w ten sposób powstał współczynnik Quateleta, który w latach 70. XX stulecia zmienił nazwę na BMI (ang. body mass index) i stał się międzynarodowym standardem w określaniu prawidłowej masy ciała. Warto wspomnieć, że dotyczy on wyłącznie osób dorosłych. W przypadku dzieci analogiczne normy określane są za pomocą siatek centylowych, które powinny być skrojone na miarę konkretnej populacji (np. dzieci w niektórych strefach klimatycznych są wyższe lub niższe od ogólnie przyjętych norm). Obliczanie BMI jest ważne również z tego powodu, że pomaga ocenić realne ryzyko wystąpienia chorób i dolegliwości związanych bezpośrednio z nadmierną masą ciała. Należą do nich m.in.: cukrzyca typu II, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał serca.

Wzór – jak obliczyć BMI?

Wynik BMI można obliczyć samodzielnie, stosując prosty wzór matematyczny. Należy podzielić liczbę kilogramów masy ciała przez wysokość ciała (wyrażoną w metrach) podniesioną do kwadratu. W niektórych krajach anglojęzycznych wagę określa się w funtach (Ib), a wysokość ciała w calach. W tym przypadku wzór na obliczenie BMI nieco zmienia kształt, tj. wagę ciała wyrażoną w funtach trzeba podzielić przez wzrost (określony w calach) podniesiony do kwadratu. Otrzymany rezultat trzeba dodatkowo pomnożyć przez 703.

Obliczeń nie trzeba wykonywać samodzielnie. Kalkulator BMI to wygodne narzędzie internetowe, w którym oczekiwany wynik pojawia się po wprowadzeniu kilku danych: płci, wagi i wzrostu. W ciągu zaledwie kilku chwil można poznać swój wskaźnik masy ciała oraz dowiedzieć się więcej na temat działań, które pomogą utrzymać lub zoptymalizować aktualny stan rzeczy (np. dieta odżywcza, zbilansowana lub odchudzająca).

Zaletą naszego kalkulatora jest także to, że od razu pomaga w interpretacji wyników.

Normy BMI – pomoc w interpretacji wyników

Wynik otrzymany za pomocą kalkulatora BMI trzeba właściwie zinterpretować. Normy BMI dzielą wagę ciała na 8 kategorii. Należą do nich:

 • wygłodzenie – to wskaźnik BMI poniżej 16. Może on oznaczać niedożywienie, odwodnienie, a oprócz tego wskazywać na zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia;

 • wychudzenie – osoby wychudzone otrzymają wynik 16–16,99;

 • niedowaga – wynik w granicach 17–18,49 wskazuje, że do prawidłowej masy ciała brakuje kilku kilogramów;

 • prawidłowa masa ciała – wynik pomiędzy 18,5 a 24,99 oznacza, że nie trzeba stosować diet redukcyjnych, a ryzyko wystąpienia chorób, takich jak miażdżyca czy cukrzyca typu II jest minimalne;

 • nadwaga – BMI między 25 a 29,99 oznacza, że najwyższa pora zmienić nawyki żywieniowe i przejść na dietę redukcyjną. Warto też skonsultować się z dietetykiem, który pomoże prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i ułoży jadłospis. Aby zoptymalizować efekt, warto dodać do diety aktywność fizyczną, dostosowaną do kondycji stawów;

 • otyłość I stopnia – to wynik pomiędzy 30 a 34,99. Ryzyko wystąpienia chorób związanych ze zbyt wysoką masą ciała jest tu określone jako wysokie;

 • otyłość II stopnia – to BMI w przedziale 35–39,99. Szansa na wystąpienie groźnych chorób jest już bardzo wysoka;

 • otyłość III stopnia – wskazuje na nią każdy wynik powyżej 40, który oznacza ekstremalne ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub miażdżycy.

BMI a wiek

Co prawda wskaźnik BMI uwzględnia jedynie wzrost i masę ciała, jednak wiek również ma tu znaczenie. Wraz z upływem lat wskaźnik optymalnej wagi nieco się zmienia. Np. osoby w przedziale wiekowym 19–24 powinny znajdować się w węższym przedziale liczbowym, wynoszącym 19–24. Natomiast w przypadku osób starszych normy są nieco łagodniejsze, tj. wynoszą 24–29. W przypadku ludzi młodych taki wynik oznaczałby nadwagę. Skorygowane normy dostosowane do wieku według źródła: Grimm i inni, Żywienie. Atlas i podręcznik, wyd. Wyd. 1 pol., Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2012.

