Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę

ponad rok temu

Ból ręki po pobraniu krwi a umiejętne wkłucie

Kilka dni temu miałem pobieraną krew z dołu łokciowego na badania laboratoryjne. Samo pobranie było bardzo bolesne, ponadto do dzisiaj odczuwam ból ręki. W miejscu pobrania nadal jest siniak. Czy nieumiejętne pobranie krwi może być przyczyną bólu ręki? Czy może to wpłynąć na jakość pobranej krwi?

Odpowiedź

Odpowiedź

Ból ręki to częste powikłanie po pobieraniu krwi. Nieumiejętne wkłucie jest jedną z przyczyn nasilonych dolegliwości, jednak zdecydowanie większe znaczenie ma postępowanie po pobraniu krwi, by jak najbardziej ograniczyć pojawienie się zasinienia i bólu. By nie doszło do wynaczynienia krwi, konieczne jest uciskanie miejsca wkłucia przez przynajmniej 3 minuty (bez przerw) na wyprostowanej ręce. Po pobraniu krwi nie powinno się ponadto wykonywać różnych ciężkich czynności wykorzystujących tę rękę. Niektóre osoby są szczególnie podatne na wystąpienie wynaczynienia krwi i siniaków po pobraniu krwi. Samo zasinienie nie powinno niepokoić. Można miejscowo zastosować maści typu Altacet. Jednak jeśli zauważy Pan inne objawy, takie jak obrzęk, zaczerwienienie czy upośledzenie ruchomości kończyny, konieczna jest konsultacja lekarska. Wystąpienie powikłań po tej procedurze diagnostycznej nie ma wpływu na jakość pobieranej krwi.

Na pytanie odpowiada: lek. Agnieszka Widera

Masz podobny problem?

Umów się na konsultację

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Podobne pytania
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Polecane
dieta-bezglutenowa-co-to-co-jesc-przepisy
Odżywianie
1 min.
Dieta bezglutenowa – co można jeść, a czego unikać?
Justyna Dereń19.02.2023
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
Olga Dąbska30.05.2022
infekcja-wirusowa-objawy-leczenie-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Jak wyglądają objawy i sposoby leczenia infekcji wirusowej?
Monika Nowakowska09.05.2022
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
Angelika Janowicz31.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.