account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Domowe sposoby na pocenie się pod pachami – co zrobić, by pożegnać pot na dobre?

Monika Nowakowska24.01.2022Aktualizacja: 21.10.2023

Mokre plamy na ubraniach w stresujących sytuacjach lub podczas cieplejszych dni potrafią wywołać dyskomfort, znacznie pokrzyżować plany i bardzo utrudniają zrobienie dobrego „pierwszego wrażenia”. Dowiedz się, jak skutecznie opanować pocenie się pod pachami w domowy sposób.


domowe-sposoby-na-pocenie-sie-pod-pachami
pexels

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Spis treści
  1. Dlaczego się pocisz?
  2. Dlaczego za bardzo się pocisz?
  3. Kiedy pocenie staje się kłopotliwe?
  4. Co zrobić, żeby się nie pocić pod pachami? Domowe sposoby
  5. Higiena
  6. Antyperspiranty
  7. Ubranie
  8. Dieta

Dlaczego się pocisz?

Pocenie się jest normalną, a nawet bardzo potrzebną reakcją na podwyższoną temperaturę ciała. Umożliwia schłodzenie organizmu w stresującej sytuacji, podczas gorączki, wysiłku fizycznego oraz w upalne dni. Gruczoły potowe występują niemal na całej powierzchni skóry, a najwięcej jest ich w okolicach głowy, pach, dłoni i stóp. Produkują pot pod wpływem hormonów oraz bodźców ze strony układu nerwowego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy gruczoły wytwarzają go w zbyt dużej ilości lub za często, nawet kiedy nie jest potrzebny. Zajrzyj, by dowiedzieć się, czym może być spowodowane nadmierne pocenie się, jak mu przeciwdziałać i jak się nie pocić pod pachami. Domowe sposoby mogą bowiem znacznie przybliżyć Cię do rozwiązania problemu.

Dlaczego za bardzo się pocisz?

U większości osób cierpiących na hiperhydrozę, czyli nadmierne pocenie się, jest ona problemem samym w sobie i nie można wskazać przyczyny objawów. Znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne, np. występowanie podobnego problemu w bliskiej rodzinie, styl życia, a nawet sposób ubierania się. Nadmierne pocenie się może także stanowić powikłanie po wielu chorobach, np.:

Może też pojawiać się podczas przyjmowania niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych, insuliny czy środków na potencję. Pamiętaj, by swoje wątpliwości zawsze konsultować z lekarzem, który podejmie decyzję o rozpoczęciu lub zmianie leczenia.

Kiedy pocenie staje się kłopotliwe?

Nadmierne pocenie może wydawać się problemem wyłącznie kosmetycznym, jednak w znaczny sposób utrudnia życie zawodowe i relacje międzyludzkie. Mokre plamy na ubraniach, zwłaszcza w stresujących sytuacjach i podczas cieplejszych dni, wywołują niemiłe wrażenie, że materiał lepi się do skóry i wyglądają nieestetycznie. Brzmi mało poważnie? Wyobraź sobie, że czeka Cię za chwilę ważne spotkanie, na którym chcesz zrobić dobre wrażenie na swoim rozmówcy, a uwagę Twoją i gościa odwracają ciemniejsze przebarwienia na Twojej bluzce, rozmazany makijaż czy przykry zapach.

Co zrobić, żeby się nie pocić pod pachami? Domowe sposoby

Higiena

Częste prysznice i kąpiele z użyciem mydła antybakteryjnego są najbardziej oczywistymi, ale też najskuteczniejszymi sposobami na ograniczenie przykrych skutków nadmiernego pocenia się, takich jak: nieprzyjemny zapach, zbyt duża wilgotność skóry i ślady na ubraniach. Pomogą także uchronić Cię przed bardziej poważnymi konsekwencjami, np. grzybicą skóry, najczęściej stóp, która w języku angielskim otrzymała nawet nazwę „stopa lekkoatlety”, bo często rozwija się u osób, które uprawiają sport, a przez to intensywnie się pocą.

Antyperspiranty

Wybór odpowiedniego dezodorantu to druga najpopularniejsza metoda, która pozwoli Ci opanować pot w domowych warunkach. Szybko i bez problemu możesz ją włączyć do codziennej rutyny. Producenci oferują szeroki wybór produktów, dlatego z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie i dla swojej, nawet wrażliwej, skóry.

Ubranie

Jeżeli masz problem z poceniem, pamiętaj, by ubierać się odpowiednio do pogody i nie przegrzewać organizmu. Wybieraj ubrania, które są uszyte z naturalnych i przewiewnych materiałów, a unikaj tych z tworzyw sztucznych. Zwróć też uwagę na strój do treningu. Zadbaj, aby był wykonany z materiału, który może odprowadzać wilgoć ze skóry. Pomocnym wynalazkiem mogą okazać się także specjalne wkładki pod pachy, które pomogą chronić ubrania przed potem.Nie zapomnij wreszcie o stroju do spania i pościeli. Najlepiej, żeby były wykonane z bawełny, która umożliwia skórze oddychanie, oraz w miarę możliwości zrezygnuj ze skarpetek na noc.

Dieta

Domowe sposoby na pot pod pachami dotyczą ponadto nawyków żywieniowych. Jedzenie może być zarówno Twoim wrogiem, jak i sprzymierzeńcem w walce z nadmiernym poceniem. Duża ilość ostrych przypraw w posiłkach podnosi temperaturę ciała, a przez to nasila produkcję potu. Uważaj także na kofeinę i alkohol, które pobudzają do pracy gruczoły potowe.Ważną rolę odgrywa zbilansowana dieta uboga w tłuszcze zwierzęce. Krótkotrwały pozytywny efekt może wystąpić po „detoksie organizmu”, jednak długotrwałe rezultaty uzyskasz dopiero po zmianie nawyków żywieniowych. Napary z ziół, np. szałwii, skrzypu polnego czy pokrzywy,mogą delikatnie zmniejszyć wydzielanie potu, jednak przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność, że nie spowodują u Ciebie zaburzeń zdrowotnych, np. reakcji z Twoimi lekami czy słońcem.Nadmierne pocenie wiąże się z dużą utratą wody, dlatego bardzo ważne jest, abyś pamiętał/a o regularnym uzupełnianiu płynów. Postaraj się wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie, tak, aby zapobiec odwodnieniu, które może być groźne dla Twojego zdrowia i życia.

Źródła
  1. M.A. Doft, K.L. Hardy, J.A. Ascherman, Treatment of Hyperhidrosis With Botulinum Toxin, „Aesthetic Surgery Journal” 2012, t. 32, nr 2, s. 238–244.
  2. Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową – opis przypadku,<a href="https://journals.viamedica.pl/advances_in_palliative_medicine/article/viewFile/29465/24222"> https://journals.viamedica.pl/advances_in_palliative_medicine/article/viewFile/29465/24222</a> (dostęp: 30.07.2021).
Author Monika Nowakowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.