Umów teleporadę
Welbi

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych to narzędzie przeznaczone m.in. dla par starających się o dziecko. Często sięgają po niego kobiety, które chcą po prostu monitorować swój cykl lub wolą uniknąć stosowania antykoncepcji hormonalnej. Aby skorzystać z tego prostego i wygodnego narzędzia, wystarczy wprowadzić datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Cykl miesiączkowy

Pozostałe kalkulatory

  • Kalkulator promili
  • Kalkulator BMI
  • Kalkulator kalorii
  • Przelicznik kuchenny
  • Kalkulator snu
  • Kalkulator ciąży i terminu porodu

Kalkulator dni płodnych

Współczesne kobiety są coraz bardziej świadome swojej seksualności – nie tylko chętniej wykonują badania profilaktyczne u ginekologa, lecz także uważniej obserwują organizm i sygnały, które wysyła. Śledzenie cyklu miesiączkowego pozwala zaplanować ciążę lub jej uniknąć, a także pomaga wychwycić niepokojące sygnały na temat stanu zdrowia. Tradycyjny „kalendarzyk miesiączkowy” coraz częściej zastępowany jest przez aplikacje mobilne, dzięki którym kobieta ma wszystkie dane na temat swojej menstruacji w smartfonie. Do innych narzędzi należy kalkulator dni płodnych, dzięki któremu można zobaczyć, jakie są szanse na zajście w ciążę w danym miesiącu.

Jak można obliczyć dni płodne?

Dni płodne to faza w cyklu menstruacyjnym kobiety, kiedy współżycie może zakończyć się zajściem w ciążę. Określa się je na podstawie prostych obliczeń. Niezależnie od długości cyklu miesiączkowego – są takie, które trwają 32 dni i te krótsze o długości 26 dni – owulacja przypada 14 dni przed pojawieniem się spodziewanej miesiączki. Za najbardziej płodny moment uważany jest właśnie dzień owulacji, czyli jajeczkowanie – wtedy dojrzała komórka jajowa uwalnia się z pękającego pęcherzyka Graafa. Oprócz tego kobieta ma bardzo duże szanse na zajście w ciążę dobę przed tym procesem. Szacuje się, że okres płodności obejmuje 7 dni przed owulacją i 4 dni po niej. Trzeba pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet 5 dni i „poczekać” na owulację.

Nawet najdokładniejszy kalkulator dni płodnych nie daje 100-procentowej pewności, jeśli dojdzie do zaburzenia cyklu miesiączkowego. Może się to stać na skutek stresu, przeziębienia czy podróży i zmiany klimatu. Do czynników, które zaburzają owulację, należy także karmienie piersią. Innym sposobem na poznanie dokładnego czasu owulacji jest test owulacyjny dostępny w każdej aptece. Jego działanie polega na wykrywaniu wzrostu poziomu hormonu LH w moczu, który świadczy o tym, że jajeczkowanie wystąpi w ciągu 12–36 godzin. Internetowy kalkulator dni płodnych zda egzamin w przypadku regularnych cykli miesiączkowych, które nie zostały zaburzone przez żaden ze wspomnianych czynników. Aby dowiedzieć się, kiedy wzrastają szanse na zajście w ciążę, wystarczy wprowadzić datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu.

Cykl menstruacyjny: kalendarz dni płodnych i niepłodnych

Cykl menstruacyjny ma różną długość, choć często przyjmuje się, że powinien on trwać średnio 28 dni. Niektóre panie miesiączkują co 26, a inne co 34 dni. Oba wyniki mieszczą się w granicach normy i nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli charakteryzuje je regularność. Trzeba mieć świadomość, że kalkulator dni płodnych będzie działał prawidłowo tylko w przypadku powtarzalnych cykli. 

Niezależnie od czasu trwania cyklu można określić występowanie dni płodnych i niepłodnych:

  • dni płodne – to faza, która obejmuje 7 dni przed owulacją i trwa jeszcze przez 4 dni po niej. Należy pamiętać, że jajeczkowanie następuje zazwyczaj 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki;

  • dni niepłodne – to czas, kiedy szanse na zajście w ciążę określane są jako niskie bądź bardzo niskie. Pierwsza część tego okresu obejmuje czas od pierwszego dnia miesiączki (kobiety zazwyczaj nie współżyją w czasie jej trwania, jednak nie stanowi ona żadnego przeciwwskazania do seksu) do 7 dni przed owulacją. Druga część obejmuje czas od 5. dnia po owulacji aż do pojawienia się krwawienia miesiączkowego.

