account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Od czego można mieć zgagę? Przyczyny nieprzyjemnych objawów

Angelika Janowicz24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Od czego bierze się zgaga? Z pewnością zadajesz sobie to pytanie w chwilach, w których odczuwasz nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Pamiętaj, że często sam wpływasz na pojawienie się tego objawu - głównie poprzez nieprawidłową dietę. Innym powodem dolegliwości mogą być choroby układu pokarmowego. Zobacz, jakie są przyczyny zgagi.


od-czego-jest-zgaga-jakie-sa-przyczyny
pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Jak powstaje zgaga?
 2. Jakie są przyczyny zgagi?
 3. Od czego bierze się zgaga w odniesieniu do diety?
 4. Od czego można mieć zgagę w ciąży?
 5. Czy ze zgagą można sobie poradzić?

Jak powstaje zgaga?

Zgaga jest objawem, który charakteryzuje się występowaniem nieprzyjemnego pieczenia za mostkiem, a niekiedy także w gardle. Zdarza się, że razem z nią pojawia się ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu, nieprzyjemny posmak w ustach i kaszel. Dolegliwości mogą mieć różny stopień nasilenia. Na zgagę mogą cierpieć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Od czego jest zgaga? Pieczenie za mostkiem i w gardle pojawia się wtedy, gdy treść z żołądka przedostanie się do przełyku. Jest ona kwaśna, dlatego podrażnia jego śluzówkę. W efekcie odczuwasz nieprzyjemne objawy.

Treść z żołądka cofa się do przełyku, gdy dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo. Jest to mięsień, który ma za zadanie przepuszczać pokarm tylko w jedną stronę (do żołądka). Niekiedy na skutek różnego rodzaju nieprawidłowości dochodzi do jego rozluźnienia. Wówczas otwiera się, co w efekcie powoduje cofanie się kwaśnej treści żołądka. Powstawaniu zgagi sprzyja także nadmierna produkcja soku żołądkowego, czyli tzw. zakwaszenie żołądka.

Jakie są przyczyny zgagi?

Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, powinieneś zdawać sobie sprawę, od czego można mieć zgagę. Jedną z jej przyczyn jest refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to choroba układu pokarmowego, która dotyczy nawet 20-40% osób. W jej przebiegu stwierdza się opóźnione opróżnianie żołądka, nieprawidłową perystaltykę przełyku, a także samoistne rozluźnianie się dolnego zwieracza przełyku lub jego nieprawidłowe napięcie. Pieczenie za mostkiem to nie jedyne objawy choroby refluksowej. Pacjenci skarżą się także na: częste odbijanie się, problemy z przełykaniem, uczucie przeszkody w przełyku, ból gardła. Nieleczone schorzenie jest przyczyną powikłań. Mogą to być nadżerki, zapalenie krtani lub przełyku.

Zgaga pojawia się także na skutek innej choroby przewodu pokarmowego. Jest nią przepuklina rozworu przełykowego. Dochodzi do niej, gdy żołądek przemieszcza się z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez otwór (fizjologiczny - przechodzi przez niego przełyk) w przeponie. Na tego typu schorzenie są narażone osoby, u których występuje wzmożone ciśnienie w jamie brzusznej (np. z otyłością). Oprócz zgagi obecne są też inne objawy: bóle brzucha, odbijanie się, chrypka, kaszel, duszność i kołatanie serca.

Duży wpływ na to, skąd bierze się zgaga, ma dieta. Pamiętaj, że Twoje codzienne nawyki kształtują samopoczucie. Jeżeli cierpisz na nieprzyjemne pieczenie za mostkiem, powinieneś przyjrzeć się swojemu jadłospisowi.

Od czego bierze się zgaga w odniesieniu do diety?

Na pojawienie się zgagi wpływają spożywane produkty. Od czego bierze się zgaga? Nieprzyjemne objawy mogą wywołać:

 • tłuste mięso i ryby,

 • sery,

 • tłuste mleko (powyżej 2%),

 • pomidory i przetwory z nich wykonane,

 • czekolada i słodycze (zwłaszcza z kremem),

 • niektóre warzywa (zwłaszcza cebulowe i strączkowe),

 • ostre przyprawy,

 • mocna kawa i herbata,

 • napoje alkoholowe.

Nie tylko rodzaj pokarmów ma znaczenie, ale także sposób ich przygotowania i spożywania. Niepolecane są dania smażone. Nie powinieneś także jeść w biegu. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, stosuj dietę na zgagę.

Od czego można mieć zgagę w ciąży?

Na zgagę w ciąży cierpi wiele kobiet. Objaw ten może mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym lub błędami dietetycznymi. Częściej jednak jest spowodowany naturalnymi zmianami, które zachodzą w organizmie ciężarnej.

Przede wszystkim powiększająca się macica powoduje zmianę ustawienia narządów w jamie brzusznej. Przesuwają się one do góry. Ponadto są one uciskane - zwłaszcza żołądek. Z tego powodu spożycie posiłku może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych objawów.

Dodatkowo dolny zwieracz przełyku reaguje na hormony żeńskie. Już w pierwszych dniach po zapłodnieniu ich poziom znacznie wzrasta. Z tego powodu mięsień ten ulega rozluźnieniu, co sprzyja cofaniu się treści z żołądka.

Czy ze zgagą można sobie poradzić?

Wiesz już, od czego ma się zgagę. Powinieneś znać także sposoby na to, aby sobie z nią poradzić. Poza zmianą diety możesz wypróbować domowe sposoby. Są to m.in. ziołowe napary (np. z melisy lub rumianku). Wiele osób uważa, że dobra jest soda oczyszczona na zgagę. Pamiętaj, że sposób ten pomaga tylko na chwilę.

Jeżeli zgaga często Ci dokucza, udaj się do lekarza. Istnieją leki, które pomagają zwalczyć nieprzyjemne objawy. Powodują one zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego.

Obserwujesz u siebie nawracającą zgagę? Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ może być to symptom refluksu żołądkowo-przełykowego. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi. W ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę zamówisz na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do nawet 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym do gastroenterologa. Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a ze specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. 

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
 1. M. Banks, Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie, tłum. P. Lesiak, „Medycyna po Dyplomie” 2010, nr 10, s. 39-48.
 2. M. Śmiechowska, M. Cugowska, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2011, nr 3, s. 298-304.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.