Zweryfikowane przez eksperta

Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?

lek. Magdalena Mroczek

lek. Magdalena Mroczek

19.05.2021

Aktualizacja: 16.09.2021

Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i odtruwa organizm z toksyn. Choć może się zregenerować, alkohol, leki, niezdrowa dieta i nadwaga obciążają ją i prowadzą do uszkodzenia. Po jakim czasie odbudowuje się ten narząd? Jak go wspomóc?


regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
unsplash.com

Czy wątroba się regeneruje?

Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie – odtruwa organizm, wytwarza białka oraz czynniki krzepnięcia krwi. Produkuje ponadto żółć i uwalnia ją do jelita, przez co wspomaga trawienie tłuszczów. Jeśli wątroba ulegnie uszkodzeniu, to nie ma urządzenia, które byłoby w stanie zastąpić jej funkcję. W przypadku chorób, takich jak stłuszczenie czy zapalenie wątroby, może się ona na szczęście sama zregenerować, jeśli zostanie odciążona i usunie się wpływ szkodliwego czynnika. Wiesz, co jest dobre na jej regenerację? Recepta na naturalną i szybką odbudowę tego narządu to zdrowe odżywianie, wysiłek fizyczny oraz odstawienie alkoholu i leków.

Po jakim czasie regeneruje się wątroba?

Wątroba regeneruje się zazwyczaj poprzez namnażanie się komórek, które mają prawidłowy wygląd i funkcjonują normalnie. Ten organ może ulec kompletnej odbudowie. Zostało to zbadane na przykładzie hepatektomii, czyli usunięcia wątroby i transplantacji jej niewielkiej części. Jej regeneracja nastąpiła stosunkowo szybko – wielkość (+/- 15%) została odzyskana po kilku miesiącach od przeszczepu. Jest to jeden z nielicznych organów, które ma tego typu zdolności. Odbudowuje się też stosunkowo szybko po ustaniu działania szkodliwego czynnika (od kilkunastu dni do kilku tygodni lub miesięcy). Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu? Czas jest indywidualny, jednak zazwyczaj intensywna odbudowa wątroby po zaprzestaniu picia alkoholu trwa 2–4 tygodnie, a po 2 miesiącach ustępują nawet poważniejsze jej uszkodzenia, takie jak stłuszczenie.

Jakie badania należy wykonać na wątrobę?

Zastanawiasz się, jak ocenić funkcjonowanie wątroby? Nawet gdy jest ona uszkodzona, w początkowym stadium nie boli. Kiedy pojawią się dolegliwości bólowe, zmiany są zazwyczaj zaawansowane. Jakie badania na wątrobę warto zatem wykonać, by nie dopuścić do tego stanu? Sprawdzaj regularnie poziom enzymów wątrobowych w krwi (tzw. próby wątrobowe). Ten narząd ocenia się też w badaniach obrazowych. Najczęściej jest to ultrasonografia, ale czasami wykonywana jest również tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Czynniki wpływające na uszkodzenie wątroby

Wiele czynników, łącznie z alkoholem, niektórymi lekami oraz pokarmami bogatymi w tłuszcze i cukry, uszkadza wątrobę. Może to prowadzić do jej stłuszczenia, zapalenia, a nawet marskości. Jak długo regeneruje się wątroba?

Regeneracja wątroby po alkoholu

Alkohol jest jednym z najczęstszych czynników uszkadzających wątrobę. W czasie jego metabolizmu wątrobowego powstają toksyczne substancje. Jego nadmierne spożywanie prowadzi do alkoholowego zapalenia wątroby. Po jakim czasie regeneruje się wątroba po alkoholu? Odbudowa niewielkich uszkodzeń następuje po około 2 tygodniach, bardziej poważnych po 2 miesiącach. Kluczem jest całkowita abstynencja w połączeniu ze zdrową dietą.

