lek. Wiktor Trela 2 miesiące temu

Czy astygmatyzm jest wyleczalny?

U mojego dwunastoletniego syna wystąpiło podejrzenie astygmatyzmu. Na czym polega to schorzenie i czy istnieją jakieś sposoby na jego leczenie?

Odpowiedź

Astygmatyzm to wada refrakcji oka, która najczęściej spowodowana jest zniekształceniem rogówki na jej przedniej powierzchni. Zniekształcenie prowadzi do nierównego załamywania się równoległych do siebie promieni świetlnych, co skutkuje ich ogniskowaniem w różnych miejscach, a w efekcie powstaniem rozmytego, nieostrego obrazu. Astygmatyzm niweluje się za pomocą specjalnych soczewek cylindrycznych (kontaktowych lub okularowych). Istnieje również możliwość wykonania operacyjnej korekty wady wzroku. Leczeniem astygmatyzmu zajmuje się okulista, który podczas badania ocenia rodzaj i nasilenie wady oraz dobiera soczewki o odpowiedniej mocy.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.