account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?

lek. Magdalena Mroczeklek. Magdalena Mroczek19.05.2021Aktualizacja: 25.06.2024

Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i odtruwa organizm z toksyn. Choć może się zregenerować, alkohol, leki, niezdrowa dieta i nadwaga obciążają ją i prowadzą do uszkodzenia. Po jakim czasie odbudowuje się ten narząd? Jak go wspomóc?


Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i odtruwa organizm z toksyn. Choć może się zregenerować, alkohol, leki, niezdrowa dieta i nadwaga obciążają ją i prowadzą do uszkodzenia. Po jakim czasie odbudowuje się ten narząd? Jak go wspomóc?

regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
pexels.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Spis treści
 1. Czy wątroba się regeneruje?
 2. Po jakim czasie regeneruje się wątroba?
 3. Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu?
 4. Jakie badania należy wykonać na wątrobę?
 5. Czynniki wpływające na uszkodzenie wątroby
 6. Regeneracja wątroby po alkoholu
 7. Regeneracja wątroby po tabletkach antykoncepcyjnych
 8. Regeneracja wątroby po antybiotykach
 9. Regeneracja wątroby po lekach
 10. Dieta na regenerację wątroby
 11. Czy kawa szkodzi wątrobie?
 12. Dieta wątrobowa – co jeść, a czego unikać?
 13. Zdrowa wątroba – najważniejsze zasady

Czy wątroba się regeneruje?

Wątroba jest niezwykłym organem, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie – odtruwa organizm, wytwarza białka oraz czynniki krzepnięcia krwi. Produkuje ponadto żółć i uwalnia ją do jelita, przez co wspomaga trawienie tłuszczów. Jeśli wątroba ulegnie uszkodzeniu, to nie ma urządzenia, które byłoby w stanie zastąpić jej funkcje. W przypadku chorób, takich jak stłuszczenie czy zapalenie wątroby, może się ona na szczęście sama zregenerować, jeśli zostanie odciążona i usunie się wpływ szkodliwych czynników.

Polecamy

gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna

Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?

Wątroba to duży organ, który odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu całego organizmu. Umiejscowiona jest w prawym podżebrzu pod przeponą, częściowo przechodzi do górnego nadbrzusza i w stronę lewego podżebrza. Choroby tego narządu mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ wątroba odpowiada za wiele niezwykle ważnych funkcji naszego organizmu.

Redakcja27.08.2021

Po jakim czasie regeneruje się wątroba?

Zdolność wątroby do regeneracji jest wyjątkowa i znana właściwie już od starożytności, o czym może świadczyć mit o Prometeuszu. Za regenerację wątroby odpowiadają komórki macierzyste – to one tworzą hepatocyty, czyli budulec wątroby.

Warto wiedzieć też, że wątroba może ulec kompletnej odbudowie. Badacze dowiedli tego na przykładzie hepatektomii, czyli usunięcia wątroby i transplantacji jej niewielkiej części. Jej regeneracja nastąpiła stosunkowo szybko – wielkość (+/- 15%) została odzyskana po kilku miesiącach od przeszczepu. Jest to jeden z nielicznych organów, który ma tego typu zdolności. Odbudowuje się też stosunkowo szybko po ustaniu działania szkodliwego czynnika (od kilkunastu dni do kilku tygodni lub miesięcy). Wyjątkiem są oczywiście zaawansowane uszkodzenia i stan chorobowy.

dieta-na-watrobe-infografika-welbi

Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu?

Czas jest indywidualny, jednak zazwyczaj intensywna odbudowa wątroby po zaprzestaniu picia alkoholu trwa 2–4 tygodnie, a po 2 miesiącach ustępują nawet poważniejsze jej uszkodzenia, takie jak stłuszczenie. Pełna regeneracja jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy choroba alkoholowa nie była zbyt zaawansowana. Dla przykładu, u osoby, która nadużywała alkoholu przez 10 lat w dawce około 160 g, występuje marskość wątroby, czyli zanik miąższu tego organu i zagęszczenie włókien kolagenowych. Proces ten można nieco zahamować, ale nie ma możliwości, aby organ całkowicie się zregenerował.

Jakie badania należy wykonać na wątrobę?

