Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Nadmierna potliwość w nocy — czy to objaw chorobowy?

Magda Habel02.06.2022Aktualizacja: 02.04.2024

Nadmierna potliwość w nocy może mieć różne przyczyny i nie zawsze jest to powód do obaw o zdrowie. Duże znaczenie mają warunki, w jakich śpisz i tryb życia, jaki prowadzisz. Jeśli cierpisz na tę przypadłość, nasz poradnik pomoże Ci znaleźć jej przyczynę.


nadmierna-potliwosc-w-nocy-jakie-sa-przyczyny
pexels

Polecane

opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
toczen-skory-objawy-leczenie-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Toczeń skórny – objawy i sposoby leczenia
10.05.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest pocenie się?
  2. Nadmierna potliwość w nocy — podstawowe przyczyny
  3. Nadmierne pocenie się - kiedy może występować?
  4. Choroby, którym towarzyszy nadmierne pocenie się

Czym jest pocenie się?

Pocenie się to naturalny proces zachodzący w każdym ludzkim organizmie. Gruczoły potowe rozmieszczone są na całym ciele i ściśle współpracują z układami nerwowym i metabolicznym. Podstawową funkcją, jaką spełniają jest termoregulacja. Ciało zdrowego człowieka ma temperaturę ok. 36,6०C, gdy się podnosi zaczynamy się pocić. To działanie służy chłodzeniu rozgrzanej skóry. Ponadto gruczoły potowe są również ujściem dla zbędnych produktów przemiany materii. Dlatego przyczyną nadmiernego pocenia się mogą być zaburzenia metaboliczne. Zanim jednak przejdziemy do przyczyn zdrowotnych nadmiernego pocenia się w nocy, przeanalizujmy warunki, w jakich śpimy. 

Nadmierna potliwość w nocy — podstawowe przyczyny

Przysłowie: „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” znane jest każdemu i każdy z nas wie, jak bardzo jest ono prawdziwe. Nadmierne pocenie się w nocy może mieć bardzo przyziemne i łatwe do usunięcia przyczyny. Jednym z nich może być niewietrzona sypialnia, w której jest zbyt ciepło. Optymalna temperatura do spania to przedział pomiędzy 16०C - 18૦C. Osoby ciepłolubne z pewnością już dostały gęsiej skórki, ale prawdą jest, że jakość snu jest lepsza w niższej temperaturze. Zatem sypialnie wietrzymy przed snem i utrzymujemy w niej stałą, niższą temperaturę. 

Kolejną kwestią jest dostosowanie pościeli do pory roku. Przyczyną nadmiernego pocenia się w nocy może być zbyt gruba kołdra. Zadbajmy również o materiały, które mają kontakt ze skórą. Poszewki i prześcieradło powinno być wykonane z naturalnej bawełny, która pozwala skórze oddychać i pochłania wilgoć. Spanie w pościeli z syntetycznych włókien może powodować nadmierne pocenie się, nie tylko latem. Podobnie jak ubranie, w którym śpimy — piżama powinna być uszyta z przewiewnej tkaniny. 

Pocisz się nadmiernie? Diagnostyka tej przypadłości może wymagać współpracy wielu specjalistów. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty w większości przypadków nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze. 

Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Dzięki pakietowi OCHRONA GOLD już za 239 zł miesięcznie zyskasz:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • wizyty stacjonarne u specjalistów (w tym ginekologa, endokrynologa, gastroenterologa),

  • dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych (m.in. USG ginekologicznego czy poziomu hormonów steroidowych), 

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – konsultacja z lekarzem POZ odbędzie się w ciągu 1 dnia, a ze specjalistą z reguły w ciągu 3 dni roboczych,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach w Polsce.

Zamów ofertę na Welbi, żeby poznać szczegóły polisy. Nie czekaj! Z usług w ramach wybranego pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu składki.


Nadmierne pocenie się - kiedy może występować?

