Od czego można mieć zgagę? Przyczyny nieprzyjemnych objawów

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Od czego bierze się zgaga? Z pewnością zadajesz sobie to pytanie w chwilach, w których odczuwasz nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Pamiętaj, że często sam wpływasz na pojawienie się tego objawu - głównie poprzez nieprawidłową dietę. Innym powodem dolegliwości mogą być choroby układu pokarmowego. Zobacz, jakie są przyczyny zgagi.


od-czego-jest-zgaga-jakie-sa-przyczyny
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Jak powstaje zgaga?

Zgaga jest objawem, który charakteryzuje się występowaniem nieprzyjemnego pieczenia za mostkiem, a niekiedy także w gardle. Zdarza się, że razem z nią pojawia się ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu, nieprzyjemny posmak w ustach i kaszel. Dolegliwości mogą mieć różny stopień nasilenia. Na zgagę mogą cierpieć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Od czego jest zgaga? Pieczenie za mostkiem i w gardle pojawia się wtedy, gdy treść z żołądka przedostanie się do przełyku. Jest ona kwaśna, dlatego podrażnia jego śluzówkę. W efekcie odczuwasz nieprzyjemne objawy.

Treść z żołądka cofa się do przełyku, gdy dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo. Jest to mięsień, który ma za zadanie przepuszczać pokarm tylko w jedną stronę (do żołądka). Niekiedy na skutek różnego rodzaju nieprawidłowości dochodzi do jego rozluźnienia. Wówczas otwiera się, co w efekcie powoduje cofanie się kwaśnej treści żołądka. Powstawaniu zgagi sprzyja także nadmierna produkcja soku żołądkowego, czyli tzw. zakwaszenie żołądka.

Jakie są przyczyny zgagi?

Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, powinieneś zdawać sobie sprawę, od czego można mieć zgagę. Jedną z jej przyczyn jest refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to choroba układu pokarmowego, która dotyczy nawet 20-40% osób. W jej przebiegu stwierdza się opóźnione opróżnianie żołądka, nieprawidłową perystaltykę przełyku, a także samoistne rozluźnianie się dolnego zwieracza przełyku lub jego nieprawidłowe napięcie. Pieczenie za mostkiem to nie jedyne objawy choroby refluksowej. Pacjenci skarżą się także na: częste odbijanie się, problemy z przełykaniem, uczucie przeszkody w przełyku, ból gardła. Nieleczone schorzenie jest przyczyną powikłań. Mogą to być nadżerki, zapalenie krtani lub przełyku.

Zgaga pojawia się także na skutek innej choroby przewodu pokarmowego. Jest nią przepuklina rozworu przełykowego. Dochodzi do niej, gdy żołądek przemieszcza się z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez otwór (fizjologiczny - przechodzi przez niego przełyk) w przeponie. Na tego typu schorzenie są narażone osoby, u których występuje wzmożone ciśnienie w jamie brzusznej (np. z otyłością). Oprócz zgagi obecne są też inne objawy: bóle brzucha, odbijanie się, chrypka, kaszel, duszność i kołatanie serca.

Duży wpływ na to, skąd bierze się zgaga, ma dieta. Pamiętaj, że Twoje codzienne nawyki kształtują samopoczucie. Jeżeli cierpisz na nieprzyjemne pieczenie za mostkiem, powinieneś przyjrzeć się swojemu jadłospisowi.

Od czego bierze się zgaga w odniesieniu do diety?

Na pojawienie się zgagi wpływają spożywane produkty. Od czego bierze się zgaga? Nieprzyjemne objawy mogą wywołać:

 • tłuste mięso i ryby,

 • sery,

 • tłuste mleko (powyżej 2%),

 • pomidory i przetwory z nich wykonane,

 • czekolada i słodycze (zwłaszcza z kremem),

 • niektóre warzywa (zwłaszcza cebulowe i strączkowe),

 • ostre przyprawy,

 • mocna kawa i herbata,

 • napoje alkoholowe.

Nie tylko rodzaj pokarmów ma znaczenie, ale także sposób ich przygotowania i spożywania. Niepolecane są dania smażone. Nie powinieneś także jeść w biegu. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, musisz stosować dietę na zgagę.

Od czego można mieć zgagę w ciąży?

Na zgagę w ciąży cierpi wiele kobiet. Objaw ten może mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym lub błędami dietetycznymi. Częściej jednak jest spowodowany naturalnymi zmianami, które zachodzą w organizmie ciężarnej.

Przede wszystkim powiększająca się macica powoduje zmianę ustawienia narządów w jamie brzusznej. Przesuwają się one do góry. Ponadto są one uciskane - zwłaszcza żołądek. Z tego powodu spożycie posiłku może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych objawów.

Dodatkowo dolny zwieracz przełyku reaguje na hormony żeńskie. Już w pierwszych dniach po zapłodnieniu ich poziom znacznie wzrasta. Z tego powodu mięsień ten ulega rozluźnieniu, co sprzyja cofaniu się treści z żołądka.

Czy ze zgagą można sobie poradzić?

Wiesz już, od czego ma się zgagę. Powinieneś znać także sposoby na to, aby sobie z nią poradzić. Poza zmianą diety możesz wypróbować domowe sposoby. Są to m.in. ziołowe napary (np. z melisy lub rumianku). Wiele osób uważa, że dobra jest soda oczyszczona na zgagę. Pamiętaj, że sposób ten pomaga tylko na chwilę.

Jeżeli zgaga często Ci dokucza, udaj się do lekarza. Istnieją leki, które pomagają zwalczyć nieprzyjemne objawy. Powodują one zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego.

Źródła
 1. M. Banks, Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie, tłum. P. Lesiak, „Medycyna po Dyplomie” 2010, nr 10, s. 39-48.
 2. M. Śmiechowska, M. Cugowska, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2011, nr 3, s. 298-304.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.