Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Bąble po oparzeniu – czym są, jak je leczyć i jak szybko znikają?

Katarzyna Grzyś-Kurka

30.07.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Jeśli zbyt długo będziesz eksponować skórę na działanie promieniowania słonecznego, oblejesz się wrzątkiem lub dotkniesz żrącej substancji chemicznej, na Twojej skórze mogą pojawić się bąble. Co robić, by ich nie uszkodzić, a jednocześnie przyspieszyć proces regeneracji tkanek? Możesz zdecydować się na stosowanie gotowych środków kupionych w aptece lub wybrać metody domowe, bazujące na składnikach naturalnego pochodzenia.


bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym są bąble po oparzeniu i jak powstają?
 2. Co zrobić z bąblami po oparzeniu?
 3. Gotowe środki na oparzenia i bąble po oparzeniach
 4. Domowe sposoby leczenia poparzeń
 5. Co stosować na oparzone miejsca i bąble u dziecka?

Czym są bąble po oparzeniu i jak powstają?

Poparzenie to rodzaj urazu, któremu towarzyszy stan zapalny i martwica tkanek. Powstaje w wyniku działania energii, przed którą organizm nie jest się w stanie obronić. Najczęściej uszkodzenia spowodowane są promieniowaniem słonecznym, działaniem żrących substancji chemicznych lub wrzątku.Bąble po oparzeniu to naskórek, który się odwarstwił, tworząc przestrzeń dla płynu surowiczego, przesączającego się z uszkodzonej skóry właściwej. Czy można przebijać bąble po oparzeniu? Są one swego rodzaju osłoną dla toczącego się pod naskórkiem stanu zapalnego. Jeśli ją usuniesz, stworzysz bakteriom doskonałe warunki do namnażania się i rozwoju infekcji.

Po ilu dniach znikają bąble po oparzeniu? Jeśli uszkodzenie nie jest zbyt rozległe, pełna regeneracja trwa około 10–14 dni. W przypadku zmian głębszych czas ten może się wydłużyć do miesiąca.

Zgodnie z klasyfikacją stopni oparzeń pęcherze wypełnionych płynem surowiczym są charakterystyczne dla uszkodzeń 2 stopnia. Mogą się pojawić w wyniku oparzenia po opalaniu albo po dotknięciu gorącego (powyżej 70 st. Celsjusza) przedmiotu. Największe i przez to najbardziej bolesne są jednak bąble po oparzeniu wrzątkiem – pojawiają się już po dwusekundowym kontakcie z gorącą wodą.

Polecamy

jak-zlagodzic-bol-po-oparzeniu-czego-warto-uzyc
Zdrowie
1 min.

Jak złagodzić ból po oparzeniu? Czego warto użyć?

Oparzenie to jedno z najbardziej bolesnych urazów. Jego stopień zależy od tego, jak mocno zostały uszkodzone tkanki. W zależności od rodzaju oparzenia oraz substancji, przez którą do niego doszło, stosuje się różne sposoby łagodzenia bólu.

Agata Muchowska28.10.2021

Co zrobić z bąblami po oparzeniu?

Pojawieniu się bąbli po oparzeniu towarzyszy ból i pieczenie. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura lub żrąca substancja chemiczna podrażniają zakończenia nerwów czuciowych. Jak można złagodzić ból po oparzeniu? Przede wszystkim natychmiast po uszkodzeniu skóry przemywaj ją obficie chłodną (8–18 st. Celsjusza) wodą przez 5–15 minut. Możesz też zastosować gotowe produkty kupione w aptece lub zdecydować się na domowe sposoby.

Gotowe środki na oparzenia i bąble po oparzeniach

Czym smarować bąble po oparzeniu? Kupując gotowy preparat, zwróć uwagę, by zawierał on w składzie D-panthenol i alantoinę. Nałożywszy grubą warstwę lekkiej pianki lub żelu, niemal natychmiast odczujesz ulgę. Substancje te łagodzą bowiem stany zapalne i jednocześnie przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek.

W kolejnych dniach, by wesprzeć proces gojenia się skóry, stosuj kremy lub lotiony z miodem. Niektóre preparaty na oparzenia dostępne bez recepty zawierają antybiotyk. Możesz je stosować, gdy pęcherze z płynem surowiczym popękały, a tym samym otworzyły bakteriom drogę do zaognionej skóry właściwej.

Domowe sposoby leczenia poparzeń

Domowe sposoby na poparzenia możesz wdrożyć natychmiast po ochłodzeniu skóry wodą. Kojące i regenerujące działanie mają kefir, maślanka i jogurt. Nakładaj je kilka razy w ciągu dnia, aby korzystnie wpłynęły na kondycję uszkodzonej skóry.

Na bąble powstałe po oparzeniu możesz stosować okłady z naparu z nagietka. Zioło to działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie, a także pobudza skórę do regeneracji. Równie skuteczne jest stosowanie aloesu na rany. Ma on działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Znacznie mniej popularne, a równie pomocne, są: balsam peruwiański, dziurawiec zwyczajny, jeżówka purpurowa i oczar wirginijski.

Nie możesz zapomnieć o miodzie na oparzenia. Jest to naturalny humektant (pochłania wilgoć z otoczenia), co sprawia, że silnie nawilża i tym samym przyspiesza gojenie się ran. Ponadto działa przeciwzapalnie i zwalcza wolne rodniki, co redukuje ryzyko wystąpienia blizn po oparzeniu.

Co stosować na oparzone miejsca i bąble u dziecka?

Poparzenia u dzieci są znacznie bardziej niebezpieczne niż u osób dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ dziecięca skóra jest bardzo delikatna, dlatego konsekwencje jej uszkodzenia są poważniejsze: zakażenie, hipotermia, wstrząs, nadmierna utrata płynów.

Wskazaniem do interwencji lekarza jest poparzenie zaledwie 5% ciała, czyli np. całego podudzia. Aby złagodzić ból, jaki towarzyszy pojawieniu się bąbli, możesz stosować środki takie jak u osób dorosłych. Jedyny wyjątek stanowią preparaty z antybiotykiem, które wymagają konsultacji z pediatrą.

Źródła
 1. A. Burzec i in., Oparzenia u dzieci – rodzaje, ocena ciężkości oraz zasady postępowania, „Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia” 2017, nr 3, s. 98–103.
 2. A. Grys i in. Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, „Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3, s. 191–196.
 3. E. Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, nr 1, s. 73–77.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
polipy-odbytu-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Polip odbytu – jak się objawia i jak można go wyleczyć?
17.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.