Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

lek. Magdalena Mroczek 9 miesięcy temu

Czy depresję można przekazać w genach?

W mojej rodzinie wiele osób choruje na depresję. Czy depresja jest dziedziczna?

Odpowiedź

Podejrzewa się, że przynajmniej w niektórych przypadkach depresja może być dziedziczna. Geny wpływające na wystąpienie depresji są głównie związane z ekspresją receptorów związanych z przekaźnictwem nerwowym. Cały czas nie ma jednak jednoznacznie zidentyfikowanych genów, które powodują depresję. Dziedziczny komponent depresji może mieć udział nawet w 40% przypadków występowania tej choroby. U bliźniąt współczynnik odziedziczalności depresji wynosi 37% (Sullivan PF et al. Am J Psychiatry. 2000). Zachorowalność u dzieci, których rodzice cierpią na depresję, jest około 2–3 razy wyższa niż w populacji ogólnej. Należy pamiętać, że w zapobieganiu i leczeniu depresji bardzo duże znaczenie mają czynniki i umiejętności psychologiczne oraz społeczne. Występowanie depresji w rodzinie nie musi oznaczać zachorowania.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.