Porady

W niektórych sytuacjach konsultacja online nie różni się od wizyty w gabinecie medycznym. Lekarz ma prawo do zebrania wywiadu, postawienia diagnozy, zapoznania się z wynikami dotychczas wykonanych badań i dokumentacją medyczną. Może też zdecydować o dalszym planie leczenia, z czym związane są e-recepta, e-skierowanie i e-zwolnienie.

Konsultacja online z lekarzem – poradnik Welbi

W naszym serwisie znajdziesz artykuły poradnikowe dotyczące wszystkich kwestii związanych z poradą lekarską online. Dowiesz się z nich:

  • jak działają e-recepty,

  • czy lekarz może wystawić zwolnienie telefonicznie,

  • jakie skierowanie można otrzymać podczas e-wizyty.

W naszych artykułach znajdziesz informacje, kiedy wskazana jest porada lekarska online i z jakimi specjalistami możesz się skonsultować. Dzięki temu przekonasz się, że e-wizyty są ułatwieniem i zwiększają dostęp do świadczeń medycznych.

Jak działa recepta online?

Ciekawym zagadnieniem jest to, jak działa recepta online. Jeżeli lekarz w trakcie e-wizyty uzna, że potrzebujesz leczenia farmakologicznego, może wystawić zlecenie na leki w systemie komputerowym. Trafia ono na Twoje Internetowe Konto Pacjenta. Otrzymasz także wiadomość SMS z kodem, dzięki któremu zrealizujesz e-receptę w wybranej przez siebie aptece.

Kobiety często pytają, czy lekarz może wystawić e-receptę na antykoncepcję. To możliwe, jeżeli dotyczy kontynuacji leczenia lub jeśli nie ma czynników zwiększających ryzyko wystąpienia działań niepożądanych stosowania antykoncepcji hormonalnej a kobieta była w ciągu ostatnich 12 miesięcy u ginekologa na badaniu. W innych przypadkach może być konieczne badanie ginekologiczne. E-recepta jest ważna 30 dni.

Zwolnienie lekarskie przez telefon

Podczas porady lekarskiej online można otrzymać zwolnienie chorobowe (tzw. L4). Jest ono wystawiane osobom, które z powodu choroby nie mogą pracować przez dany okres. Lekarz wypełnia je w systemie komputerowym, skąd jest wysyłane bezpośrednio do pracodawcy. E-zwolnienie mogą otrzymać także rodzice w szczególnych przypadkach (to tzw. opieka na dziecko).

Najnowsze

Ad

Najchętniej czytane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
kalendarz-badan-profilaktycznych-dla-mezczyzn-w-jakim-wieku-i-co-badac
TelemedycynaZdrowie
1 min.
Kalendarz badań profilaktycznych dla mężczyzn – w jakim wieku i co badać?
02.12.2021
zaburzenia-odzywiania-do-kogo-udac-sie-po-pomoc
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia odżywiania – do kogo udać się po pomoc? Jak wygląda leczenie?
01.12.2021
nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.