Można zobrazować to na przykładzie kobiety, która miesiączkuje regularnie co 28 dni. W jej przypadku dni płodne występują od 10. do 18. dnia cyklu. Z kolei niepłodność obejmuje czas od 1. do 9. oraz od 19. do 28. dnia cyklu. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie kalendarza dni płodnych i niepłodnych to jedna z najmniej skutecznych metod antykoncepcji ze względu na możliwość wystąpienia czynników, które zaburzają przebieg cyklu. Symptomy, które negatywnie wpływają na menstruację, potrafią też utrudnić zajście w ciążę – to tłumaczyłoby fakt, że wiele par ma problem z poczęciem dziecka z powodu stresu.

Jak się liczy długość cyklu?

Cykl menstruacyjny liczy się od dnia pojawienia się ostatniej miesiączki do dnia poprzedzającego przyjście kolejnej. Przy założeniu, że trwa on 28 dni, krwawienie pojawia się pierwszego dnia, natomiast moment, który poprzedza kolejną miesiączkę, to 28. dzień cyklu. Wiedza ta wydaje się dość oczywista, jednak także tutaj zdarzają się błędy w obliczeniach. Kalkulator dni płodnych online z pewnością pomoże ich uniknąć.

Ile jest dni płodnych w miesiącu?

Szacuje się, że w cyklu miesięcznym kobiety jest zazwyczaj 7–9 dni płodnych. Jednak nie każdy z nich stwarza taką samą szansę zajścia w ciążę. Najbardziej sprzyjające warunki do zapłodnienia mają miejsce w dniu owulacji i dzień przed jej wystąpieniem. Statystycznie większe szanse na poczęcie dziecka pojawiają się w dniach płodnych przed jajeczkowaniem, ponieważ męskie plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 5 dni. Kobieta pozostaje płodna jeszcze przez kilka dni po uwolnieniu się dojrzałej komórki jajowej, jednak szanse na ciążę po tym „szczytowym” momencie spadają. 

Objawy płodności

Dni płodne można obliczyć za pomocą kalkulatora płodności, jednak ciało kobiety również wysyła konkretne sygnały, że wkrótce pojawi się owulacja. Oto symptomy, na które warto zwrócić uwagę:

  • zwiększone libido i poprawa nastroju;

  • kłujący ból w okolicy podbrzusza;

  • plamienie w połowie cyklu;

  • wrażliwość piersi;

  • wzrost temperatury ciała – temperatura ciała po jajeczkowaniu wzrasta o 0,2–0,6 stopnia Celsjusza;

  • wzrost stężenia hormonu LH wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Jest to objaw, którego nie da się oczywiście dostrzec gołym okiem, jednak wykrywają go specjalne testy owulacyjne dostępne w aptece;

  • pojawienie się charakterystycznego śluzu płodnego – wyglądem przypomina on białko jajka, a do jego głównych zadań należy ułatwienie plemnikom przetrwania i poruszania się w drogach rodnych kobiety. 

Inne metody obliczania dni płodnych

Dni płodne można policzyć za pomocą kalkulatora lub skorzystać z innych sposobów. Należą do nich: metoda termiczna, metoda Billingsów oraz metoda objawowo-termiczna.

Metoda termiczna

Metoda termiczna wymieniana jest wśród naturalnych metod antykoncepcji lub planowania rodziny. Bazuje ona na założeniu, że temperatura ciała kobiety zmienia się w zależności od faz cyklu. Po wystąpieniu owulacji nieznacznie wzrasta (o około 0,2–0,6 stopnia Celsjusza). Kobiety, które wybrały tę formę monitorowania cyklu miesiączkowego, muszą mierzyć temperaturę codziennie o tej samej porze – najlepiej tuż po przebudzeniu i jeszcze przed wstaniem z łóżka. W tym celu stosowane są specjalne termometry owulacyjne, które wyróżniają się znacznie dokładniejszą skalą niż klasyczne urządzenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że temperaturę ciała mogą zaburzać również inne czynniki, takie jak: infekcja wirusowa, zmiana klimatu, bezsenność czy przemęczenie.

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów bazuje na uważnej obserwacji śluzu, który przyjmuje różną postać w zależności od etapu cyklu. Wydzielina z pochwy w czasie owulacji ma dość charakterystyczną postać. Jest śliska, lepka, rozciągliwa i przejrzysta, przez co można porównać ją do białka jaja kurzego. Taki rodzaj śluzu ma pH ułatwiające plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Po zakończeniu jajeczkowania wydzielina staje się wyraźnie gęsta, biała i nierozciągliwa. Taka już pozostaje do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Za główną wadę tej metody uznaje się fakt, że przyjmowanie niektórych leków ma wpływ na postać śluzu, natomiast infekcje intymne całkowicie zmieniają jego wygląd.

Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna polega na mierzeniu temperatury z jednoczesną obserwacją śluzu i innych objawów, które pojawiają się na danym etapie cyklu. Pozwala ona zebrać sporą liczbę danych, a dzięki niej kobieta może lepiej poznać swój organizm. Nie warto ufać jej na 100%, ponieważ natura często wymyka się regułom – na temperaturę ciała wpływa wiele czynników, nie tylko owulacja, a sygnały wysyłane przez ciało można interpretować na różne sposoby. 

Czy można zaplanować płeć dziecka?

Istnieją teorie, według których można użyć kalkulatora dni płodnych w celu zaplanowania płci dziecka. Nie mają one jednak wystarczającego poparcia naukowego i nie należy traktować ich zbyt poważnie. 

Kalkulator dni płodnych – kiedy łatwiej począć chłopca, a kiedy dziewczynkę?

Według teorii Shettlesa plemniki męskie żyją dłużej niż żeńskie, dlatego szanse na poczęcie chłopca są większe w momencie owulacji. Zgodnie z tym przekonaniem do zaplanowania płci przyda się kalkulator dni płodnych – dziewczynka powinna pojawić się, gdy para współżyje 2–3 dni przed jajeczkowaniem. Konkurencyjna metoda Whelan głosi coś zupełnie przeciwnego – według niej ze stosunku płciowego od 6. do 4. dnia przed owulacją prawdopodobnie pocznie się chłopiec. Para, która chciałaby mieć córkę, powinna uprawiać seks 2–3 dni przed szczytowym momentem dni płodnych. Są też zwolennicy teorii, że o płci dziecka decyduje dieta. Jadłospis wzbogacony o produkty bogate w magnez i wapń zwiększa szanse na poczęcie córki. Wybieranie potraw o większej zawartości sodu i potasu może sprawić, że na świecie pojawi się syn. Pamiętaj, że przedstawione teorie nie zostały udowodnione naukowo.

Kalkulator dni płodnych

Współczesne kobiety są coraz bardziej świadome swojej seksualności – nie tylko chętniej wykonują badania profilaktyczne u ginekologa, lecz także uważniej obserwują organizm i sygnały, które wysyła. Śledzenie cyklu miesiączkowego pozwala zaplanować ciążę lub jej uniknąć, a także pomaga wychwycić niepokojące sygnały na temat stanu zdrowia. Tradycyjny „kalendarzyk miesiączkowy” coraz częściej zastępowany jest przez aplikacje mobilne, dzięki którym kobieta ma wszystkie dane na temat swojej menstruacji w smartfonie. Do innych narzędzi należy kalkulator dni płodnych, dzięki któremu można zobaczyć, jakie są szanse na zajście w ciążę w danym miesiącu.

Jak można obliczyć dni płodne?

Dni płodne to faza w cyklu menstruacyjnym kobiety, kiedy współżycie może zakończyć się zajściem w ciążę. Określa się je na podstawie prostych obliczeń. Niezależnie od długości cyklu miesiączkowego – są takie, które trwają 32 dni i te krótsze o długości 26 dni – owulacja przypada 14 dni przed pojawieniem się spodziewanej miesiączki. Za najbardziej płodny moment uważany jest właśnie dzień owulacji, czyli jajeczkowanie – wtedy dojrzała komórka jajowa uwalnia się z pękającego pęcherzyka Graafa. Oprócz tego kobieta ma bardzo duże szanse na zajście w ciążę dobę przed tym procesem. Szacuje się, że okres płodności obejmuje 7 dni przed owulacją i 4 dni po niej. Trzeba pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet 5 dni i „poczekać” na owulację.

Nawet najdokładniejszy kalkulator dni płodnych nie daje 100-procentowej pewności, jeśli dojdzie do zaburzenia cyklu miesiączkowego. Może się to stać na skutek stresu, przeziębienia czy podróży i zmiany klimatu. Do czynników, które zaburzają owulację, należy także karmienie piersią. Innym sposobem na poznanie dokładnego czasu owulacji jest test owulacyjny dostępny w każdej aptece. Jego działanie polega na wykrywaniu wzrostu poziomu hormonu LH w moczu, który świadczy o tym, że jajeczkowanie wystąpi w ciągu 12–36 godzin. Internetowy kalkulator dni płodnych zda egzamin w przypadku regularnych cykli miesiączkowych, które nie zostały zaburzone przez żaden ze wspomnianych czynników. Aby dowiedzieć się, kiedy wzrastają szanse na zajście w ciążę, wystarczy wprowadzić datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu.

