Umów teleporadę
Welbi
około 3 lata temu

Ból ręki po pobraniu krwi a umiejętne wkłucie

Kilka dni temu miałem pobieraną krew z dołu łokciowego na badania laboratoryjne. Samo pobranie było bardzo bolesne, ponadto do dzisiaj odczuwam ból ręki. W miejscu pobrania nadal jest siniak. Czy nieumiejętne pobranie krwi może być przyczyną bólu ręki? Czy może to wpłynąć na jakość pobranej krwi?

Odpowiedź

Odpowiedź

Ból ręki to częste powikłanie po pobieraniu krwi. Nieumiejętne wkłucie jest jedną z przyczyn nasilonych dolegliwości, jednak zdecydowanie większe znaczenie ma postępowanie po pobraniu krwi, by jak najbardziej ograniczyć pojawienie się zasinienia i bólu. By nie doszło do wynaczynienia krwi, konieczne jest uciskanie miejsca wkłucia przez przynajmniej 3 minuty (bez przerw) na wyprostowanej ręce. Po pobraniu krwi nie powinno się ponadto wykonywać różnych ciężkich czynności wykorzystujących tę rękę. Niektóre osoby są szczególnie podatne na wystąpienie wynaczynienia krwi i siniaków po pobraniu krwi. Samo zasinienie nie powinno niepokoić. Można miejscowo zastosować maści typu Altacet. Jednak jeśli zauważy Pan inne objawy, takie jak obrzęk, zaczerwienienie czy upośledzenie ruchomości kończyny, konieczna jest konsultacja lekarska. Wystąpienie powikłań po tej procedurze diagnostycznej nie ma wpływu na jakość pobieranej krwi.

Na pytanie odpowiada: lek. Agnieszka Widera

Masz podobny problem?

Umów się na konsultację
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Podobne pytania
Polecane
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
lek. Magdalena Mroczek19.05.2021
tramadol-dzialanie-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
Tramadol – jak działa i w jakich sytuacjach go stosować?
Marta Drzazga07.05.2024
ana-poznaj-jej-znaczenie-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
ANA – co to takiego? Jakie ma znaczenie w diagnostyce różnych chorób?
Marta Drzazga07.05.2024
deja-vu-zjawisko-interpretacje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Déjà vu – skąd się bierze i jak można wyjaśnić to zjawisko?
Marta Drzazga07.05.2024
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.