Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Krostka na górnej powiece pod rzęsami

Wczoraj zauważyłam krostkę na górnej powiece pod rzęsami. Wygląda ona nieestetycznie, ale nie boli. Co oznacza?

Odpowiedź

Krostka pod rzęsami może być oznaką zapalenia gruczołów mających swoje ujście pod powieką, ale też bywa objawem alergii. Czasem to zmiana rozrostowa. Często pod rzęsami lokalizują się jęczmienie (rodzaj zakażenia powiek) lub gradówki, czyli rodzaj zapalenia powstającego na skutek zaczopowania gruczołów łojowych. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia gradówki należą przewlekłe zapalenie brzegów powiek, trądzik różowaty, cukrzyca i łojotokowe zapalenia skóry. Cechą charakterystyczną gradówki jest to, że nie boli. Zmianę powinien zobaczyć lekarz. Niektóre ulegają samowyleczeniu, ale o terapii powinien zdecydować lekarz konsultujący. Jeśli występuje przy tym gorączka i silny ból, są to wskazania do natychmiastowej konsultacji okulistycznej. Ważne jest dbanie o prawidłową higienę brzegów powiek.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.