Cykl menstruacyjny: kalendarz dni płodnych i niepłodnych

Cykl menstruacyjny ma różną długość, choć często przyjmuje się, że powinien on trwać średnio 28 dni. Niektóre panie miesiączkują co 26, a inne co 34 dni. Oba wyniki mieszczą się w granicach normy i nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli charakteryzuje je regularność. Trzeba mieć świadomość, że kalkulator dni płodnych będzie działał prawidłowo tylko w przypadku powtarzalnych cykli. 

Niezależnie od czasu trwania cyklu można określić występowanie dni płodnych i niepłodnych:

  • dni płodne – to faza, która obejmuje 7 dni przed owulacją i trwa jeszcze przez 4 dni po niej. Należy pamiętać, że jajeczkowanie następuje zazwyczaj 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki;

  • dni niepłodne – to czas, kiedy szanse na zajście w ciążę określane są jako niskie bądź bardzo niskie. Pierwsza część tego okresu obejmuje czas od pierwszego dnia miesiączki (kobiety zazwyczaj nie współżyją w czasie jej trwania, jednak nie stanowi ona żadnego przeciwwskazania do seksu) do 7 dni przed owulacją. Druga część obejmuje czas od 5. dnia po owulacji aż do pojawienia się krwawienia miesiączkowego.

Można zobrazować to na przykładzie kobiety, która miesiączkuje regularnie co 28 dni. W jej przypadku dni płodne występują od 10. do 18. dnia cyklu. Z kolei niepłodność obejmuje czas od 1. do 9. oraz od 19. do 28. dnia cyklu. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie kalendarza dni płodnych i niepłodnych to jedna z najmniej skutecznych metod antykoncepcji ze względu na możliwość wystąpienia czynników, które zaburzają przebieg cyklu. Symptomy, które negatywnie wpływają na menstruację, potrafią też utrudnić zajście w ciążę – to tłumaczyłoby fakt, że wiele par ma problem z poczęciem dziecka z powodu stresu.

Jak się liczy długość cyklu?

Cykl menstruacyjny liczy się od dnia pojawienia się ostatniej miesiączki do dnia poprzedzającego przyjście kolejnej. Przy założeniu, że trwa on 28 dni, krwawienie pojawia się pierwszego dnia, natomiast moment, który poprzedza kolejną miesiączkę, to 28. dzień cyklu. Wiedza ta wydaje się dość oczywista, jednak także tutaj zdarzają się błędy w obliczeniach. Kalkulator dni płodnych online z pewnością pomoże ich uniknąć.

Ile jest dni płodnych w miesiącu?

Szacuje się, że w cyklu miesięcznym kobiety jest zazwyczaj 7–9 dni płodnych. Jednak nie każdy z nich stwarza taką samą szansę zajścia w ciążę. Najbardziej sprzyjające warunki do zapłodnienia mają miejsce w dniu owulacji i dzień przed jej wystąpieniem. Statystycznie większe szanse na poczęcie dziecka pojawiają się w dniach płodnych przed jajeczkowaniem, ponieważ męskie plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 5 dni. Kobieta pozostaje płodna jeszcze przez kilka dni po uwolnieniu się dojrzałej komórki jajowej, jednak szanse na ciążę po tym „szczytowym” momencie spadają. 

Objawy płodności

Dni płodne można obliczyć za pomocą kalkulatora płodności, jednak ciało kobiety również wysyła konkretne sygnały, że wkrótce pojawi się owulacja. Oto symptomy, na które warto zwrócić uwagę:

  • zwiększone libido i poprawa nastroju;

  • kłujący ból w okolicy podbrzusza;

  • plamienie w połowie cyklu;

  • wrażliwość piersi;

  • wzrost temperatury ciała – temperatura ciała po jajeczkowaniu wzrasta o 0,2–0,6 stopnia Celsjusza;

  • wzrost stężenia hormonu LH wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Jest to objaw, którego nie da się oczywiście dostrzec gołym okiem, jednak wykrywają go specjalne testy owulacyjne dostępne w aptece;

  • pojawienie się charakterystycznego śluzu płodnego – wyglądem przypomina on białko jajka, a do jego głównych zadań należy ułatwienie plemnikom przetrwania i poruszania się w drogach rodnych kobiety. 

