Domowe sposoby na pocenie się pod pachami – co zrobić, by pożegnać pot na dobre?

Monika Nowakowska

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Mokre plamy na ubraniach w stresujących sytuacjach lub podczas cieplejszych dni potrafią wywołać dyskomfort, znacznie pokrzyżować plany i bardzo utrudniają zrobienie dobrego „pierwszego wrażenia”. Dowiedz się, jak skutecznie opanować pocenie się pod pachami w domowy sposób.


domowe-sposoby-na-pocenie-sie-pod-pachami
pexels

Dlaczego się pocisz?

Pocenie się jest normalną, a nawet bardzo potrzebną reakcją na podwyższoną temperaturę ciała. Umożliwia schłodzenie organizmu w stresującej sytuacji, podczas gorączki, wysiłku fizycznego oraz w upalne dni. Gruczoły potowe występują niemal na całej powierzchni skóry, a najwięcej jest ich w okolicach głowy, pach, dłoni i stóp. Produkują pot pod wpływem hormonów oraz bodźców ze strony układu nerwowego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy gruczoły wytwarzają go w zbyt dużej ilości lub za często, nawet kiedy nie jest potrzebny. Zajrzyj, by dowiedzieć się, czym może być spowodowane nadmierne pocenie się, jak mu przeciwdziałać i jak się nie pocić pod pachami. Domowe sposoby mogą bowiem znacznie przybliżyć Cię do rozwiązania problemu.

Dlaczego za bardzo się pocisz?

U większości osób cierpiących na hiperhydrozę, czyli nadmierne pocenie się, jest ona problemem samym w sobie i nie można wskazać przyczyny objawów. Znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne, np. występowanie podobnego problemu w bliskiej rodzinie, styl życia, a nawet sposób ubierania się. Nadmierne pocenie się może także stanowić powikłanie po wielu chorobach, np.:

Może też pojawiać się podczas przyjmowania niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych, insuliny czy środków na potencję. Pamiętaj, by swoje wątpliwości zawsze konsultować z lekarzem, który podejmie decyzję o rozpoczęciu lub zmianie leczenia.

Kiedy pocenie staje się kłopotliwe?

Nadmierne pocenie może wydawać się problemem wyłącznie kosmetycznym, jednak w znaczny sposób utrudnia życie zawodowe i relacje międzyludzkie. Mokre plamy na ubraniach, zwłaszcza w stresujących sytuacjach i podczas cieplejszych dni, wywołują niemiłe wrażenie, że materiał lepi się do skóry i wyglądają nieestetycznie. Brzmi mało poważnie? Wyobraź sobie, że czeka Cię za chwilę ważne spotkanie, na którym chcesz zrobić dobre wrażenie na swoim rozmówcy, a uwagę Twoją i gościa odwracają ciemniejsze przebarwienia na Twojej bluzce, rozmazany makijaż czy przykry zapach.

Co zrobić, żeby się nie pocić pod pachami? Domowe sposoby

Higiena

Częste prysznice i kąpiele z użyciem mydła antybakteryjnego są najbardziej oczywistymi, ale też najskuteczniejszymi sposobami na ograniczenie przykrych skutków nadmiernego pocenia się, takich jak: nieprzyjemny zapach, zbyt duża wilgotność skóry i ślady na ubraniach. Pomogą także uchronić Cię przed bardziej poważnymi konsekwencjami, np. grzybicą skóry, najczęściej stóp, która w języku angielskim otrzymała nawet nazwę „stopa lekkoatlety”, bo często rozwija się u osób, które uprawiają sport, a przez to intensywnie się pocą.

Antyperspiranty

Wybór odpowiedniego dezodorantu to druga najpopularniejsza metoda, która pozwoli Ci opanować pot w domowych warunkach. Szybko i bez problemu możesz ją włączyć do codziennej rutyny. Producenci oferują szeroki wybór produktów, dlatego z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie i dla swojej, nawet wrażliwej, skóry.

Ubranie

Jeżeli masz problem z poceniem, pamiętaj, by ubierać się odpowiednio do pogody i nie przegrzewać organizmu. Wybieraj ubrania, które są uszyte z naturalnych i przewiewnych materiałów, a unikaj tych z tworzyw sztucznych. Zwróć też uwagę na strój do treningu. Zadbaj, aby był wykonany z materiału, który może odprowadzać wilgoć ze skóry. Pomocnym wynalazkiem mogą okazać się także specjalne wkładki pod pachy, które pomogą chronić ubrania przed potem.Nie zapomnij wreszcie o stroju do spania i pościeli. Najlepiej, żeby były wykonane z bawełny, która umożliwia skórze oddychanie, oraz w miarę możliwości zrezygnuj ze skarpetek na noc.

Dieta

Domowe sposoby na pot pod pachami dotyczą ponadto nawyków żywieniowych. Jedzenie może być zarówno Twoim wrogiem, jak i sprzymierzeńcem w walce z nadmiernym poceniem. Duża ilość ostrych przypraw w posiłkach podnosi temperaturę ciała, a przez to nasila produkcję potu. Uważaj także na kofeinę i alkohol, które pobudzają do pracy gruczoły potowe.Ważną rolę odgrywa zbilansowana dieta uboga w tłuszcze zwierzęce. Krótkotrwały pozytywny efekt może wystąpić po „detoksie organizmu”, jednak długotrwałe rezultaty uzyskasz dopiero po zmianie nawyków żywieniowych. Napary z ziół, np. szałwii, skrzypu polnego czy pokrzywy,mogą delikatnie zmniejszyć wydzielanie potu, jednak przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność, że nie spowodują u Ciebie zaburzeń zdrowotnych, np. reakcji z Twoimi lekami czy słońcem.Nadmierne pocenie wiąże się z dużą utratą wody, dlatego bardzo ważne jest, abyś pamiętał/a o regularnym uzupełnianiu płynów. Postaraj się wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie, tak, aby zapobiec odwodnieniu, które może być groźne dla Twojego zdrowia i życia.

Źródła
  1. M.A. Doft, K.L. Hardy, J.A. Ascherman, Treatment of Hyperhidrosis With Botulinum Toxin, „Aesthetic Surgery Journal” 2012, t. 32, nr 2, s. 238–244.

  2. Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową – opis przypadku,<a href="https://journals.viamedica.pl/advances_in_palliative_medicine/article/viewFile/29465/24222"> https://journals.viamedica.pl/advances_in_palliative_medicine/article/viewFile/29465/24222</a> (dostęp: 30.07.2021).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

wrzody-zoladka-na-czym-polega-leczenie-naturalne
Zdrowie
2 min.
Wrzody żołądka - na czym polega leczenie naturalne?
30.07.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
ziola-na-zatoki-jakie-stosowac-do-inhalacji-i-do-picia
Zdrowie
2 min.
Zioła na zatoki - jakie stosować do inhalacji i do picia?
24.01.2022
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.