Regeneracja wątroby po tabletkach antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne są metabolizowane w wątrobie i traktowane przez nią jak „trucizna”. W połączeniu z niezdrową dietą i brakiem ruchu mogą prowadzić do uszkodzenia tego narządu. Po jakim czasie regeneruje się on w tym przypadku? Zazwyczaj przywrócenie równowagi hormonalnej po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i związana z nią regeneracja trwają kilka tygodni.

Regeneracja wątroby po antybiotykach

Niektóre antybiotyki znacznie uszkadzają wątrobę. Pamiętaj, że stosowanie odpowiedniej diety pomoże zminimalizować te straty.

Regeneracja wątroby po lekach

Zwłaszcza długotrwałe przyjmowanie wielu leków może negatywnie wpływać na pracę wątroby. Ważne jest, aby stosować ich jak najmniej i tylko wtedy, gdy są niezbędne.

Dieta na regenerację wątroby

Zastanawiasz się, jak pomóc wątrobie w regeneracji? Aby odwrócić jej stłuszczenie i odciążyć narząd, zmień styl życia. Odbudowa tego narządu następuje zwykle stosunkowo szybko. Możesz zmniejszyć masę ciała, zrezygnować z alkoholu, wprowadzić dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 i zdrowe nawyki żywieniowe.

Dieta wątrobowa – co jeść, a czego unikać?

W diecie wątrobowej możesz przyjmować drobne kasze, ryż, chudy twaróg, warzywa (marchew, kalafior, szpinak), owoce (dojrzałe, bez pestek i skórki, np.: truskawki, pomarańcze, banany, maliny, porzeczki jako przecier) oraz zupy.Unikaj alkoholu, ostrych przypraw, kapustnych warzyw, słoniny, frytek, sałatki ziemniaczanej z majonezem, placków ziemniaczanych. Zachowaj też ostrożność w przypadku soków owocowych, ponieważ zawarty w nich cukier owocowy zwiększa magazynowanie tłuszczu w wątrobie i sprzyja stanom zapalnym.Spożywaj 5–6 niewielkich posiłków w ciągu dnia – jedz mniej i częściej. Zadbaj o spokojną atmosferę, nigdy nie jedz w pośpiechu. W diecie na wątrobę ważne jest wykluczenie produktów ciężkostrawnych, zawierających dużo błonnika, wzdymających oraz ostrych przypraw. Pamiętaj też, by ograniczyć spożycie tłuszczu. Z diety wyklucz alkohol i kawę.Wątroba to narząd, który po ustaniu działania czynnika uszkadzającego może zregenerować się stosunkowo szybko. Po jakim czasie regeneruje się? Jest to cecha osobnicza, jednak zazwyczaj proces ten trwa kilka tygodni. Czas regeneracji wątroby skracają zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. Miej na uwadze, że najważniejsze jest usunięcie szkodliwego czynnika oraz zmniejszenie masy ciała.

  Źródła
  1. M. Michelle, A. R. Kasaraneni, Zdrowa wątroba. Samodzielna detoksykacja, odwracanie skutków stłuszczenia i zapobieganie chorobom wątroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.

  2. S. A. Mao, J. M. Glorioso, S. L. Nyberg, Liver regeneration, „Translational Research” 2014, nr 163, s. 352–362.

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Popularne w kategorii Zdrowie
  Ad

  Najchętniej czytane

  gdzie-udac-sie-do-lekarza-podczas-urlopu
  Zdrowie
  1 min.
  Gdzie udać się do lekarza podczas urlopu?
  20.08.2021
  poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
  Zdrowie
  1 min.
  Poznaj 5 sposobów na dobry sen
  20.08.2021
  jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
  Zdrowie
  1 min.
  Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
  31.08.2021
  dlaczego-sniadanie-jest-wazne-i-nie-powinno-sie-go-pomijac
  OdżywianieZdrowie
  1 min.
  Dlaczego śniadanie jest ważne i nie powinno się go pomijać?
  30.08.2021

  © 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.