Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian09.05.2022Aktualizacja: 15.03.2024

Gęsty czy galaretowaty śluz w ciąży to zjawisko całkowicie normalne. Jeśli ma on białą lub jasnożółtą barwę, jest bezwonny i nie powoduje innych dolegliwości, takich jak świąd czy pieczenie, nie powinien być powodem do niepokoju. Gęstsza niż zazwyczaj wydzielina z pochwy pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. Jej głównym zadaniem jest stworzenie naturalnej bariery, przez którą bakterie i drobnoustroje nie będą mogły przedostać się do jamy macicy. Sprawdź, dlaczego śluz jest tak gęsty i jaką jeszcze rolę odgrywa w organizmie przyszłej mamy.


gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
pixabay

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. Gęsty śluz na początku ciąży – kiedy się pojawia i jaka jest jego funkcja?
  2. Śluz w ciąży – jaki powinien być?
  3. Gęsty śluz w ciąży. Kiedy powinien być powodem do niepokoju?
  4. Gęsty śluz w drugim i trzecim trymestrze – co oznacza?
  5. Gęsty śluz a czop śluzowy – czy to jest to samo?

Gęsty śluz na początku ciąży – kiedy się pojawia i jaka jest jego funkcja?

Gęsty śluz pojawia się już na samym początku ciąży i – podobnie jak inne charakterystyczne symptomy, takie jak nudności, wymioty czy zmęczenie – jest jednym z jej pierwszych objawów. Duża ilość wydzieliny z pochwy to wynik zwiększonej produkcji progesteronu i estrogenów, co jest naturalną reakcją kobiecego organizmu na zapłodnienie. W tym szczególnym okresie śluz pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. W czasie dni płodnych lepka i gęsta wydzielina pomaga plemnikom efektywnie przedostać się do komórki jajowej, a podczas ciąży tworzy ona naturalną barierę ochronną. W praktyce oznacza to, że gęsta wydzielina z pochwy znacznie utrudnia przenikanie bakterii i innych drobnoustrojów ze środowiska zewnętrznego do jamy macicy. Do jej zadań należy także ochrona przed infekcjami intymnymi, które mogą poważnie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Śluz w ciąży – jaki powinien być?

Śluz w ciąży przypomina ten, który kobieta obserwuje podczas dni płodnych. Jednak jest on jeszcze gęstszy niż zazwyczaj i jest go zauważalnie więcej. Co więcej, może być lepki i mieć nieco galaretowatą konsystencję. Fizjologiczna wydzielina ma mlecznobiały, jasnożółty kolor lub pozostaje bezbarwna. Oprócz tego powinna być bezwonna i nie powodować żadnych dodatkowych dolegliwości. Wygląd i zapach śluzu  świadczy o stanie zdrowia kobiety, dlatego każda przyszła mama powinna uważnie go obserwować i zgłaszać lekarzowi prowadzącemu wszelkie niepokojące sygnały.

Gęsty śluz w ciąży. Kiedy powinien być powodem do niepokoju?

Gęsta wydzielina z pochwy – podobnie jak inne charakterystyczne dolegliwości w ciąży typu zgaga czy mdłości – sama w sobie nie stanowi powodu do niepokoju, o ile nie ma ona zmienionej barwy lub nie towarzyszy jej świąd czy pieczenie w miejscach intymnych.

Oto rodzaje śluzu, które powinny być dla przyszłej mamy sygnałami alarmowymi:

  • biały, grudkowaty śluz o konsystencji twarogu świadczy o infekcji intymnej. Najczęściej towarzyszy mu intensywny świąd;

  • szary lub zielony śluz wskazuje najczęściej na infekcję o charakterze bakteryjnym;

  • pienista wydzielina z pochwy świadczy o rozwoju rzęsistkowicy;

  • śluz wyraźnie zabarwiony krwią może wskazywać na nieprawidłowości w rozwoju płodu lub zmiany w obrębie łożyska. Żadnego krwawienia z dróg rodnych w czasie ciąży nie należy ignorować. Trzeba jednak pamiętać, że śluz lekko podbarwiony krwią pod koniec trzeciego trymestru wskazuje na odejście tzw. czopa śluzowego, które następuje krótko przed spodziewanym porodem.

W okresie ciąży, dostęp do opieki medycznej ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojego dziecka. Jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach do specjalistów, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Wybierając pakiet OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie, możesz korzystać z konsultacji ginekologicznych i umawiać się na e-konsultacje i wizyty stacjonarne do lekarzy 38 innych specjalności oraz lekarza rodzinnego i internisty. Z lekarzem rodzinnym lub internistą skonsultujesz się w ciągu 24 godzin, a z innymi specjalistami z listy z reguły w ciągu 3 dni roboczych.

Oprócz tego możesz zyskać dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym m.in. niezbędnych USG ciąży, które pomogą monitorować rozwój Twojego dziecka i Twój stan zdrowia. Możliwość szybkiego otrzymania kompleksowej opieki i wyników badań może znacząco zmniejszyć stres związany z oczekiwaniem i niepewnością, dając Ci więcej czasu na cieszenie się tym wyjątkowym okresem.

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i sprawdź, jakie inne usługi medyczne zawiera i co możesz dzięki temu zyskać.

Gęsty śluz w drugim i trzecim trymestrze – co oznacza?

Wiele kobiet zastanawia się, co oznacza gęsty śluz na dalszych etapach ciąży. Kolor wydzieliny z pochwy w drugim i trzecim trymestrze może nieznacznie zmienić się z mlecznobiałego na jasnożółty. Śluz obecny jest przez całą ciążę, ponieważ przyszła mama i rozwijające się dziecko potrzebują ochrony przed drobnoustrojami aż do momentu rozwiązania. Gęsty śluz w dużej ilości, która zazwyczaj pojawia się pod koniec 38. lub 39. tygodnia, najczęściej świadczy o odejściu czopa śluzowego. Jest to naturalna reakcja organizmu na skracanie się oraz rozwieranie szyjki macicy, która w ten sposób przygotowuje się do porodu. Wydalenie tego elementu nie jest jednak równoznaczne z rozpoczęciem akcji porodowej – może ona rozpocząć się kilka dni lub nawet kilka tygodni wydaleniu czopa. Najważniejszym sygnałem, że dziecko szykuje się do przyjścia na świat, są regularne skurcze.

Gęsty śluz a czop śluzowy – czy to jest to samo?

Od początku ciąży gęsta wydzielina z pochwy zaczyna gromadzić się w kanale szyjki macicy, tworząc tzw. czop śluzowy – bardzo gęstą, wręcz zbitą, warstwę śluzu, która wyglądem przypomina korek. Pozostaje on wewnątrz ciała kobiety aż do końca trzeciego trymestru i chroni dziecko przed bakteriami, które mogłyby przedostać się do jamy macicy ze środowiska zewnętrznego. Czop śluzowy – w przeciwieństwie do gęstej wydzieliny z pochwy – nie jest wydalany na bieżąco, ale organizm pozbywa się go dopiero pod koniec ciąży. Gęstą wydzielinę z pochwy kobieta może zaobserwować na majtkach lub wkładce higienicznej, a czopa śluzowego raczej nie zobaczy w jego pierwotnej postaci. Jednak oba te elementy – śluz i czop – pełnią tę samą funkcję: chronią dziecko i przyszłą mamę przed groźnymi infekcjami intymnymi.

Źródła
  1. H. Baston, Podstawy położnictwa, Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. G. Brębowicz, Położnictwo, t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  3. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  4. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.