account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Déjà vu

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.05.2024Aktualizacja: 07.05.2024

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się doświadczyć uczucia, że znasz dane miejsce, byłeś już wcześniej w jakiejś sytuacji lub widziałeś daną osobę, chociaż doskonale wiesz, że to niemożliwe? To tak zwane déjà vu – tajemnicze zjawisko, które fascynuje naukowców i ludzi na całym świecie. Sprawdź, jaka jest jego historia, jak można je interpretować i kto najczęściej ma tego rodzaju doświadczenia.


deja-vu-zjawisko-interpretacje
Pixabay.com

Polecane

szczescie-jak-je-odnalezc-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest szczęście? Jak stać się naprawdę szczęśliwym?
19.05.2021
tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
wstyd-co-to-jest-jak-sie-od-niego-uwolnic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Wstyd - co to jest? Jak się od niego uwolnić?
27.07.2021
placz-nieutulony-gwaltowny-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Płacz – o czym świadczy i jak należy na niego reagować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Déjà vu – co to takiego? Jaka jest historia tego fenomenu?
  2. Jak się objawia déjà vu?
  3. Kto może doświadczać déjà vu?
  4. Jak nauka wyjaśnia fenomen déjà vu?
  5. Kiedy déjà vu staje się powodem do niepokoju?

Déjà vu – co to takiego? Jaka jest historia tego fenomenu?

Pojęcie déjà vu, co po francusku oznacza "już widziane", zostało po raz pierwszy opisane przez Emile'a Boiraca w 1876 roku. Jednak fascynacja zjawiskiem sięga znacznie wcześniejszych czasów. Wielu filozofów, pisarzy i naukowców próbowało wyjaśnić tę percepcyjną zagadkę.

Jedne z najwcześniejszych wzmianek o déjà vu znajdują się w pracach greckiego filozofa Arystotelesa pochodzących z IV wieku p.n.e. W swoim dziele "O duszy" Arystoteles wspomina, że niektórzy ludzie doświadczają uczucia, że już wcześniej byli w danym miejscu lub sytuacji. Podobne opisy można znaleźć również u innych pisarzy, np. Pliniusza Starszego i Seneki Młodszego.

Pierwsze naukowe badania nad déjà vu zostały przeprowadzone przez francuskiego filozofa Emmanuela Josepha Sieyèsa w 1876 roku. Sieyès stworzył pojęcie "paramnesia" jako ogólną kategorię dla różnych zaburzeń pamięci. Jego prace otworzyły drogę do dalszych badań nad omawianym fenomenem i pokazały, że ma on niebagatelne znaczenie w kontekście zdrowia psychicznego.

Jak się objawia déjà vu?

Déjà vu to zjawisko, które trudno jednoznacznie zdefiniować i opisać. Jest to subiektywne doświadczenie, które każda osoba przeżywa inaczej. Niemniej jednak, można wyróżnić pewne wspólne elementy uczucia déjà vu.

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w nowym miejscu i nagle odczuwasz, że doskonale je znasz, zupełnie jakbyś już kiedyś tutaj był. Patrzysz na otaczające Cię przedmioty, które wydają Ci się znajome. Nagłe uczucie znajomości może dotyczyć nie tylko miejsc, ale również sytuacji i osób. W chwilach déjà vu zazwyczaj masz ochotę krzyknąć “Już tutaj byłem!”, “Mam wrażenie, że Cię znam”, choć doskonale wiesz, że jest to niemożliwe. 

Opisywane doświadczenie trwa zazwyczaj bardzo krótko, ok. kilka–kilkanaście sekund. Po tym czasie Twój mózg wraca do normalnego stanu świadomości, a Ty nie masz już wrażenia, że przebywasz w nowym miejscu. 

Niektórzy ludzie mogą doświadczać déjà vu tylko raz w życiu, podczas gdy innym przydarza się ono wielokrotnie. 

  • Sprawdź również, czym jest złość i jak konstruktywnie sobie z nią radzić. 

Kto może doświadczać déjà vu?

