Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
lek. Magdalena Mroczek
lek. Magdalena Mroczek
19.05.2021
Aktualizacja: 09.05.2023
Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i odtruwa organizm z toksyn. Choć może się zregenerować, alkohol, leki, niezdrowa dieta i nadwaga obciążają ją i prowadzą do uszkodzenia. Po jakim czasie odbudowuje się ten narząd? Jak go wspomóc?

- Czy wątroba się regeneruje?
- Po jakim czasie regeneruje się wątroba?
- Jakie badania należy wykonać na wątrobę?
- Czynniki wpływające na uszkodzenie wątroby
- Regeneracja wątroby po alkoholu
- Regeneracja wątroby po tabletkach antykoncepcyjnych
- Regeneracja wątroby po antybiotykach
- Regeneracja wątroby po lekach
- Dieta na regenerację wątroby
- Czy kawa szkodzi wątrobie?
- Dieta wątrobowa – co jeść, a czego unikać?
Czy wątroba się regeneruje?
Wątroba jest niezwykłym organem, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie – odtruwa organizm, wytwarza białka oraz czynniki krzepnięcia krwi. Produkuje ponadto żółć i uwalnia ją do jelita, przez co wspomaga trawienie tłuszczów. Jeśli wątroba ulegnie uszkodzeniu, to nie ma urządzenia, które byłoby w stanie zastąpić jej funkcje. W przypadku chorób, takich jak stłuszczenie czy zapalenie wątroby, może się ona na szczęście sama zregenerować, jeśli zostanie odciążona i usunie się wpływ szkodliwych czynników. Kiedy pacjenci pytają mnie, "co jest dobre na regenerację wątroby", odpowiadam:
Recepta na naturalną i szybką odbudowę tego narządu to zdrowe odżywianie, wysiłek fizyczny oraz odstawienie alkoholu i leków. Oczywiście, nie wszystkie leki na receptę można odstawić – każdorazowo skonsultuj taką decyzję z lekarzem.
Po jakim czasie regeneruje się wątroba?
Pacjenci często pytają mnie o to, w jaki sposób i jak długo regeneruje się wątroba. Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, ponieważ zdolność wątroby do regeneracji jest unikalna i znana właściwie już od starożytności, o czym może świadczyć mit o Prometeuszu. Za regenerację wątroby odpowiadają komórki macierzyste – to one tworzą hepatocyty, czyli budulec wątroby.
Warto wiedzieć też, że wątroba może ulec kompletnej odbudowie. Badacze dowiedli tego na przykładzie hepatektomii, czyli usunięcia wątroby i transplantacji jej niewielkiej części. Jej regeneracja nastąpiła stosunkowo szybko – wielkość (+/- 15%) została odzyskana po kilku miesiącach od przeszczepu. Jest to jeden z nielicznych organów, które ma tego typu zdolności. Odbudowuje się też stosunkowo szybko po ustaniu działania szkodliwego czynnika (od kilkunastu dni do kilku tygodni lub miesięcy). Wyjątkiem są oczywiście zaawansowane uszkodzenia i stan chorobowy.
Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu? Czas jest indywidualny, jednak zazwyczaj intensywna odbudowa wątroby po zaprzestaniu picia alkoholu trwa 2–4 tygodnie, a po 2 miesiącach ustępują nawet poważniejsze jej uszkodzenia, takie jak stłuszczenie.

Jakie badania należy wykonać na wątrobę?
Zastanawiasz się, jak ocenić funkcjonowanie wątroby? Co zazwyczaj zadziwia moich pacjentów... nawet uszkodzona wątroba w początkowym stadium nie boli. Z kolei kiedy pojawią się dolegliwości bólowe, zmiany są zazwyczaj zaawansowane. Jakie badania na wątrobę warto zatem wykonać, by nie dopuścić do tego stanu? Jako lekarka zawsze zalecam swoim pacjentom, aby sprawdzali regularnie poziom enzymów wątrobowych w krwi (tzw. próby wątrobowe). Jeśli objawy wymagają, wypisuję im skierowania na badania obrazowe. Najczęściej jest to ultrasonografia, ale czasami wykonywana jest również tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
Czynniki wpływające na uszkodzenie wątroby
Wiele czynników, łącznie z alkoholem, niektórymi lekami oraz pokarmami bogatymi w tłuszcze i cukry, uszkadza wątrobę. Może to prowadzić do jej stłuszczenia, zapalenia, a nawet marskości. Jak długo regeneruje się wątroba? W zależności od stopnia uszkodzenia, od kilku do kilkunastu tygodni. Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma to jednoznacznej odpowiedzi, wiele zależy od Twojego stylu życia i zdrowych nawyków. Unikanie jedzenia słodyczy, picie dużej ilości wody i regularny ruch, należą do Twoich sprzymierzeńców.
