Ugryzienie bąka - kłopot sportowców i amatorów kąpieli w jeziorach

Katarzyna Grzyś-Kurka

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Wystarczy, że wyjdziesz z jeziora po orzeźwiającej kąpieli albo spocisz się podczas treningu, by narazić się na ugryzienie bąka. Co zrobić, by zmniejszyć ból i dokuczliwy świąd? Są na to skuteczne naturalne metody, które sprawią, że nie zrezygnujesz z wakacyjnego wypoczynku w obawie przed kolejnymi ugryzieniami owada.


ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Bąk - co to za owad i jak kąsa?

Bąki swym wyglądem przypominają muchy, ale są od nich znacznie większe - mają około 20-25 mm długości. Boleśnie kąsają ludzi i zwierzęta od tundry arktycznej po lasy tropikalne. W Polsce zwane są potocznie ślepakami. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa nie ma bynajmniej nic wspólnego z wielkimi oczami owada. To zasługa szkód, jakie wywołują u kąsanych zwierząt - powodują utratę przez nie wzroku.

Dzięki szerokim skrzydłom bąki są wyjątkowo zwrotne i szybkie. To pozwala im niemal niezauważenie dotrzeć do ofiary, ugryźć ją i umknąć, zanim ta zdąży zareagować na to nieprzyjemne spotkanie.

Aparat gębowy bąków wyposażony jest w żuwaczki przystosowane do kłucia i zlizywania krwi z ciała żywiciela (organizmów stałocieplnych). Poniżej żuwaczek znajduje się przewód umożliwiający wpuszczanie do naczyń krwionośnych śliny, zawierającej substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Jak w przypadku wielu owadów, tak i tutaj to samice gryzą ludzi i zwierzęta. Samce mają aparaty gębowe przystosowane do pobierania nektaru kwiatowego.

Jak wygląda ugryzienie bąka?

Ugryzienia bąka nie sposób przeoczyć - jest dosyć bolesne. Niedługo po ataku, gdy ból minie, miejsce ugryzienia zaczyna intensywnie swędzieć, pojawia się rumień i miejscowa opuchlizna, która wyraźnie odstaje od powierzchni skóry.

Ponieważ w ślinie bąka znajduje się substancja zapobiegająca krzepnięciu krwi, rana po ugryzieniu goi się długo. W związku z tym również objawy ukąszenia mogą się utrzymywać nawet kilka tygodni.

W ślinie poza składnikami utrudniającymi agregację płytek krwi znajdują się także substancje drażniące. To one są odpowiedzialne za reakcję alergiczną, objawiającą się u osób nadwrażliwych:

 • gorączką,

 • osłabieniem,

 • utratą łaknienia,

 • pogorszeniem samopoczucia.

Ugryzienie bąka - co robić, by złagodzić objawy ukąszenia?

Bąki atakują od wiosny aż do końca lata. Najczęściej dadzą ci o sobie znać w czasie upałów, gdy na ciele pojawi się wabiący pot lub gdy będziesz mieć mokrą skórę po kąpieli w jeziorze. Ugryzienie przez bąka nie należy do przyjemnych. Możesz jednak złagodzić dokuczliwość objawów ukąszenia domowymi metodami.

Domowe sposoby na dokuczliwy świąd

Ugryzienie bąka jest bolesne, ale krótkotrwałe. Znacznie dłużej utrzymuje się świąd skóry w miejscu ukąszenia. Aby nieco złagodzić ten nieprzyjemny objaw, możesz stosować okłady z liści orzecha włoskiego i lipy drobnolistnej oraz miąższu aloesu drzewiastego. Pomocne są także okłady z naparów ziołowych. Właściwości przeciwświądowe wykazują m.in.:

 • dziurawiec zwyczajny,

 • fiołek trójbarwny,

 • mięta pieprzowa,

 • szałwia lekarska,

 • nagietek lekarski,

 • prawoślaz lekarski,

 • rumianek pospolity,
  Świąd skóry zmniejszą również zimne okłady. Nie przykładaj jednak kostek lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ grozi to odmrożeniem tkanek.

Okłady na opuchliznę

Poza dokuczliwymi świądem i bólem ugryzienie bąka powoduje powstanie zgrubienia w miejscu ukąszenia. Możesz zastosować okłady na opuchliznę, aby przyspieszyć jej zniknięcie i tym samym regenerację tkanki po ukąszeniu. Wykorzystaj w tym celu sodę oczyszczoną. Wystarczy rozprowadzić 2 łyżki stołowe proszku w szklance wody i przyłożyć nasączony roztworem wacik do zmienionego fragmentu skóry.

Podobne właściwości mają okłady z octu spirytusowego 10% lub jabłkowego. Pamiętaj jednak, by rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1. Po nałożeniu na skórę już po kilku minutach zauważysz zmniejszenie opuchlizny.

Możesz również wykorzystać schłodzone liście kapusty. Zawarte w warzywie flawonoidy oraz witaminy K i C nie tylko zmniejszą obrzęk, ale także złagodzą rozwijający się stan zapalny. To właśnie dlatego kapuściane liście są chętnie wykorzystywane przez kobiety w początkowym etapie laktacji i tzw. nawale pokarmu.

Naturalne metody łagodzenia stanu zapalnego

Co zrobić, gdy ugryzie bąk i w wyniku tego rozwinie się stan zapalny? Szybkie efekty mogą przynieść okłady z cebuli. Warzywo zawiera w sobie substancje siarkoorganiczne, które niegdyś pozwalały skutecznie odkażać rany powojenne. Dzięki temu nie rozwijały się w nich infekcje i szybciej się goiły. Okłady z cebuli zastosowane po ugryzieniu bąka nie tylko zredukują rumień, ale również przyspieszą regenerację tkanki, jeśli przez uporczywy świąd rozdrapiesz miejsce ukąszenia.Właściwości przeciwzapalne mają również:

 • aloes drzewiasty,

 • arnika górska,

 • babka lancetowata,

 • bluszcz pospolity,

 • chmiel zwyczajny,

 • czosnek pospolity,

 • dziurawiec zwyczajny,

 • krwawnik pospolity,

 • mak polny,

 • nagietek lekarski,

 • podbiał pospolity,

 • prawoślaz lekarski.

Źródła
 1. J. Boczek, G. Pruszyński, Owady niebezpieczne dla zdrowia oraz życia człowieka i zwierząt domowych, „Zagadnienia Doradztwa Rolniczego” 2015, nr 2 (80), s. 107-120.
 2. S. Ignatowicz, Bąki, jusznice i ślepaki - postrach bydła i pasterzy, „Bydło” 2014, nr 7, s. 54-57.
 3. P. Trojan, Tabanidae. Ślepaki (Insecta: Diptera), PWN, Warszawa 1979.
 4. K. Wala i in., Cebula - niedocenione źródło korzyści terapeutycznych, „Medycyna Rodzinna” 2019, nr 22 (1), s. 41-46.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.