account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Nerwica przełyku – co to za choroba? Przyczyny powstania i sposoby leczenia

Olga Dąbska25.04.2024Aktualizacja: 25.04.2024

Nerwica to zaburzenie psychiczne, które wiąże się z doświadczaniem cierpienia i lęku, które upośledzają codzienne funkcjonowanie. Może przybierać różne formy, a jedną z nich jest nerwica przełyku. Typowe dla niej objawy to ucisk lub wrażenie obecności ciała obcego w gardle. Jak lekarz rozpoznaje nerwicę przełyku i na czym polega jej leczenie?


nerwica-przelyku-przyczyny-leczenie
Unsplash.com

Polecane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest nerwica przełyku?
 2. Co może powodować nerwicę przełyku?
 3. Nerwica przełyku – objawy
 4. Diagnostyka nerwicy przełyku
 5. Na czym polega leczenie nerwicy przełyku?

Czym jest nerwica przełyku?

Nerwica to dość powszechnie występująca w społeczeństwie grupa zaburzeń lękowych o złożonym obrazie klinicznym. W ich przebiegu obserwuje się szereg objawów psychicznych oraz fizycznych. Są one przejawem doświadczanego przez chorego silnego lęku i niepokoju. Z uwagi na różnorodność dolegliwości towarzyszących nerwicy wyróżniono kilka jej rodzajów, a jednym z nich jest nerwica przełyku. Charakteryzuje się tym, że w odpowiedzi na doświadczanie stresu albo sytuację generującą lęk chory ma wrażenie guli w gardle i trudność w przełykaniu. Jednym z objawów nerwicy przełyku jest tzw. kula histeryczna, czyli globus histericus. Z tego powodu niekiedy określa się tymi słowami nerwicę przełyku.

Co może powodować nerwicę przełyku?

Nerwica przełyku to zaburzenie psychiczne o charakterze somatyzacji. Somatyzację można uznać za swego rodzaju mechanizm obronny, w którym organizm wypiera problem natury psychicznej na płaszczyznę fizyczną. Oznacza to, że problemy zdrowotne mają podłoże emocjonalne, ale przejawiają się w sposób fizyczny. Nerwica przełyku rozwija się w wyniku działania silnego bodźca stresowego. Narażone są na nią osoby długotrwale odczuwające lęk, niepokój. 

Część ludzi jest predysponowana do rozwoju zaburzeń nerwicowych, w tym nerwicy przełyku. Tego typu zaburzenia są częstsze wśród osób nastawionych pesymistycznie, perfekcjonistów lub egocentryków. Występują też u pacjentów nieumiejętnie lub nieprawidłowo rozładowujących stres oraz mających trudności z regulacją emocji. 

Na rozwój nerwicy przełyku i innych zaburzeń lękowych bardziej narażone są osoby, które:

 • przeżyły w przeszłości traumę;

 • zmagają się z zaburzeniami układu nerwowego (nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników);

 • mają trudności w realizacji obowiązków wynikających z pełnionych przez nie ról społecznych, co prowadzi do powstania konfliktu wewnętrznego.

Nerwica przełyku – objawy

Typowym objawem nerwicy przełyku jest odczuwanie przeszkody, ucisku lub wrażenie występowania ciała obcego w gardle bądź górnej części przełyku. Temu schorzeniu towarzyszą:

 • dysfagia, czyli niemożność lub trudność w połykaniu;

 • uczucie guli w gardle;

 • dławienie się, krztuszenie;

 • pieczenie gardła;

 • trudność w swobodnym oddychaniu, a nawet duszenie się. 

Niektórzy chorzy zgłaszają dodatkowo: 

 • chrypkę;

 • drętwienie i mrowienie twarzy;

 • trudności w odkaszlnięciu;

 • kłucie w klatce piersiowej;

 • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

Ucisk w gardle bywa na tyle intensywny, że nasila istniejący już stres i może stać się przyczyną ataków paniki. Poza tym z obawy przed pojawieniem się czy nasileniem objawów pacjenci unikają jedzenia w miejscach publicznych, zmieniają sposób odżywiania, ograniczając udział pokarmów o twardej konsystencji lub jedzą je znacznie wolniej, małymi kęsami. 