Regeneracja wątroby po alkoholu
Alkohol jest jednym z najczęstszych czynników uszkadzających wątrobę – wątroba jest w stanie metabolizować tylko niewielkie jego ilości. Kiedy wypijesz za dużo, alkohol wchłania się również w układzie pokarmowym (żołądku i jelicie cienkim) skąd trafia do krwiobiegu, a z krwią do wątroby. W trakcie filtrowania alkoholu z krwi, dochodzi do produkcji enzymu o nazwie acetaldehyd, który może uszkodzić komórki wątroby i powodować zapalenia wątroby. Po jakim czasie regeneruje się wątroba po alkoholu? Odbudowa niewielkich uszkodzeń następuje po około 2 tygodniach, bardziej poważnych po 2 miesiącach. Kluczem jest całkowita abstynencja w połączeniu ze zdrową dietą. Jednak u osób, które spożywają bardzo duże ilości alkoholu regularnie, może dojść do całkowitej marskości wątroby.
Regeneracja wątroby po tabletkach antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne są metabolizowane w wątrobie i traktowane przez nią jak „trucizna”. W połączeniu z niezdrową dietą i brakiem ruchu mogą prowadzić do uszkodzenia tego narządu. Po jakim czasie regeneruje się on w tym przypadku? Zazwyczaj przywrócenie równowagi hormonalnej po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i związana z nią regeneracja trwają kilka tygodni.
Jeśli nie przyjmujesz jeszcze tabletek antykoncepcyjnych, ale masz w planach, lekarz najprawdopodobniej zanim przepisze Ci leki, skieruje Cię na badania wątroby. W ten sposób określi, czy nie ma przeciwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej. To bardzo ważne, ponieważ antykoncepcja hormonalna wiąże się z ryzykiem uszkodzenia wątroby. Szczególnie, jeśli wybraną metodą antykoncepcji miałyby być tabletki dwuskładnikowe, tak zwane DTA.
Regeneracja wątroby po antybiotykach
Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele mówiło się o negatywnym wpływie antybiotyków na organizm człowieka. Ceniliśmy je za pomoc w walce z infekcjami bakteryjnymi. Na szczęście świadomość wzrosła, bo, przykładowo, niektóre antybiotyki mogą zaszkodzić wątrobie. Jeśli jesteś w trakcie antybiotykoterapii i chcesz wspomóc swoją wątrobę (ale i układ pokarmowy!), porozmawiaj ze swoim lekarzem lub farmaceutą, jakie stosować probiotyki, a także zadbaj o lekkostrawną dietę.
Regeneracja wątroby po lekach
Zwłaszcza długotrwałe przyjmowanie wielu leków może negatywnie wpływać na pracę wątroby. Ważne jest, aby stosować ich jak najmniej i tylko wtedy, gdy są niezbędne. Nawet jeśli stosujesz głównie suplementy diety, warto skonsultować ich ilość z lekarzem lub farmaceutą.
Dieta na regenerację wątroby
Zastanawiasz się, jak pomóc wątrobie w regeneracji? Aby odwrócić jej stłuszczenie i odciążyć narząd, zmień styl życia. Odbudowa tego narządu następuje zwykle stosunkowo szybko. Możesz zmniejszyć masę ciała, zrezygnować z alkoholu, wprowadzić dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 i zdrowe nawyki żywieniowe.
Czy kawa szkodzi wątrobie?
Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak kawa działa na wątrobę
Dieta wątrobowa – co jeść, a czego unikać?
W diecie wątrobowej możesz przyjmować drobne kasze, ryż, chudy twaróg, warzywa (marchew, kalafior, szpinak), owoce (dojrzałe, bez pestek i skórki, np.: truskawki, pomarańcze, banany, maliny, porzeczki jako przecier) oraz zupy.
Unikaj alkoholu, ostrych przypraw, kapustnych warzyw, słoniny, frytek, sałatki ziemniaczanej z majonezem, placków ziemniaczanych. Zachowaj też ostrożność w przypadku soków owocowych, ponieważ zawarty w nich cukier owocowy zwiększa magazynowanie tłuszczu w wątrobie i sprzyja stanom zapalnym.
Spożywaj 5–6 niewielkich posiłków w ciągu dnia – jedz mniej i częściej. Zadbaj o spokojną atmosferę, nigdy nie jedz w pośpiechu. W diecie na wątrobę ważne jest wykluczenie produktów ciężkostrawnych, zawierających dużo błonnika, wzdymających oraz ostrych przypraw. Pamiętaj też, by ograniczyć spożycie tłuszczu. Z diety wyklucz alkohol i kawę.
Wątroba to narząd, który po ustaniu działania czynnika uszkadzającego może zregenerować się stosunkowo szybko. Po jakim czasie regeneruje się? Jest to cecha osobnicza, jednak zazwyczaj proces ten trwa kilka tygodni. Czas regeneracji wątroby skracają zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. Miej na uwadze, że najważniejsze jest usunięcie szkodliwego czynnika oraz zmniejszenie masy ciała.
- M. Michelle, A. R. Kasaraneni, Zdrowa wątroba. Samodzielna detoksykacja, odwracanie skutków stłuszczenia i zapobieganie chorobom wątroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
- S. A. Mao, J. M. Glorioso, S. L. Nyberg, Liver regeneration, „Translational Research” 2014, nr 163, s. 352–362.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h
