account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie

Olga Dąbska30.05.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Majeranek na kaszel to znany ludowy sposób wykorzystania tej rośliny. Herbata, syrop czy inhalacja wykonane z jego użyciem działają wykrztuśnie, przeciwzapalnie, łagodzą katar i nawilżają gardło. Zioło to wykazuje również właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwutleniające.


majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
pixabay

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
Spis treści
  1. Majeranek – jakie ma właściwości lecznicze?
  2. Z czego wynikają właściwości lecznicze majeranku?
  3. Majeranek na kaszel – przepis na napar i płukankę
  4. Jak przygotować syrop z majeranku na kaszel?
  5. Inhalacja z majeranku na kaszel
  6. Maść majerankowa – pomocna w walce z przeziębieniem

Majeranek – jakie ma właściwości lecznicze?

Medycyna naturalna od dawna wykorzystuje właściwości lecznicze majeranku. Roślina ta jest znana przede wszystkim z korzystnego działania na przewód pokarmowy. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, dzięki czemu ułatwia trawienie. Poza tym wykazuje działanie rozkurczające i wiatropędne oraz łagodzi ból brzucha i nudności. Majeranek powinien znaleźć się w diecie osób odchudzających się, gdyż przyspiesza metabolizm. Ma również właściwości uspokajające. Kolejną cenną właściwością majeranku jest zwalczanie uciążliwych dolegliwości towarzyszących zapaleniu gardła, przeziębieniu i grypie. Działa wykrztuśnie – ułatwia usuwanie mokrej wydzieliny, powoduje, iż zalegający śluz staje się bardziej płynny i lżejszy, zapewnia nawilżenie gardła, doskonale łagodzi kaszel. Jest także wsparciem dla osób, które pracują głosem. Sprawdź, jakie są sposoby wykorzystania majeranku w walce z kaszlem.

Z czego wynikają właściwości lecznicze majeranku?

Surowcem ziela majeranku są szczyty pędów, które zbiera się dwa razy w sezonie. Ziele suszy się w cieniu, w przewiewie lub w suszarni w temperaturze 35℃. Majeranek zawdzięcza swoje liczne właściwości lecznicze takim związkom, jak m.in.:

  • olejek eteryczny (jego zawartość szacuje się na 0,5–3,5%) – wzmacnia układ nerwowy, odkaża skórę,zmniejszenia obrzęku błony śluzowej,

  • flawonoidy – mają właściwości moczopędne oraz działanie przeciwzapalne, ochronne dla wątroby, przeciwalergiczne, zmniejszające stężenie cholesterolu i lipidów w surowicy krwi,

  • garbniki – działają ściągająco na błony śluzowe, hamują ich przepuszczalność, zapobiegają mikrokrwawieniom, niszczą bakterie oraz wytwarzane przez nie toksyny,

  • kwas ursolowy – znany z działania przeciwbakteryjnego, grzybobójczego, antywirusowego, przeciwnowotworowego, przeciwcukrzycowego,

  • kwas oleanolowy – znany z działania przeciwcukrzycowego i przeciwnowotworowego.

Poza tym majeranek stanowi cenne źródło witaminy A, C, K oraz wapnia, cynku, potasu, magnezu i żelaza.

Majeranek na kaszel – przepis na napar i płukankę

Napar to jedna z najbardziej popularnych form użycia majeranku. Jego przygotowanie nie zabiera dużo czasu i nie jest skomplikowane. Żeby zrobić napar z majeranku na kaszel, potrzebna będzie 1 czubata łyżeczka suszonego majeranku i 250 ml wody. Zioło zalewa się wrzątkiem i pozostawia pod przykryciem do zaparzenia na kwadrans. Po tym czasie napar należy przecedzić przez sitko lub gazę. Do smaku można dodać trochę miodu. Zaleca się spożywanie herbaty majerankowej na kaszel 2–3 razy dziennie po 1 szklance. Napar z majeranku można też stosować jako płukankę na chore gardło. Wystarczy wymieszać go z 1 łyżeczką oliwy z oliwek, po czym trzymać przez chwilę w ustach.

Jak przygotować syrop z majeranku na kaszel?

Kolejny sposób na użycie majeranku w łagodzeniu kaszlu to syrop. Do przygotowania potrzebne będą: 1 szklanka suchego majeranku, 0,5 l wody, 4 łyżki miodu, 4 ząbki czosnku, sok z 1 cytryny. Majeranek przełóż do słoika i zalej wrzącą wodą. Po przestygnięciu dodaj pozostałe składniki. Miksturę pozostaw pod przykryciem najlepiej na dobę, pamiętając o wstrząśnięciu słoikiem od czasu do czasu. Następnie przefiltruj ją, używając sitka lub filtra do kawy, i przelej do butelki. W ten sposób otrzymasz syrop z majeranku na kaszel.Majeranek wchodzi w skład likieru benedyktyńskiego, lekarstwa na grypę i przeziębienia, otrzymywanego według starego przepisu benedyktynów tynieckich.

Inhalacja z majeranku na kaszel

Majeranek na kaszel można wykorzystać również w formie inhalacji. To też znany sposób na naturalne leczenie zatok. Majerankowa inhalacja pomoże też szybko pozbyć się kataru. Można ją przygotować z liści majeranku lub kilku kropel olejku majerankowego. Oto przepis na inhalację z suszonych liści. Dwie łyżki ziela zalej 0,5 l wrzątku w misce lub garnku. Po kilku minutach pochyl głowę nad parującym naparem, na głowę narzuć ręcznik i wdychaj napar. Zabieg powinien trwać około 10 minut.W trakcie inhalacji głowa powinna być pochylona nad miską w bezpiecznej odległości (około 30–40 cm), aby zapobiec oparzeniu się gorącą parą wodną. Podczas inhalacji mięśnie gładkie dróg oddechowych rozkurczają się, co pozwala skuteczniej pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Maść majerankowa – pomocna w walce z przeziębieniem

W ofercie wielu aptek można znaleźć maść majerankową. Jest to produkt powszechnie stosowany w walce z objawami przeziębienia. Wystarczy posmarować nią płatki nosowe, kiedy ma się katar. W ten sposób łagodzi stan zapalny błony śluzowej nosa, ale i odruch kaszlowy. Aplikuje się nią też na plecy lub klatkę piersiową, co ułatwia oddychanie.Maść majerankowa powinna być stosowana 2–4 razy dziennie. Takę maść można też przygotować samodzielnie. W tym celu wykorzystuje się suszony majeranek i maść ochronną z witaminą A. Wystarczy połączyć te składniki w proporcji 1 do 1. Należy pamiętać, aby po nałożeniu maści majerankowej ograniczyć ekspozycję na słońce z uwagi na ryzyko możliwej nadwrażliwości na promienie UV.

Źródła
  1. J. Newerli-Guz, Przeciwutleniające właściwości majeranku ogrodowego Origanum majorana L., „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2012, t. 93, nr 4, s. 834‒837.
  2. K. Nowak, J. Ogonowski, Olejek majerankowy, jego charakterystyka i zastosowanie, „Chemik” 2010, t. 64, nr 7‒8, s. 539‒548.
  3. A. Ożarowski, J. Łańcucki, K. Gąsiorowska i wsp., Leki roślinne, ZPZ „Herbapol”, Warszawa 1978.
  4. J. K. Podlewski, A. Chalibogowska-Podlewska, Leki współczesnej terapii, Split Trading Sp. z o.o., Warszawa 2005.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.