Nocne poty mogą być również spowodowane sezonową infekcją. Jeśli występuje gorączka, wówczas organizm próbując schładzać organizm produkuje duże ilości potu. Jest to absolutnie normalna reakcja, która nie jest powodem do obaw. Co więcej, czasem stosuje się środki napotne w celu obniżenia wysokiej temperatury ciała w przebiegu grypy lub przeziębienia. Jeśli nadmierna potliwość związana jest z infekcja, którą aktualnie przechodzisz to objaw ten przejdzie wraz z nią.

Często na nadmierną potliwość w nocy skarżą się kobiety w ciąży i w połogu. Jest to jednak naturalny proces związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym czasie. U kobiet ok. 50 roku życia, nocne poty to objawy menopauzy. Nadmierne pocenie się w nocy u mężczyzny również mogą być zaburzenia i problemy hormonalne

Powodem nadmiernej potliwości może być długotrwały stres i przemęczenie. Ten objaw jest sygnałem od organizmu, że należy podjąć kroki w celu zmniejszenia obciążenia i zmiany trybu życia. Nocne poty mogą być spowodowane wcześniejszym spożyciem alkoholu lub ostrych potraw.  Przyczyną nadmiernego pocenia się obu obojga płci jest również nadwaga. Uciążliwe objawy ustąpią po zrzuceniu nadmiaru kilogramów. Nie bez znaczenia jest również dieta i używki.

Poszukując przyczyny nadmiernego pocenia się nocą warto sprawdzić listę działań niepożądanych na ulotkach zażywanych lekarstw. Nadmierne pocenie się w nocy powodują nie tylko leki przeciwgorączkowe, ale też środki przeciwdepresyjne i leki na nadciśnienie. Podobny objaw może wywoływać picie niektórych herbat i preparatów ziołowych. 

Choroby, którym towarzyszy nadmierne pocenie się

O hiperhydrozie, czyli nadmiernym poceniu się mówimy, gdy wyeliminowane zostały przyczyny opisane powyżej. Gdy dbasz o to, aby w sypialni była odpowiednia temperatura i śpisz w zdrowych warunkach, a mimo to budzisz się w mokrej pościeli powinieneś sprawdzić stan swojego zdrowia. Zauważ, że nadmierna potliwość występująca okresowo i w konkretnych sytuacjach jest stanem przejściowym. Jeśli problem jest długotrwały i uciążliwy należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny. 

Nadmierne pocenie się może być objawem:

  • Cukrzycy i towarzyszącej jej hipoglikemii nocnej,

  • Nadczynności tarczycy,

  • Moczówki prostej, 

  • Przedwczesnego wygasania pracy jajników,

  • Choroby refluksowej, 

  • Obturacyjnego bezdechu sennego,

  • Zakażenia pasożytniczego,

  • Dławicy naczynioskurczowej, 

  • Zapalenia wsierdzia,

  • Ropnia płuca,

  • Białaczki,

  • Chłoniaka.

Powyższa lista chorób nie jest podstawą do samodzielnego postawienia diagnozy. Każdej z tych dolegliwości towarzyszą bowiem inne, bardzo specyficzne objawy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest udanie się ze swoimi obawami do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonania podstawowych badań. W zdiagnozowaniu przyczyn nadmiernej potliwości w nocy pomoże oznaczenie poziomów: OB, CRP, TSH, wskaźników czynności wątroby i nerek, stężenia beta2-mikroglobuliny. W wielu przypadkach wystarcza podstawowa morfologia krwi z rozmazem, ale lekarz może zlecić również wykonania badań wykluczających zakażenie wirusowe np. testy na HIV czy HCV. Wykonanie kompleksowych badań i konsultacja lekarska pomogą zdiagnozować jednostkę chorobową. Po podjęciu leczenia uporczywa nocna potliwość zostanie prawdopodobnie zminimalizowana lub ustąpi całkowicie. 

Źródła
  1. O. Jabłonowska, B. Dziankowska - Bartkowiak, A. Woźniacka, Nadmierna potliwość - przyczyny i możliwości terapeutyczne, Przegląd Dermatologiczny 3/107/2020, s. 246-256, [dostęp 13.08.2021],
  2. K. Molenda, Wiedza na temat wpływu hormonalnej terapii zastępczej na przebieg menopauzy, [dostęp 13.08.2021].
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.