Umów teleporadę

około rok temu

Honorowe oddawanie krwi – jakie są przeciwwskazania?

Skończyłam 18 lat i chciałabym zostać krwiodawcą, ale słyszałam, że nie zawsze jest to możliwe. Jakie są przeciwwskazania do oddawania krwi?

Odpowiedź

Odpowiedź

Dyskwalifikacja z oddawania krwi może mieć charakter stały lub przejściowy. Krwiodawcą nie może zostać m.in. osoba, która nie spełnia kryterium wieku (<18 lub >65 r.ż.), choruje na poważną chorobę przewlekłą, aktywną lub nawracającą, ma stwierdzoną przewlekłą chorobę zakaźną (m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, zakażenie HIV) czy dodatni wywiad w kierunku kiły. Dyskwalifikacji przejściowej podlegają także osoby, które w ciągu ostatnich 2 tygodni przeszły chorobę zakaźną, miały w ostatnich miesiącach przetaczaną krew czy poddały się inwazyjnym badaniom lub zabiegom. W przypadku stwierdzenia niedokrwistości oddanie krwi odracza się na czas wyjaśnienia przyczyny nieprawidłowości i uzyskania normalizacji wyników badań krwi. Ostatecznej kwalifikacji dokonuje lekarz na podstawie zebranego wywiadu, badania przedmiotowego i wyników badań dodatkowych kandydata na krwiodawcę.

Na pytanie odpowiada:

Masz podobny problem?

Umów się na konsultację

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Polecane
jakie-sa-objawy-zatrucia-kadmem-u-ludzi
Zdrowie
1 min.
Zatrucie kadmem – objawy i powikłania
Marta Drzazga08.12.2023
jak-objawia-sie-zatrucie-amoniakiem-pierwsza-pomoc
Zdrowie
1 min.
Zatrucie amoniakiem – objawy i powikłania
Marta Drzazga08.12.2023
jakie-ziola-na-tradzik-rozowaty-warto-stosowac
Zdrowie
1 min.
Skuteczne zioła na trądzik różowaty
Klaudia Gaicka08.12.2023
czym-jest-fotouczulenie-objawy-i-leczenie
Zdrowie
1 min.
Fotouczulenie – objawy i leczenie
Marta Drzazga08.12.2023
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.