Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny Co to jest pot? Dlaczego się pocimy?

Magda Habel02.06.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Wydzielanie potu to naturalny proces. Pot zdrowej osoby jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach potu może mieć błahe przyczyny, ale niekiedy oznacza zmiany chorobowe w organizmie. Sprawdź, kiedy zapach potu powinien skłonić Cię do wykonania badań lekarskich.


Pot jest naturalną wydzieliną ciała – powstaje w gruczołach, które znajdują się na całej powierzchni skóry. Gruczoły potowe dzielimy na apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły apokrynowe znajdują się zawsze przy aparacie włosowym i gruczołach łojowych, natomiast gruczoły ekrynowe są samodzielnym przydatkiem skóry. Pot wydzielany przez każdą z grup gruczołów ma inną konsystencję i skład.

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
pexels

Polecane

grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
toczen-skory-objawy-leczenie-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Toczeń skórny – objawy i sposoby leczenia
10.05.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Spis treści
  1. Intensywny zapach potu – przyczyny fizjologiczne
  2. Czy dieta i styl życia mają wpływ na zapach potu?
  3. Czy kwaśny zapach potu może być objawem choroby?
  4. Kwaśny zapach potu u dziecka – czy jest powodem do obaw?

Pot wydzielany przez gruczoły ekrynowe jest bezwonny i bezbarwny, składa się głównie z wody, chlorku sodu oraz tych produktów przemiany materii, które są zbędne i zostają w ten sposób wydalone przez skórę. Wydzielina z gruczołów apokrynowych ma charakterystyczny zapach i żółtą barwę. Ten rodzaj potu jest bogaty w proteiny, którymi bakterie się żywią. Podczas procesu metabolizacji potu z gruczołów apokrynowych powstaje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Intensywny zapach potu – przyczyny fizjologiczne

Jeśli na ciele znajduje się więcej gruczołów apokrynowych, wówczas pocenie się jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciała. Wciąż jednak jest to przyczyna fizjologiczna, niestanowiąca powodu do obaw. Osoby, u których potowych gruczołów apokrynowych w skórze jest więcej, muszą bardzo starannie dbać o higienę, aby czuć się świeżo i ładnie pachnieć. Bardzo ważna jest dokładna higiena i stosowanie odpowiednich kosmetyków. Dobrym wyborem jest używanie antyperspirantów, które hamują pocenie.

Czy dieta i styl życia mają wpływ na zapach potu?

Oczywiście – jak już wiesz, składnikiem potu wydzielanego przez gruczoły apokrynowe są zbędne składniki przemiany materii. Jeśli w Twojej diecie jest dużo składników chemicznych, pijesz alkohol i palisz papierosy, zapach potu może być bardzo nieprzyjemny. Jego przyczyną są toksyny wydalane przez skórę wraz z potem. Zmiana trybu życia na zdrowy może być najlepszym rozwiązaniem kłopotu z nieprzyjemnym zapachem potu. Często wystarczy rzucenie szkodliwych nałogów i wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych, aby pot zmienił zapach na prawidłowy. W codziennej diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa oraz produkty o wysokiej zawartości cynku i witaminy B.

Czy kwaśny zapach potu może być objawem choroby?

Tak, stany chorobowe przyczyniają się do bardziej intensywnego zapachu potu. Nie tylko poważne choroby przewlekłe, ale również niegroźne infekcje mogą spowodować, że pot ma bardziej intensywny zapach niż zwykle. W każdym przypadku sposobem na rozwiązanie problemu jest wizyta u lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Choroby, które mogą być przyczyną kwaśnego zapachu potu, to m.in.:

  • otyłość – jest określana jako jednostka chorobowa, której towarzyszy wydzielanie potu o nieprzyjemnym zapachu;

  • cukrzyca – pot osób cierpiących na tę chorobę może mieć charakterystyczny zapach acetonu lub zgniłych owoców;

  • choroby nerek – pot ma zapach amoniaku;

  • problemy hormonalne, w tym choroby tarczycy;

  • schizofrenia – pot osób cierpiących na to schorzenie ma silny zapach octu.

Naturalnie sam zapach potu nie jest jedynym objawem powyższych schorzeń. Każdej z wymienionych jednostek chorobowych towarzyszy cały zespół bardzo charakterystycznych symptomów i wyraźne pogorszenie się samopoczucia chorego. Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z nich, jak najszybciej udaj się do swojego lekarza. Na podstawie zgłoszonych przez Ciebie dolegliwości zleci on odpowiednie badania laboratoryjne. Dopiero po ich interpretacji będzie można podjąć odpowiednie leczenie lub wykonać dalszą diagnostykę. Warto jednak zapamiętać, że kwaśny zapach potu najczęściej towarzyszy zaburzeniom metabolicznym, i to właśnie tę przyczynę należy wykluczyć w pierwszej kolejności.

Kwaśny zapach potu u dziecka – czy jest powodem do obaw?

Pot małego dziecka jest zwykle bezwonny, ale pojawienie się nieprzyjemnego zapachu nie powinno wywoływać u rodzica paniki. Zapach potu u dziecka może zmienić się również pod wpływem dużej aktywności bez dostarczenia organizmowi wystarczającej ilości płynów. Nie jest to objaw chorobowy, wystarczy zadbać o to, aby dziecko więcej piło. Nadmierna potliwość i towarzyszący jej kwaśny zapach mogą być objawem sezonowej infekcji, np. zwykłej grypy. Jeśli jednak maluch nie jest przeziębiony lub nie zaraził się w przedszkolu chorobą wirusową, warto wykonać u niego podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu. Podobnie jak u osób dorosłych, u dzieci kwaśny zapach potu może być przyczyną zaburzeń poziomu cukru we krwi lub innych zaburzeń metabolicznych. Czasem specyficzny zapach potu wywołany jest również przez alergie lub nietolerancje pokarmowe, ale zwykle towarzyszą mu inne bardzo charakterystyczne dolegliwości, takie jak wysypka, opuchlizna, katar, kaszel czy nawracające problemy gastryczne. 

Kwaśny zapach potu może być sygnałem ostrzegawczym, ale nie zawsze nim jest. Pamiętajmy, że zapach wydzielany przez nasze ciało oraz zapach potu często są konsekwencją niezdrowego trybu życia. Pierwszym krokiem po tym, jak zauważymy, że nasze ciało pachnie nieprzyjemnie, zawsze powinna być zmiana trybu życia na zdrowszy. Detoks organizmu również będzie tu bardzo pomocny. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań.

Źródła
  1. T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry, „Postępy Fitoterapii” 1/2019.
  2. T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 2 Przenikanie substancji przez skórę, „Postępy Fitoterapii” 1/2019.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.