Bąble po oparzeniu – czym są, jak je leczyć i jak szybko znikają?
Katarzyna Grzyś-Kurka
30.07.2021
Aktualizacja: 06.10.2022
Jeśli zbyt długo będziesz eksponować skórę na działanie promieniowania słonecznego, oblejesz się wrzątkiem lub dotkniesz żrącej substancji chemicznej, na Twojej skórze mogą pojawić się bąble. Co robić, by ich nie uszkodzić, a jednocześnie przyspieszyć proces regeneracji tkanek? Możesz zdecydować się na stosowanie gotowych środków kupionych w aptece lub wybrać metody domowe, bazujące na składnikach naturalnego pochodzenia.

Polecane




Czym są bąble po oparzeniu i jak powstają?
Poparzenie to rodzaj urazu, któremu towarzyszy stan zapalny i martwica tkanek. Powstaje w wyniku działania energii, przed którą organizm nie jest się w stanie obronić. Najczęściej uszkodzenia spowodowane są promieniowaniem słonecznym, działaniem żrących substancji chemicznych lub wrzątku.Bąble po oparzeniu to naskórek, który się odwarstwił, tworząc przestrzeń dla płynu surowiczego, przesączającego się z uszkodzonej skóry właściwej. Czy można przebijać bąble po oparzeniu? Są one swego rodzaju osłoną dla toczącego się pod naskórkiem stanu zapalnego. Jeśli ją usuniesz, stworzysz bakteriom doskonałe warunki do namnażania się i rozwoju infekcji.
Po ilu dniach znikają bąble po oparzeniu? Jeśli uszkodzenie nie jest zbyt rozległe, pełna regeneracja trwa około 10–14 dni. W przypadku zmian głębszych czas ten może się wydłużyć do miesiąca.
Zgodnie z klasyfikacją stopni oparzeń pęcherze wypełnionych płynem surowiczym są charakterystyczne dla uszkodzeń 2 stopnia. Mogą się pojawić w wyniku oparzenia po opalaniu albo po dotknięciu gorącego (powyżej 70 st. Celsjusza) przedmiotu. Największe i przez to najbardziej bolesne są jednak bąble po oparzeniu wrzątkiem – pojawiają się już po dwusekundowym kontakcie z gorącą wodą.
Co zrobić z bąblami po oparzeniu?
Pojawieniu się bąbli po oparzeniu towarzyszy ból i pieczenie. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura lub żrąca substancja chemiczna podrażniają zakończenia nerwów czuciowych. Jak można złagodzić ból po oparzeniu? Przede wszystkim natychmiast po uszkodzeniu skóry przemywaj ją obficie chłodną (8–18 st. Celsjusza) wodą przez 5–15 minut. Możesz też zastosować gotowe produkty kupione w aptece lub zdecydować się na domowe sposoby.
Gotowe środki na oparzenia i bąble po oparzeniach
Czym smarować bąble po oparzeniu? Kupując gotowy preparat, zwróć uwagę, by zawierał on w składzie D-panthenol i alantoinę. Nałożywszy grubą warstwę lekkiej pianki lub żelu, niemal natychmiast odczujesz ulgę. Substancje te łagodzą bowiem stany zapalne i jednocześnie przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek.
W kolejnych dniach, by wesprzeć proces gojenia się skóry, stosuj kremy lub lotiony z miodem. Niektóre preparaty na oparzenia dostępne bez recepty zawierają antybiotyk. Możesz je stosować, gdy pęcherze z płynem surowiczym popękały, a tym samym otworzyły bakteriom drogę do zaognionej skóry właściwej.
Domowe sposoby leczenia poparzeń
Domowe sposoby na poparzenia możesz wdrożyć natychmiast po ochłodzeniu skóry wodą. Kojące i regenerujące działanie mają kefir, maślanka i jogurt. Nakładaj je kilka razy w ciągu dnia, aby korzystnie wpłynęły na kondycję uszkodzonej skóry.
Na bąble powstałe po oparzeniu możesz stosować okłady z naparu z nagietka. Zioło to działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie, a także pobudza skórę do regeneracji. Równie skuteczne jest stosowanie aloesu na rany. Ma on działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Znacznie mniej popularne, a równie pomocne, są: balsam peruwiański, dziurawiec zwyczajny, jeżówka purpurowa i oczar wirginijski.
Nie możesz zapomnieć o miodzie na oparzenia. Jest to naturalny humektant (pochłania wilgoć z otoczenia), co sprawia, że silnie nawilża i tym samym przyspiesza gojenie się ran. Ponadto działa przeciwzapalnie i zwalcza wolne rodniki, co redukuje ryzyko wystąpienia blizn po oparzeniu.
Co stosować na oparzone miejsca i bąble u dziecka?
Poparzenia u dzieci są znacznie bardziej niebezpieczne niż u osób dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ dziecięca skóra jest bardzo delikatna, dlatego konsekwencje jej uszkodzenia są poważniejsze: zakażenie, hipotermia, wstrząs, nadmierna utrata płynów.
Wskazaniem do interwencji lekarza jest poparzenie zaledwie 5% ciała, czyli np. całego podudzia. Aby złagodzić ból, jaki towarzyszy pojawieniu się bąbli, możesz stosować środki takie jak u osób dorosłych. Jedyny wyjątek stanowią preparaty z antybiotykiem, które wymagają konsultacji z pediatrą.
- A. Burzec i in., Oparzenia u dzieci – rodzaje, ocena ciężkości oraz zasady postępowania, „Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia” 2017, nr 3, s. 98–103.
- A. Grys i in. Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, „Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3, s. 191–196.
- E. Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, nr 1, s. 73–77.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
już w ciągu godziny!Umów się
dzięki konsultacji
online
- specjalistyczna porada
- przedłużenie recepty
- skierowanie na badania
Najchętniej czytane