Doświadczasz wrażenia przeszkody lub guli w gardle? Objawy te mogą towarzyszyć wielu schorzeniom, które mogą wymagać diagnostyki i leczenia! Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

 • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym laryngolog i gastroenterolog),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

 • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

 • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Diagnostyka nerwicy przełyku

Z uwagi na fizyczny charakter objawów w celu ustalenia ich podłoża skieruj się najpierw do lekarza rodzinnego lub internisty. Ci specjaliści z reguły zlecają konsultację u gastrologa i laryngologa. Pierwszy z nich to specjalista z zakresu chorób układu pokarmowego, a drugi – z zakresu chorób gardła, uszu, nosa i zatok. Aby stwierdzić nerwicę przełyku, konieczne jest bowiem wykluczenie organicznego podłoża dolegliwości, w tym m.in.:

 • uchyłków przełyku;

 • przepukliny przełyku;

 • przerostu migdałków;

 • powiększenia węzłów chłonnych;

 • zapalenia zatok;

 • mononukleozy;

 • wrzodów żołądka;

 • refluksu żołądkowo-przełykowego;

 • choroby nowotworowej gardła;

 • opryszczki jamy ustnej i gardła.

Rozpoznanie rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego i badania przedmiotowego. Uzyskane dzięki nim informacje mogą nakierować lekarza na dalszą diagnostykę. Lista badań, które specjalista zazwyczaj zleca w przypadku występowania guli w gardle lub trudności w przełykaniu, jest długa. Znajdują się na niej m.in.: laryngoskopia, gastroskopia (badanie endoskopowe górnej części przewodu pokarmowego), RTG lub USG szyi, manometria przełyku, badanie poziomu TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i przeciwko receptorowi dla TSH (anty-TSHR, TRAb). Dopiero wykluczenie na ich podstawie choroby somatycznej daje podejrzenie nerwicy przełyku. Pacjent zostaje wówczas skierowany do psychiatry lub psychologa.

Pilnej diagnostyki wymagają chorzy, u których pojawią się tzw. red flags, czyli czerwone flagi. To objawy alarmowe, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej. Należą do nich:

 • ciągła chrypka;

 • niezamierzony spadek masy ciała;

 • trudności w przełykaniu;

 • ból podczas przełykania (odynofagia);

 • krwioplucie.

Na czym polega leczenie nerwicy przełyku?

Leczenie nerwicy przełyku opiera się głównie na psychoterapii. Jej celem jest nauka radzenia sobie z lękiem, niepokojem i nerwami. Terapia musi być dopasowana do potrzeb danego pacjenta – może być indywidualna lub grupowa. Po rozpoznaniu problemu specjalista stara się wypracować z chorym inny sposób postrzegania trudności i reagowania na nie. Uczy się panowania nad stresem, podejmując różne techniki relaksacyjne. Jedne z popularniejszych i wykazujących wysoką skuteczność metod to: medytacja, joga, masaż, ćwiczenie oddechu, trening Jacobsona. W ciężkich przypadkach wprowadzona może zostać farmakoterapia z zastosowaniem środków antydepresyjnych, przeciwlękowych lub uspokajających.

Źródła
 1. R. Finkenbine, V. Miele, Globus hystericus: A brief review, „General Hospital Psychiatry” 2004, t. 26, nr 1, s. 78–82.
 2. A. Kępiński, Psychopatologia nerwic, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017.
 3. B. E. Lee, G. H. Kim, Globus pharyngeus: A review of its etiology, diagnosis and treatment, „World Journal of Gastroenterology” 2012, t. 18, nr 20, s. 2462–2471.
 4. S. Naskiewicz, K. Buczyłko, Ocena postępowania w kuli gardłowej rozumianej jako choroba psychosomatyczna albo jako zapalenie alergiczne, „Alergoprofil” 2010, t. 6, nr 4, s. 9–15.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.