Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Czy obecność komórek drożdży w moczu jest niebezpieczna?

Od kilku dni odczuwam ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Lekarz zlecił mi wykonanie badań. Wykryto komórki drożdży w moczu. W jaki sposób mogę pozbyć się tego problemu?

Odpowiedź

Obecność komórek drożdży w próbce moczu oznacza infekcję grzybiczą układu moczowego. Zazwyczaj dotyczy ona osób z osłabioną odpornością. Stan ten może być spowodowany antybiotykoterapią bądź długotrwałym utrzymywaniem cewnika w pęcherzu moczowym, a także obecnością innej choroby infekcyjnej bądź cukrzycy. Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie objawów dyzurycznych (problemów z oddawaniem moczu) oraz badania laboratoryjnego moczu. W przypadku dodatniego wyniku badania, któremu towarzyszą trudności w oddawaniu moczu, lekarz najprawdopodobniej przepisze lek przeciwgrzybiczy (flukonazol).

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.