BMI a płeć

Większość kalkulatorów BMI uwzględnia kryterium płci. Przyczyna leży w tym, że organizm kobiety różni się od ciała mężczyzny pod dość istotnymi aspektami. Wystarczy wspomnieć, że kobieta ma statystycznie więcej tkanki tłuszczowej (20–28%) niż mężczyzna (13–20%). Panowie przeważnie górują nad paniami pod względem masy mięśniowej i kostnej, natomiast ciało kobiety ma większą skłonność do zatrzymywania wody, np. w określonych momentach cyklu miesiączkowego.

BMI – wątpliwości

Obliczanie wskaźnika masy ciała BMI pomoże Ci w określeniu pewnych standardów, jednak sama metoda nie jest wolna od niedoskonałości. Wynika to z faktu, że każdy człowiek jest inaczej zbudowany – wynik powyżej normy nie musi wcale oznaczać ryzyka dla zdrowia, a osoba o prawidłowym BMI może zachorować na miażdżycę. Na przykład kobieta o szczupłej sylwetce i bardzo grubej warstwie tkanki tłuszczowej na brzuchu zobaczy na kalkulatorze BMI prawidłowy wynik. Jednak z powodu otyłości brzusznej jest narażona na różne komplikacje zdrowotne. I przeciwnie – kobieta, która ma optymalny poziom tkanki tłuszczowej, może martwić się zbyt wysokim wskaźnikiem BMI. Często wynika on np. z zatrzymywania nadmiernej ilości wody (może być to nawet kilka kilogramów) w organizmie. Z tego powodu lekarze i dietetycy traktują wskaźnik BMI jako pewien standard, który powinien zostać uzupełniony o indywidualną ocenę stanu zdrowia danej osoby oraz o dodatkowe badania.

Wskaźnik masy ciała BMI kobiet w ciąży

W trakcie ciąży masa ciała zmienia się bardzo dynamicznie, szczególnie w drugim i w trzecim trymestrze. Dlatego indeks masy ciała nie jest dokładnym narzędziem do oceny wagi kobiet w ciąży.

Warto jednak obliczyć BMI przed ciążą – może być ono wskaźnikiem kontrolowania prawidłowej masy ciała.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli Twoje BMI przed ciążą było prawidłowe, to istnieją określone wytyczne dotyczące prawidłowej masy ciała w ciąży i tego w jakich miesiącach oraz ile powinnaś zyskać na wadze. Z kolei jeśli wartość Twojego BMI przed ciążą odbiegało od normy, lekarz może zalecić monitorowanie wzrostu masy ciała w sposób indywidualnie dostosowany do Twojej sytuacji.

Niezależnie od tego wyniku, konsultuj się z lekarzem i wykonuj zalecone przez niego badania.

Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie

Otyłość brzuszna a BMI

Eksperci od prawidłowej masy ciała zwracają uwagę na jeszcze jeden ważny czynnik – wartość BMI nie określa, gdzie zlokalizowana jest Twoja tkanka tłuszczowa. A to bardzo ważne, ponieważ otyłość brzuszna (trzewna), czyli tkanka tłuszczowa nagromadzona w okolicy głównych narządów, jest o wiele bardziej niekorzystna dla Twojego zdrowia niż otyłość obwodowa (udowo-pośladkowa). Jeśli twoje BMI jest zbyt wysokie, możesz sprawdzić, który typ nadwagi cię dotyczy: wystarczy, że obliczysz wskaźnik WHR (waist to hip ratio).

Aby obliczyć tę wartość zastosuj wzór: WHR = obwód talii (cm): obwód bioder (cm). O zbyt dużej zawartości tkanki tłuszczowej na brzuchu mówimy, jeśli wartość WHR jest większa niż 0,85 u kobiet lub 0,9 u mężczyzn.

Z kolei według WHO (World Health Organization), szybkim i wiarygodnym sposobem rozpoznania otyłości brzusznej jest pomiar obwodu pasa – jeśli jest on większy niż 94 cm u mężczyzn i 80 cm u kobiet, może wiązać się z wystąpieniem powikłań metabolicznych (np. cukrzyca) lub schorzeń sercowo-naczyniowych.

Kalkulator BMI

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez magazyn „Scientific Reports” wynika, że ponad 60% polskiego społeczeństwa nie potrafi prawidłowo określić swojego wskaźnika masy ciała BMI. Ale nie każdy musi przecież pamiętać matematyczny wzór na jego obliczenie – wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora, który nie tylko określi aktualną wartość indywidualnego body mass index, lecz także wskaże normy, które świadczą o niedowadze, wadze prawidłowej, nadwadze oraz otyłości. Wśród badanej grupy Polaków znajduje się wiele osób, które ważą zbyt dużo. Świadomość na temat norm zdrowotnych to często pierwszy krok w stronę wypracowania lepszych nawyków żywieniowych.

