Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
suchy-meczacy-kaszel-w-nocy-u-doroslych
pexels

Przyczyny suchego męczącego kaszlu u dorosłych

Suchego i męczącego kaszlu nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Zwłaszcza gdy jest przewlekły, utrzymuje się powyżej kilku tygodni i nie towarzyszą mu inne objawy. Bardzo często mając kaszel, myślimy, że jest on oznaką przeziębienia lub innej infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Lekceważymy go i mimo że utrzymuje się od miesięcy, unikamy wizyty u lekarza. To błąd, może być on bowiem oznaką wielu groźnych chorób, takich jak:

 • infekcje górnych dróg oddechowych,

 • zapalenie płuc,

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,

 • niewydolność serca,

 • zapalenie oskrzeli,

 • astma,

 • refluks żołądkowo-przełykowy,

 • krztusiec,

 • gruźlica,

 • nowotwór.

Jeśli zauważymy u siebie duszący kaszel, powinniśmy go obserwować. Ważne, czy jest suchy czy mokry, jak brzmi – czy bardziej „szczekająco” czy „świszcząco” – oraz w jakich warunkach się pojawia. Jeśli dopada nas podczas lub po aktywności fizycznej, może świadczyć o początkach astmy oraz chorobach układu krążenia. Poranny kaszel może zwiastować POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, natomiast nocny – problemy z sercem.

Męczący kaszel u osoby dorosłej może też mieć podłoże alergiczne. Jeśli co roku napady kaszlu pojawiają się w podobnym okresie, udaj się do alergologa. Jeżeli suchemu i męczącym kaszlowi towarzyszy krwista wydzielina, to znak, że trzeba jak najszybciej iść do lekarza, może to być bowiem symptom rozwijającego się w układzie oddechowym nowotworu.

Przyczyny suchego kaszlu mogą jednak nie tylko być spowodowane chorobami, ale także czynnikami zewnętrznymi, np. przebywaniem w zanieczyszczonym lub suchym powietrzu. Sprzyja mu ponadto niehigieniczny tryb życia, zwłaszcza palenie papierosów.

Dlaczego suchy męczący kaszel pojawia się w nocy

Kaszel najbardziej daje się we znaki w nocy. Nie bez powodu. Odruchowi kaszlu sprzyja pozycja leżąca. Gdy leżymy, wszelka wydzielina i zanieczyszczenia wnikają wprost do dróg oddechowych, powodując podrażnienie i w efekcie kaszel. Wpływ na nocny kaszel ma też zbyt suche powietrze w pomieszczeniu oraz korzystanie z klimatyzacji przed i w trakcie snu. 

Jego przyczyny mogą być też bardziej złożone i niezależne od Ciebie. Jeśli od wielu tygodni budzi cię uporczywy suchy kaszel, to znak, że możesz mieć problemy z krążeniem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że może on również mieć przyczyny psychosomatyczne.

Jeśli kaszel trwa dłużej niż trzy tygodnie i brak mu innych objawów, należy udać się do lekarza w celu diagnostyki i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Jak pozbyć się nocnego suchego kaszlu

Suchy nocny kaszel potrafi znacząco uprzykrzyć życie. Powoduje, że nie możemy zasnąć, a gdy już nam się uda, to budzimy się przy każdym kaszlnięciu, przez co jesteśmy niewyspani i zmęczeni. Ma to negatywny wpływ zarówno na pracę, życie osobiste, jak i zdrowie. Niewyspani jesteśmy bardziej rozdrażnieni, nerwowi, brakuje nam energii i mamy zły nastrój. Jesteśmy też bardziej podatni na infekcje. Dlatego warto wiedzieć, co na suchy męczący kaszel u dorosłych sprawdzi się najlepiej.

Aby pozbyć się kaszlu w nocy, musisz najpierw ustalić, jaka jest jego przyczyna. Zadbaj o odpowiednie powietrze w sypialni. Nie stosuj klimatyzacji, często wietrz pomieszczenie, zainwestuj w nawilżacz powietrza bądź kwiaty oczyszczające powietrze. Możesz także powiesić na kaloryferze wilgotne ręczniki. Jeśli palisz, postaraj się zerwać z nałogiem. Zredukuj w swoim otoczeniu wszelkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na powietrze, jakim oddychasz. Często spaceruj na łonie natury. 

Jeśli powodem nocnego kaszlu jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, możesz zastosować syropy przeciwkaszlowe. Pamiętaj, żeby na noc nie brać syropów wykrztuśnych, ponieważ powodują one odruch kaszlu. Syropy na noc powinny blokować kaszel, abyś mógł spokojnie spać. W leczeniu nocnego duszącego kaszlu doskonale sprawdzą się zioła takie jak:

 • podbiał,

 • prawoślaz,

 • siemię lniane,

 • szałwia,

 • lipa,

 • rumianek.

W walce z tą dolegliwością można także zastosować domowe sposoby na męczący kaszel u dorosłych. Doskonale sprawdzi się syrop z cebuli, czosnku i miodu. Jeśli obawiasz się o swój oddech, możesz pić ciepłe mleko z miodem. Pamiętaj jednak, żeby napoje nie były gorące, mogą bowiem podrażnić śluzówkę i nasilić ataki kaszlu. Jeśli przyczyną kaszlu jest alergia, postaraj się unikać kontaktu z alergenem, a gdy to niemożliwe, stosuj leki przeciwhistaminowe i wapno.

Źródła
 1. M. Dąbrowska, Kaszel w codziennej praktyce klinicznej, Medical Education, Warszawa 2020.

 2. J. Koufman, tłum. D. Morawska, Przewlekły kaszel – jak go rozpoznać, zdiagnozować i skutecznie leczyć, Vital, Białystok 2021.

 3. A. Danysz, A. Kwieciński, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” 2007.

 4. I. Rakoczy, P. Kuna, M. Panek, Kaszel – czy to tylko problem kliniczny? Diagnoza i terapia kaszlu przewlekłego, „Pneumonologia Polska” 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
domowe-sposoby-na-grzybice-paznokci-skory-jezyka
Zdrowie
2 min.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci, skóry, języka
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.