Zastanawiasz się, jak ocenić funkcjonowanie wątroby? Co może być zaskakujące, uszkodzona wątroba w początkowym stadium nie boli. Z kolei kiedy pojawią się dolegliwości bólowe, zmiany są zazwyczaj zaawansowane. Jakie badania na wątrobę warto zatem wykonać, by nie dopuścić do tego stanu? Warto regularnie sprawdzać poziom enzymów wątrobowych w krwi (tzw. próby wątrobowe). Jeśli objawy tego wymagają, lekarz może skierować Cię na badania obrazowe. Najczęściej jest to ultrasonografia, ale czasami wykonuje się również tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Badania te trwają krótko, są niebolesne, nieinwazyjne i pomagają w szybkim znalezieniu przyczyny problemu. 

Czynniki wpływające na uszkodzenie wątroby

Wiele czynników, łącznie z alkoholem, niektórymi lekami oraz pokarmami bogatymi w tłuszcze i cukry, uszkadza wątrobę. Może to prowadzić do jej stłuszczenia, zapalenia, a nawet marskości. Jak długo regeneruje się wątroba? W zależności od stopnia uszkodzenia od kilku do kilkunastu tygodni. Unikanie jedzenia słodyczy, picie dużej ilości wody i regularny ruch należą do Twoich sprzymierzeńców.

Regeneracja wątroby po alkoholu

Alkohol jest jednym z najczęstszych czynników uszkadzających wątrobę – wątroba może metabolizować tylko niewielkie jego ilości. Kiedy wypijesz za dużo, alkohol wchłania się również w układzie pokarmowym (w żołądku i w jelicie cienkim), skąd trafia do krwiobiegu, a z krwią do wątroby. W trakcie filtrowania alkoholu z krwi dochodzi do produkcji enzymu o nazwie „acetaldehyd”, który może uszkodzić komórki wątroby i powodować zapalenie wątroby. Po jakim czasie regeneruje się wątroba po alkoholu? Odbudowa niewielkich uszkodzeń następuje po mniej więcej 2 tygodniach, bardziej poważnych po 2 miesiącach. Kluczem jest całkowita abstynencja w połączeniu ze zdrową dietą. Jednak u osób, które spożywają bardzo duże ilości alkoholu regularnie, może dojść do wspomnianej już całkowitej marskości wątroby.

Regeneracja wątroby po tabletkach antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne są metabolizowane w wątrobie i traktowane przez nią jak „trucizna”. W połączeniu z niezdrową dietą i brakiem ruchu mogą prowadzić do uszkodzenia tego narządu. Po jakim czasie regeneruje się on w tym przypadku? Zazwyczaj przywrócenie równowagi hormonalnej po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i związana z nią regeneracja trwają kilka tygodni.

Jeśli nie przyjmujesz jeszcze tabletek antykoncepcyjnych, ale masz w planach, lekarz najprawdopodobniej, zanim przepisze Ci leki, skieruje Cię na badania wątroby. W ten sposób określi, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej. To bardzo ważne, ponieważ antykoncepcja hormonalna wiąże się z ryzykiem uszkodzenia wątroby. Szczególnie jeśli wybraną metodą antykoncepcji miałyby być tabletki dwuskładnikowe, tak zwane DTA. Jeśli występują u Ciebie przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej, wybierz inne metody zabezpieczenia przed ciążą. Metody barierowe, takie jak prezerwatywy czy wkładka domaciczna, nie są zagrożeniem dla wątroby.

Regeneracja wątroby po antybiotykach

Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele mówiło się o negatywnym wpływie antybiotyków na organizm człowieka. Ceniliśmy je za pomoc w walce z infekcjami bakteryjnymi. Na szczęście świadomość wzrosła, bo przykładowo niektóre antybiotyki mogą zaszkodzić wątrobie. Wielu lekarzy traktuje antybiotyki jako ostateczność, jednak uniknięcie tych środków nie zawsze jest możliwe. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi wyleczenie małego dziecka z groźnego zakażenia bakteryjnego. Jeśli jesteś w trakcie antybiotykoterapii i chcesz wspomóc swoją wątrobę (ale i układ pokarmowy!), porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą, jakie stosować probiotyki, a także zadbaj o lekkostrawną dietę. Probiotyki to nic innego, jak żywe kultury bakterii, których głównym zadaniem jest odbudowa przewodu pokarmowego przez preparaty lecznicze, do których należą właśnie antybiotyki. Cenne właściwości regeneracyjne kwasu mlekowego znane były już w starożytności, a dziś probiotyki dostępne są w wygodnej formie kropel przeznaczonych do podawania doustnego. 