Czym jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI został opracowany już w XIX w. za sprawą belgijskiego uczonego Adolfa Quateleta, który w swojej pracy badawczej szukał przyczyn zgonów oraz czynników, które mają na nie największy wpływ. Dostrzegł on zależność między wysokością a masą ciała, i w ten sposób powstał współczynnik Quateleta, który w latach 70. XX stulecia zmienił nazwę na BMI (ang. body mass index) i stał się międzynarodowym standardem w określaniu prawidłowej masy ciała. Warto wspomnieć, że dotyczy on wyłącznie osób dorosłych. W przypadku dzieci analogiczne normy określane są za pomocą siatek centylowych, które powinny być skrojone na miarę konkretnej populacji (np. dzieci w niektórych strefach klimatycznych są wyższe lub niższe od ogólnie przyjętych norm). Obliczanie BMI jest ważne również z tego powodu, że pomaga ocenić realne ryzyko wystąpienia chorób i dolegliwości związanych bezpośrednio z nadmierną masą ciała. Należą do nich m.in.: cukrzyca typu II, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał serca.

Wzór – jak obliczyć BMI?

Wynik BMI można obliczyć samodzielnie, stosując prosty wzór matematyczny. Należy podzielić liczbę kilogramów masy ciała przez wysokość ciała (wyrażoną w metrach) podniesioną do kwadratu. W niektórych krajach anglojęzycznych wagę określa się w funtach (Ib), a wysokość ciała w calach. W tym przypadku wzór na obliczenie BMI nieco zmienia kształt, tj. wagę ciała wyrażoną w funtach trzeba podzielić przez wzrost (określony w calach) podniesiony do kwadratu. Otrzymany rezultat trzeba dodatkowo pomnożyć przez 703.

Obliczeń nie trzeba wykonywać samodzielnie. Kalkulator BMI to wygodne narzędzie internetowe, w którym oczekiwany wynik pojawia się po wprowadzeniu kilku danych: płci, wagi i wzrostu. W ciągu zaledwie kilku chwil można poznać swój wskaźnik masy ciała oraz dowiedzieć się więcej na temat działań, które pomogą utrzymać lub zoptymalizować aktualny stan rzeczy (np. dieta odżywcza, zbilansowana lub odchudzająca).

Zaletą naszego kalkulatora jest także to, że od razu pomaga w interpretacji wyników.

Normy BMI – pomoc w interpretacji wyników

Wynik otrzymany za pomocą kalkulatora BMI trzeba właściwie zinterpretować. Normy BMI dzielą wagę ciała na 8 kategorii. Należą do nich:

 • wygłodzenie – to wskaźnik BMI poniżej 16. Może on oznaczać niedożywienie, odwodnienie, a oprócz tego wskazywać na zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia;

 • wychudzenie – osoby wychudzone otrzymają wynik 16–16,99;

 • niedowaga – wynik w granicach 17–18,49 wskazuje, że do prawidłowej masy ciała brakuje kilku kilogramów;

 • prawidłowa masa ciała – wynik pomiędzy 18,5 a 24,99 oznacza, że nie trzeba stosować diet redukcyjnych, a ryzyko wystąpienia chorób, takich jak miażdżyca czy cukrzyca typu II jest minimalne;

 • nadwaga – BMI między 25 a 29,99 oznacza, że najwyższa pora zmienić nawyki żywieniowe i przejść na dietę redukcyjną. Warto też skonsultować się z dietetykiem, który pomoże prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i ułoży jadłospis. Aby zoptymalizować efekt, warto dodać do diety aktywność fizyczną, dostosowaną do kondycji stawów;

 • otyłość I stopnia – to wynik pomiędzy 30 a 34,99. Ryzyko wystąpienia chorób związanych ze zbyt wysoką masą ciała jest tu określone jako wysokie;

 • otyłość II stopnia – to BMI w przedziale 35–39,99. Szansa na wystąpienie groźnych chorób jest już bardzo wysoka;

 • otyłość III stopnia – wskazuje na nią każdy wynik powyżej 40, który oznacza ekstremalne ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub miażdżycy.

BMI a wiek

Co prawda wskaźnik BMI uwzględnia jedynie wzrost i masę ciała, jednak wiek również ma tu znaczenie. Wraz z upływem lat wskaźnik optymalnej wagi nieco się zmienia. Np. osoby w przedziale wiekowym 19–24 powinny znajdować się w węższym przedziale liczbowym, wynoszącym 19–24. Natomiast w przypadku osób starszych normy są nieco łagodniejsze, tj. wynoszą 24–29. W przypadku ludzi młodych taki wynik oznaczałby nadwagę. Skorygowane normy dostosowane do wieku według źródła: Grimm i inni, Żywienie. Atlas i podręcznik, wyd. Wyd. 1 pol., Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2012.