Déjà vu może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia. Jednak niektóre grupy ludzi wydają się być bardziej podatne na to doświadczenie. Są wśród nich:

  • Młode osoby – naukowcy zauważyli, że ludzie w okresie adolescencji i wczesnej dorosłości, są bardziej podatni na déjà vu;

  • Osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi – chorzy na schizofrenię lub inne choroby przebiegające z epizodami psychozy mogą doświadczać déjà vu częściej niż osoby zdrowe.

  • Osoby, które są stale narażone na stres i zmęczenie – nie chodzi tutaj tylko o stres związany z nadmiarem codziennych obowiązków, ale o głębszy wymiar problemu, np. zespół stresu pourazowego (PTSD), który często wiąże się z przeżywaną traumą lub żałobą

  • Dowiedz się, czym jest wypalenie zawodowe i jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Jak nauka wyjaśnia fenomen déjà vu?

Zainteresowanie tematem déjà vu sprawiło, że nauka również nie mogła pozostać wobec niego obojętna. Zygmund Freud, słynny austriacki psychiatra i twórca koncepcji psychoanalizy, także interesował się fenomenem. W swoich pracach zwracał uwagę na to, że déjà vu może być związane z nieświadomymi pragnieniami, które przenikają do świadomości człowieka. Freud uważał, że poprzez déjà vu dochodzi do manifestacji niezaspokojonych pragnień i konfliktów emocjonalnych.

Wraz z pojawieniem się nowych technologii w diagnostyce neurologicznej, takich jak funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), naukowcy zaczęli badać, co się dzieje w mózgu podczas déjà vu. Badania sugerują, że może być ono związane z nadmierną aktywnością tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za pamięć i rozpoznawanie wzorców.

Istnieje wiele teorii na wyjaśnienie tego tajemniczego zjawiska, jednak żadna z nich nie została powszechnie uznana. Oto one:

  • Teoria błędu pamięci – według tej teorii, déjà vu może być wynikiem błędu w naszej pamięci. Nasz mózg interpretuje nowe sytuacje jako znane;

  • Teoria dualnej pamięci – zgodnie z tym założeniem déjà vu wynika z niezgodności między naszymi dwoma rodzajami pamięci: pamięcią deklaratywną (świadomą) oraz pamięcią proceduralną (nieświadomą). 

  • Teoria neurologiczna – naukowcy podejrzewają, że pewne obszary mózgu, takie jak hipokamp (część układu odpowiedzialna za funkcje czucia i reagowania) i czołowa kora mózgu, są zaangażowane w doświadczanie déjà vu. Niektóre badania sugerują związek między déjà vu a nadmiernym pobudzeniem tych obszarów mózgu.

Kiedy déjà vu staje się powodem do niepokoju?

Déjà vu to zjawisko, którego nie przypisuje się do kategorii problemów psychicznych i w większości przypadków nie stanowi ono powodów do obaw. Szacuje się, że 70% ludzi doświadcza tego uczucia przynajmniej raz w ciągu swojego życia. Jeśli jednak pojawia się często i towarzyszą mu inne objawy, takie jak lęki, stany depresyjne, problemy z pamięcią lub koncentracją, zwróć się o pomoc do psychologa lub psychiatry. 

O déjà vu warto porozmawiać z lekarzem, gdy zdarza się bardzo często i utrudnia codzienne życia lub wiąże się z objawami neurologicznymi, np. atakami padaczki.

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wybierz Polisę Zdrowie Welbi – prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi – i konsultuj z lekarzem POZ i specjalistami wszystkie wątpliwości związane ze stanem Twojego zdrowia. Możesz uzyskać szybką poradę, omówić wyniki badań, otrzymać receptę i skierowanie na badania, jeśli lekarz uzna, że to niezbędne, itd. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. S. Rauch i in., PTSD – Co każdy powinien wiedzieć, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2023.
  2. W. Stefaniak, Psychoterapia odczytana na nowo, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2023.
  3. H. Beck i in., Fascynujący mózg, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.