Regeneracja wątroby po lekach

Zwłaszcza długotrwałe przyjmowanie wielu leków może negatywnie wpływać na pracę wątroby. Ważne jest, aby stosować ich jak najmniej i tylko wtedy, gdy są niezbędne. Nawet jeśli stosujesz głównie suplementy diety, skonsultuj ich ilość z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze pytaj, czy przepisywany lek jest bezpieczny dla Twojej wątroby. Aby sprawdzić, w jakim stanie jest wątroba, wykonaj odpowiednie badania. 

Dieta na regenerację wątroby

Zastanawiasz się, jak pomóc wątrobie w regeneracji? Aby odwrócić jej stłuszczenie i odciążyć narząd, zmień styl życia. Odbudowa tego narządu następuje zwykle stosunkowo szybko. Możesz zmniejszyć masę ciała, zrezygnować z alkoholu, wprowadzić dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 i zdrowe nawyki żywieniowe.

Czy kawa szkodzi wątrobie?

Kawosze zastanawiają się, czy picie ulubionego napoju może być szkodliwe dla wątroby. Jak się okazuje, kawa to źródło związków, które mogą chronić wątrobę i wspomagać jej regenerację, a do tego działać przeciwzapalnie. Czy rzeczywiście tak jest? Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak kawa działa na wątrobę!

Źródło filmu: youtube.com

Dieta wątrobowa – co jeść, a czego unikać?

W diecie wątrobowej możesz spożywać: drobne kasze, ryż, chudy twaróg, warzywa (marchew, kalafior, szpinak), owoce (dojrzałe, bez pestek i skórki, np.: truskawki, pomarańcze, banany, maliny, porzeczki w formie przecieru) oraz zupy.

Unikaj: alkoholu, ostrych przypraw, warzyw kapustnych, słoniny, frytek, sałatki ziemniaczanej z majonezem, placków ziemniaczanych. Zachowaj też ostrożność w przypadku soków owocowych, ponieważ zawarty w nich cukier owocowy zwiększa magazynowanie tłuszczu w wątrobie i sprzyja stanom zapalnym. W diecie na wątrobę ważne jest wykluczenie produktów ciężkostrawnych, zawierających dużo błonnika, wzdymających oraz ostrych przypraw. Pamiętaj też, by ograniczyć spożycie tłuszczu. Z diety wyklucz alkohol, a kawę ogranicz do nie więcej niż 5 filiżanek dziennie.

Zdrowa wątroba – najważniejsze zasady

Aby zregenerować wątrobę, wypracuj kilka dobrych nawyków związanych z dietą wątrobową. Będą one sprzyjać nie tylko Twojej wątrobie, ale korzystnie wpłyną na kondycję całego organizmu. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojej wątroby:

 • Spożywaj 5–6 niewielkich posiłków w ciągu dnia – jedz mniej i częściej. Zadbaj o spokojną atmosferę, nigdy nie jedz w pośpiechu.

 • Gotuj na parze, piecz w folii i duś bez dodatku tłuszczu. To wpłynie korzystnie na jakość spożywanych potraw, a do tego zmniejszy ich wartość energetyczną i pomoże Ci zgubić zbędne kilogramy.

 • Pij przynajmniej 1,5 l płynów dziennie, w tym najwięcej wody mineralnej i słabych herbat.

 • Przygotowuj posiłki na bieżąco ze świeżych składników.

 • Zrezygnuj z panierek i sosów. Spróbuj zastąpić je ziołami, które również doskonale wydobywają smak z potraw.

 • Ogranicz ilość ostrych przypraw i soli w swojej kuchni.

 • Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj pokarm i nie połykaj dużych kęsów.

 • Dbaj, by w Twojej diecie były witaminy B, C i E.

 • Nie stosuj głodówek, które są prostą drogą do przejadania się. A ten zwyczaj także nie służy Twojej wątrobie.

Wątroba to narząd, który po ustaniu działania czynnika uszkadzającego może zregenerować się stosunkowo szybko. Po jakim czasie się regeneruje? Jest to cecha osobnicza, jednak zazwyczaj proces ten trwa kilka tygodni. Czas regeneracji wątroby skracają zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. Miej na uwadze, że najważniejsze jest usunięcie szkodliwego czynnika oraz zmniejszenie masy ciała.

Źródła
 1. M. Michelle, A. R. Kasaraneni, Zdrowa wątroba. Samodzielna detoksykacja, odwracanie skutków stłuszczenia i zapobieganie chorobom wątroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
 2. S. A. Mao, J. M. Glorioso, S. L. Nyberg, Liver regeneration, „Translational Research” 2014, nr 163, s. 352–362.
Author lek. Magdalena Mroczek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.