Inne metody obliczania dni płodnych

Dni płodne można policzyć za pomocą kalkulatora lub skorzystać z innych sposobów. Należą do nich: metoda termiczna, metoda Billingsów oraz metoda objawowo-termiczna.

Metoda termiczna

Metoda termiczna wymieniana jest wśród naturalnych metod antykoncepcji lub planowania rodziny. Bazuje ona na założeniu, że temperatura ciała kobiety zmienia się w zależności od faz cyklu. Po wystąpieniu owulacji nieznacznie wzrasta (o około 0,2–0,6 stopnia Celsjusza). Kobiety, które wybrały tę formę monitorowania cyklu miesiączkowego, muszą mierzyć temperaturę codziennie o tej samej porze – najlepiej tuż po przebudzeniu i jeszcze przed wstaniem z łóżka. W tym celu stosowane są specjalne termometry owulacyjne, które wyróżniają się znacznie dokładniejszą skalą niż klasyczne urządzenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że temperaturę ciała mogą zaburzać również inne czynniki, takie jak: infekcja wirusowa, zmiana klimatu, bezsenność czy przemęczenie.

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów bazuje na uważnej obserwacji śluzu, który przyjmuje różną postać w zależności od etapu cyklu. Wydzielina z pochwy w czasie owulacji ma dość charakterystyczną postać. Jest śliska, lepka, rozciągliwa i przejrzysta, przez co można porównać ją do białka jaja kurzego. Taki rodzaj śluzu ma pH ułatwiające plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Po zakończeniu jajeczkowania wydzielina staje się wyraźnie gęsta, biała i nierozciągliwa. Taka już pozostaje do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Za główną wadę tej metody uznaje się fakt, że przyjmowanie niektórych leków ma wpływ na postać śluzu, natomiast infekcje intymne całkowicie zmieniają jego wygląd.

Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna polega na mierzeniu temperatury z jednoczesną obserwacją śluzu i innych objawów, które pojawiają się na danym etapie cyklu. Pozwala ona zebrać sporą liczbę danych, a dzięki niej kobieta może lepiej poznać swój organizm. Nie warto ufać jej na 100%, ponieważ natura często wymyka się regułom – na temperaturę ciała wpływa wiele czynników, nie tylko owulacja, a sygnały wysyłane przez ciało można interpretować na różne sposoby. 

Czy można zaplanować płeć dziecka?

Istnieją teorie, według których można użyć kalkulatora dni płodnych w celu zaplanowania płci dziecka. Nie mają one jednak wystarczającego poparcia naukowego i nie należy traktować ich zbyt poważnie. 

Kalkulator dni płodnych – kiedy łatwiej począć chłopca, a kiedy dziewczynkę?

Według teorii Shettlesa plemniki męskie żyją dłużej niż żeńskie, dlatego szanse na poczęcie chłopca są większe w momencie owulacji. Zgodnie z tym przekonaniem do zaplanowania płci przyda się kalkulator dni płodnych – dziewczynka powinna pojawić się, gdy para współżyje 2–3 dni przed jajeczkowaniem. Konkurencyjna metoda Whelan głosi coś zupełnie przeciwnego – według niej ze stosunku płciowego od 6. do 4. dnia przed owulacją prawdopodobnie pocznie się chłopiec. Para, która chciałaby mieć córkę, powinna uprawiać seks 2–3 dni przed szczytowym momentem dni płodnych. Są też zwolennicy teorii, że o płci dziecka decyduje dieta. Jadłospis wzbogacony o produkty bogate w magnez i wapń zwiększa szanse na poczęcie córki. Wybieranie potraw o większej zawartości sodu i potasu może sprawić, że na świecie pojawi się syn. Pamiętaj, że przedstawione teorie nie zostały udowodnione naukowo.

Polecane
problemy-z-erekcja-jakie-sa-objawy-i-przyczyny
Seks
3 min.
Problemy z erekcją - objawy, przyczyny, leczenie
Angelika Janowicz24.01.2022
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
lek. Magdalena Mroczek19.05.2021
tramadol-dzialanie-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
Tramadol – jak działa i w jakich sytuacjach go stosować?
Marta Drzazga07.05.2024
ana-poznaj-jej-znaczenie-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
ANA – co to takiego? Jakie ma znaczenie w diagnostyce różnych chorób?
Marta Drzazga07.05.2024

Powiązane artykuły

jak-rozpoznac-dni-plodne-co-warto-o-nich-wiedziec
Seks
1 min.
Jak rozpoznać dni płodne? Co warto o nich wiedzieć?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.