Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby

Quiz o oparzeniach – sprawdź swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy przy oparzeniach

13.05.2022

Aktualizacja: 31.05.2023

pierwsza-pomoc-przy-oparzeniach-quiz
pexels.com

Oparzenia należą do grupy dość często występujących urazów. Szacuje się, że w Polsce co roku dochodzi nawet do 400 tys. oparzeń, a zdecydowana większość przypadków dotyczy dzieci. Ma to miejsce nie tylko w sytuacjach ekstremalnych, takich jak pożar czy kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, lecz także podczas wykonywania codziennych czynności, do których należą gotowanie, prasowanie czy picie gorących napojów. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy jest często kluczowe w procesie dochodzenia do zdrowia. Wykonywane czynności muszą być dostosowane do stopnia uszkodzenia ciała. Sprawdź, czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach.

Wyróżniamy 4 stopnie oparzeń. Które z nich nie mogą być leczone domowymi sposobami i wymagają natychmiastowej interwencji lekarza?

Poparzoną skórę należy polać wodą o temperaturze:

Jak długo należy polewać poparzone miejsce wodą:

Co należy zrobić w przypadku poparzenia twarzy?

Co powinno znajdować się w Twojej apteczce na wypadek oparzenia?

Jeśli doszło do poparzenia substancją chemiczną, należy w pierwszej kolejności:

W przypadku oparzenia słonecznego należy w pierwszej kolejności:

Środki na poparzenia słoneczne, które możesz kupić w aptece, mają w składzie:

Jeśli nie masz pod ręką środka z apteki, na oparzenia słoneczne pierwszego i drugiego stopnia możesz zastosować okład z następujących produktów spożywczych:

Czego nie należy robić w przypadku poparzenia skóry wrzątkiem?

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.