Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Sposoby na suchy i męczący nocny kaszel u dorosłych

Agata Muchowska

Lek. Wiktor Trela

15.03.2022

Aktualizacja: 20.06.2023

U osoby dorosłej kaszel może mieć wiele przyczyn. Bywa, że jest objawem infekcji albo przebywania w suchym i zanieczyszczonym pomieszczeniu. Najbardziej męczący i dokuczliwy jest kaszel nocny. Zobacz, skąd się bierze i jak z nim walczyć.


suchy-meczacy-kaszel-w-nocy-u-doroslych
pexels

Polecane

zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Przyczyny suchego męczącego kaszlu u dorosłych
 2. Dlaczego suchy męczący kaszel pojawia się w nocy
 3. Jak pozbyć się nocnego suchego kaszlu

Przyczyny suchego męczącego kaszlu u dorosłych

Suchego i męczącego kaszlu nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Zwłaszcza gdy jest przewlekły, utrzymuje się powyżej kilku tygodni i nie towarzyszą mu inne objawy. Bardzo często mając kaszel, myślimy, że jest on oznaką przeziębienia lub innej infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Lekceważymy go i mimo że utrzymuje się od miesięcy, unikamy wizyty u lekarza. To błąd, może być on bowiem oznaką wielu groźnych chorób, takich jak:

 • infekcje górnych dróg oddechowych,

 • zapalenie płuc,

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,

 • niewydolność serca,

 • zapalenie oskrzeli,

 • astma,

 • refluks żołądkowo-przełykowy,

 • krztusiec,

 • gruźlica,

 • nowotwór.

Jeśli zauważymy u siebie duszący kaszel, powinniśmy go obserwować. Ważne, czy jest suchy czy mokry, jak brzmi – czy bardziej „szczekająco” czy „świszcząco” – oraz w jakich warunkach się pojawia. Jeśli dopada nas podczas lub po aktywności fizycznej, może świadczyć o początkach astmy oraz chorobach układu krążenia. Poranny kaszel może zwiastować POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, natomiast nocny – problemy z sercem.

Męczący kaszel u osoby dorosłej może też mieć podłoże alergiczne. Jeśli co roku napady kaszlu pojawiają się w podobnym okresie, udaj się do alergologa. Jeżeli suchemu i męczącym kaszlowi towarzyszy krwista wydzielina, to znak, że trzeba jak najszybciej iść do lekarza, może to być bowiem symptom rozwijającego się w układzie oddechowym nowotworu.

Przyczyny suchego kaszlu mogą jednak nie tylko być spowodowane chorobami, ale także czynnikami zewnętrznymi, np. przebywaniem w zanieczyszczonym lub suchym powietrzu. Sprzyja mu ponadto niehigieniczny tryb życia, zwłaszcza palenie papierosów.

Dlaczego suchy męczący kaszel pojawia się w nocy

Kaszel najbardziej daje się we znaki w nocy. Nie bez powodu. Odruchowi kaszlu sprzyja pozycja leżąca. Gdy leżymy, wszelka wydzielina i zanieczyszczenia wnikają wprost do dróg oddechowych, powodując podrażnienie i w efekcie kaszel. Wpływ na nocny kaszel ma też zbyt suche powietrze w pomieszczeniu oraz korzystanie z klimatyzacji przed i w trakcie snu. 

Jego przyczyny mogą być też bardziej złożone i niezależne od Ciebie. Jeśli od wielu tygodni budzi cię uporczywy suchy kaszel, to znak, że możesz mieć problemy z krążeniem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że może on również mieć przyczyny psychosomatyczne.

Jeśli kaszel trwa dłużej niż trzy tygodnie i brak mu innych objawów, należy udać się do lekarza w celu diagnostyki i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Jak pozbyć się nocnego suchego kaszlu

Suchy nocny kaszel potrafi znacząco uprzykrzyć życie. Powoduje, że nie możemy zasnąć, a gdy już nam się uda, to budzimy się przy każdym kaszlnięciu, przez co jesteśmy niewyspani i zmęczeni. Ma to negatywny wpływ zarówno na pracę, życie osobiste, jak i zdrowie. Niewyspani jesteśmy bardziej rozdrażnieni, nerwowi, brakuje nam energii i mamy zły nastrój. Jesteśmy też bardziej podatni na infekcje. Dlatego warto wiedzieć, co na suchy męczący kaszel u dorosłych sprawdzi się najlepiej.

Aby pozbyć się kaszlu w nocy, musisz najpierw ustalić, jaka jest jego przyczyna. Zadbaj o odpowiednie powietrze w sypialni. Nie stosuj klimatyzacji, często wietrz pomieszczenie, zainwestuj w nawilżacz powietrza bądź kwiaty oczyszczające powietrze. Możesz także powiesić na kaloryferze wilgotne ręczniki. Jeśli palisz, postaraj się zerwać z nałogiem. Zredukuj w swoim otoczeniu wszelkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na powietrze, jakim oddychasz. Często spaceruj na łonie natury. 

Jeśli powodem nocnego kaszlu jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, możesz zastosować syropy przeciwkaszlowe. Pamiętaj, żeby na noc nie brać syropów wykrztuśnych, ponieważ powodują one odruch kaszlu. Syropy na noc powinny blokować kaszel, abyś mógł spokojnie spać. W leczeniu nocnego duszącego kaszlu doskonale sprawdzą się zioła takie jak:

 • podbiał,

 • prawoślaz,

 • siemię lniane,

 • szałwia,

 • lipa,

 • rumianek.

W walce z tą dolegliwością można także zastosować domowe sposoby na męczący kaszel u dorosłych. Doskonale sprawdzi się syrop z cebuli, czosnku i miodu. Jeśli obawiasz się o swój oddech, możesz pić ciepłe mleko z miodem. Pamiętaj jednak, żeby napoje nie były gorące, mogą bowiem podrażnić śluzówkę i nasilić ataki kaszlu. Jeśli przyczyną kaszlu jest alergia, postaraj się unikać kontaktu z alergenem, a gdy to niemożliwe, stosuj leki przeciwhistaminowe i wapno.

Źródła
 1. M. Dąbrowska, Kaszel w codziennej praktyce klinicznej, Medical Education, Warszawa 2020.
 2. J. Koufman, tłum. D. Morawska, Przewlekły kaszel – jak go rozpoznać, zdiagnozować i skutecznie leczyć, Vital, Białystok 2021.
 3. A. Danysz, A. Kwieciński, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” 2007.
 4. I. Rakoczy, P. Kuna, M. Panek, Kaszel – czy to tylko problem kliniczny? Diagnoza i terapia kaszlu przewlekłego, „Pneumonologia Polska” 2020.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.