BMI a płeć

Większość kalkulatorów BMI uwzględnia kryterium płci. Przyczyna leży w tym, że organizm kobiety różni się od ciała mężczyzny pod dość istotnymi aspektami. Wystarczy wspomnieć, że kobieta ma statystycznie więcej tkanki tłuszczowej (20–28%) niż mężczyzna (13–20%). Panowie przeważnie górują nad paniami pod względem masy mięśniowej i kostnej, natomiast ciało kobiety ma większą skłonność do zatrzymywania wody, np. w określonych momentach cyklu miesiączkowego.

BMI – wątpliwości

Obliczanie wskaźnika masy ciała BMI pomoże Ci w określeniu pewnych standardów, jednak sama metoda nie jest wolna od niedoskonałości. Wynika to z faktu, że każdy człowiek jest inaczej zbudowany – wynik powyżej normy nie musi wcale oznaczać ryzyka dla zdrowia, a osoba o prawidłowym BMI może zachorować na miażdżycę. Na przykład kobieta o szczupłej sylwetce i bardzo grubej warstwie tkanki tłuszczowej na brzuchu zobaczy na kalkulatorze BMI prawidłowy wynik. Jednak z powodu otyłości brzusznej jest narażona na różne komplikacje zdrowotne. I przeciwnie – kobieta, która ma optymalny poziom tkanki tłuszczowej, może martwić się zbyt wysokim wskaźnikiem BMI. Często wynika on np. z zatrzymywania nadmiernej ilości wody (może być to nawet kilka kilogramów) w organizmie. Z tego powodu lekarze i dietetycy traktują wskaźnik BMI jako pewien standard, który powinien zostać uzupełniony o indywidualną ocenę stanu zdrowia danej osoby oraz o dodatkowe badania.

Wskaźnik masy ciała BMI kobiet w ciąży

W trakcie ciąży masa ciała zmienia się bardzo dynamicznie, szczególnie w drugim i w trzecim trymestrze. Dlatego indeks masy ciała nie jest dokładnym narzędziem do oceny wagi kobiet w ciąży.

Warto jednak obliczyć BMI przed ciążą – może być ono wskaźnikiem kontrolowania prawidłowej masy ciała.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli Twoje BMI przed ciążą było prawidłowe, to istnieją określone wytyczne dotyczące prawidłowej masy ciała w ciąży i tego w jakich miesiącach oraz ile powinnaś zyskać na wadze. Z kolei jeśli wartość Twojego BMI przed ciążą odbiegało od normy, lekarz może zalecić monitorowanie wzrostu masy ciała w sposób indywidualnie dostosowany do Twojej sytuacji.

Niezależnie od tego wyniku, konsultuj się z lekarzem i wykonuj zalecone przez niego badania.

Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie

Otyłość brzuszna a BMI

Eksperci od prawidłowej masy ciała zwracają uwagę na jeszcze jeden ważny czynnik – wartość BMI nie określa, gdzie zlokalizowana jest Twoja tkanka tłuszczowa. A to bardzo ważne, ponieważ otyłość brzuszna (trzewna), czyli tkanka tłuszczowa nagromadzona w okolicy głównych narządów, jest o wiele bardziej niekorzystna dla Twojego zdrowia niż otyłość obwodowa (udowo-pośladkowa). Jeśli twoje BMI jest zbyt wysokie, możesz sprawdzić, który typ nadwagi cię dotyczy: wystarczy, że obliczysz wskaźnik WHR (waist to hip ratio).

Aby obliczyć tę wartość zastosuj wzór: WHR = obwód talii (cm): obwód bioder (cm). O zbyt dużej zawartości tkanki tłuszczowej na brzuchu mówimy, jeśli wartość WHR jest większa niż 0,85 u kobiet lub 0,9 u mężczyzn.

Z kolei według WHO (World Health Organization), szybkim i wiarygodnym sposobem rozpoznania otyłości brzusznej jest pomiar obwodu pasa – jeśli jest on większy niż 94 cm u mężczyzn i 80 cm u kobiet, może wiązać się z wystąpieniem powikłań metabolicznych (np. cukrzyca) lub schorzeń sercowo-naczyniowych.

Polecane
tramadol-dzialanie-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
Tramadol – jak działa i w jakich sytuacjach go stosować?
Marta Drzazga07.05.2024
ana-poznaj-jej-znaczenie-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
ANA – co to takiego? Jakie ma znaczenie w diagnostyce różnych chorób?
Marta Drzazga07.05.2024
deja-vu-zjawisko-interpretacje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Déjà vu – skąd się bierze i jak można wyjaśnić to zjawisko?
Marta Drzazga07.05.2024
niedobor-dopaminy-objawy-leczenie
Zdrowie
1 min.
Niedobór dopaminy – jak się objawia? Jak leczyć?
Marta Drzazga07.05.2024

Powiązane artykuły

co-bmi-mowi-o-twoim-zdrowiu-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
1 min.
Co BMI mówi o Twoim zdrowiu? Sprawdź, jak interpretować wyniki
31.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.