Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Skąd bierze się zgaga w nocy? Co robić, gdy się pojawia?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Zgaga pojawia się głównie po posiłku. Są jednak osoby, które zmagają się z tym problemem w nocy, zaraz po położeniu się do łóżka. Objaw ten utrudnia zaśnięcie. Przyczynia się też do wybudzania się, co zaburza funkcjonowanie w ciągu dnia. Zobacz, jakie są przyczyny zgagi w nocy i jak możesz sobie z nią poradzić.


zgaga-w-nocy-przyczyny-i-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Zgaga w nocy
 2. Jakie są przyczyny zgagi w nocy?
 3. Zgaga w nocy u ciężarnych
 4. Kiedy potrzebna jest pomoc lekarska?
 5. Domowe sposoby na zgagę w nocy

Zgaga w nocy

Zgaga w nocy nie jest rzadkim zjawiskiem. Pojawia się u wielu osób. U niektórych z nich nawet kilka razy w tygodniu. Jest to nieprzyjemne pieczenie w przełyku, czasami także w gardle. Może mu towarzyszyć dyskomfort w klatce piersiowej i chrypka. Często też pojawia się nieprzyjemny posmak w ustach.

Zgaga w nocy jest problemem nie tylko ze względu na nieprzyjemne objawy. Dla wielu osób jest czynnikiem, który utrudnia zdrowy sen. Nocne pieczenie w przełyku przyczynia się do problemów z zasypianiem lub do wybudzania się (nawet kilka razy w ciągu nocy). Jeżeli jesteś niewyspany, nie możesz prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia - zwłaszcza gdy zgaga w nocy pojawia się często. Brak snu prowadzi do problemów z koncentracją i pamięcią, rozdrażnienia oraz pogorszenia samopoczucia. Dlatego warto znać nie tylko sposoby na złagodzenie zgagi, ale także jej możliwe przyczyny.

Jakie są przyczyny zgagi w nocy?

Zgaga w nocy często jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Choroba refluksowa jest spowodowana zaburzeniami w funkcjonowaniu struktur anatomicznych, które są odpowiedzialne za niedopuszczenie do cofania się treści z żołądka. Jest to m.in. dolny zwieracz przełyku. Przepuszcza on pokarm tylko w jedną stronę. Oczywiście w prawidłowych warunkach. U osób z refluksem dochodzi do jego spontanicznego i samoistnego rozluźniania się. Tym samym treść żołądkowa jest zarzucana do przełyku. Ponieważ jest ona kwaśna, dochodzi do podrażnienia błony śluzowej, co objawia się właśnie pieczeniem.

Jaka jest przyczyna zgagi, jeżeli nie chorujesz na refluks żołądkowo-przełykowy? W tym przypadku za objawy najczęściej odpowiadają błędy dietetyczne. Pokarm, który spożywasz, może wywierać wpływ na barierę antyrefluksową, czyli struktury odpowiedzialne za brak cofania się treści żołądkowej. Niektóre produkty powodują rozluźnienie się dolnego zwieracza przełyku lub stymulują nadmierną produkcję soków żołądkowych. Są też takie, które przez długi czas zalegają w żołądku. Do zgagi w nocy mogą doprowadzić np. owoce cytrusowe (a także przetwory z nich), niektóre warzywa (np. cebula, czosnek, pomidory, karczoch, szparagi), słodycze (głównie czekolada). Za pieczenie w przełyku odpowiadają także: alkohol, kawa, mocna herbata i tłuste potrawy.

Ważne jest nie tylko, co należy jeść, ale też jak. Zgaga w nocy jest skutkiem zbyt późnego spożycia posiłku. W takiej sytuacji przyjęcie leżącej pozycji może skutkować cofnięciem się treści z żołądka. Zgagą skutkuje również bardzo obfite danie.

Zgaga w nocy u ciężarnych

Zgaga w nocy u kobiety ciężarnej może się zdarzyć nawet wtedy, gdy nie cierpi ona na refluks żołądkowo-przełykowy i nie popełnia błędów dietetycznych. W ciąży wzrasta bowiem stężenie niektórych hormonów. Dolny zwieracz przełyku jest na nie szczególnie wrażliwy. Pod ich wpływem rozluźnia się. Dlatego ciężarne często cierpią na zgagę.

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarska?

Do lekarza powinieneś udać się, jeżeli zgaga w nocy często powraca. Konieczne jest wykonanie badań, ponieważ możesz cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. Specjalista może wydać receptę na leki, które zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego (np. omeprazol). Dodatkowo warto skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże ci zmienić nawyki żywieniowe.

Domowe sposoby na zgagę w nocy

Domowe sposoby na zgagę w nocy obejmują m.in. stosowanie ziół. Gdy czujesz pieczenie w przełyku lub chcesz mu zapobiegać, możesz wypić napar z rumianku lub melisę. Dobrze sprawdzi się także kisiel z siemienia lnianego. Unikaj natomiast mięty, ponieważ ta roślina może przyczynić się do nasilenia problemu.

Dużą rolę w wyeliminowaniu tej przypadłości odgrywa dieta na zgagę. Musisz wyrzucić z jadłospisu produkty, które przyczyniają się do nasilenia problemu. Zrezygnuj z dań tłustych i smażonych. Wybieraj oleje roślinne zamiast zwierzęcych. Spożywaj tylko chude mięso, chude ryby i chudy nabiał. Jedz świeże warzywa i owoce, ale unikaj pomidorów, warzyw cebulowych i strączków. Pamiętaj, aby jeść częściej i mniej. Kolację jedz najpóźniej 2-3 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Po jej spożyciu unikaj odpoczynku w pozycji leżącej.

Jeżeli zgaga pojawia się w nocy, możesz wypić szklankę chudego mleka lub niegazowanej wody mineralnej. Jednak sposób ten nie pomaga wszystkim osobom. Dobrym rozwiązaniem jest także unikanie spania na płasko. Podnieś wezgłowie łóżka lub weź dodatkową poduszkę.

Źródła
 1. A. Solomon i in., Choroba refluksowa przełyku (GERD) - znaczenie postępowania niefarmakologicznego, „Gastroenterologia Polska” 2012, nr 4, s. 171-175.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.