Umów teleporadę

około rok temu

Kleszcz czy znamię barwnikowe? Jak je od siebie odróżnić?

Rozpoczął się sezon zbierania grzybów i dużo czasu spędzam z żoną i dziećmi w lesie. Obawiamy się jednak ukąszeń przez kleszcze i tego, że pomylimy je z pieprzykami na skórze. Jak je od siebie odróżnić?

Odpowiedź

Odpowiedź

Ukąszenie przez kleszcza – nimfę lub osobnika dorosłego – może być przyczyną zakażenia patogenami wywołującymi poważne schorzenia, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Wraz z wydłużeniem czasu kontaktu tego pajęczaka z krwią żywiciela rośnie ryzyko przeniesienia patogenów, dlatego tak ważne jest dokładne obejrzenie skóry całego ciała po przebywaniu na terenach, gdzie mogą żyć kleszcze. O ile dorosłe osobniki łatwo dostrzec (są dość duże – osiągają wielkość nawet kilku milimetrów), o tyle nimfy są bardzo małe (ich średnica wynosi do 1,5 mm) i mają ciemny kolor mogący przypominać znamiona barwnikowe. Dokładne przyjrzenie się zmianie pozwala jednak dostrzec odnóża pajęczaka. W przypadku wątpliwości warto obejrzeć podejrzaną zmianę w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej przy użyciu szkła powiększającego. Warto pamiętać, iż kleszcze należy usuwać samemu, jak najszybciej od zauważenia pajęczaka. Oczekiwanie na wizytę w gabinecie lekarskim powoduje niepotrzebne wydłużenie czasu kontaktu kleszcza z krwią, a tym samym zwiększenie ryzyka zakażenia.

Na pytanie odpowiada:

Masz podobny problem?

Umów się na konsultację

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Podobne pytania
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Polecane
wyprysk-potnicowy-czym-jest-i-jakie-ma-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Wyprysk potnicowy – co to jest? Jak sobie radzić?
Marta Skrzypek04.12.2023
tluszczak-na-plecach-kiedy-jest-konieczny-do-usuniecia
Zdrowie
1 min.
Co to jest tłuszczak na plecach? Wskazania do usunięcia zmiany
Olga Dąbska04.12.2023
jak-rozpoznac-zakazenie-helicobacter-pylori
Zdrowie
1 min.
Helicobacter pylori – objawy i metody diagnostyki zakażenia
lek. Agnieszka Żędzian01.12.2023
bezplodnosc-a-nieplodnosc-kiedy-mozliwa-jest-ciaza
Zdrowie
1 min.
Czym różni się bezpłodność od niepłodności? Którą z nich można leczyć?
Magdalena Drąg01.12.2023
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.