Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Poznaj domowe sposoby na owsiki

Olga Dąbska

31.10.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Domowe sposoby na owsiki wspomagają leczenie farmakologiczne. Wśród naturalnych metod zwalczania owsicy podkreśla się zwłaszcza rolę ziół przeciwpasożytniczych i przestrzegania zasad higieny. Znany z działania odrobaczającego jest też czosnek.


jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Pasożyty - problem nadal aktualny
 2. Domowe sposoby na owsiki - dbałość o czystość
 3. Jak zwalczyć owsiki domowym sposobem?
 4. Allicyna jako domowy sposób na owsiki

Pasożyty - problem nadal aktualny

Pasożyty układu pokarmowego, spośród których do bardziej znanych należą owsiki, to nadal aktualny problem zdrowotny. Mimo sporego zakresu wiedzy na ich temat, poprawy warunków sanitarnych, rozwoju sposobów zwalczania w dalszym ciągu są zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Wynika to w dużej mierze z ich dużego rozpowszechnienia i rosnącej odporności na stosowane leki. Jak zatem pozbyć się owsików? Leczenie specjalistyczne warto wspomagać naturalnymi sposobami. Sprawdź, jak w domowych warunkach można przeprowadzić odrobaczanie. Pamiętaj, aby tę kwestię przedyskutować z lekarzem.

Domowe sposoby na owsiki - dbałość o czystość

Głównym sposobem zwalczania owsików jest znajomość dróg inwazji tych pasożytów. Do zarażenia może dojść w sposób bezpośredni - jajami, które są przenoszone na dłoniach do ust, na skutek drapania okolicy odbytu. Zakazić się możesz w sposób pośredni, kiedy brudnymi rękami dotykasz przedmiotów codziennego użytku czy wdychasz jaja unoszące się razem z kurzem z pościeli. Stąd też tak ważne miejsce wśród domowych sposobów na owsiki zajmuje dbałość o higienę osobistą. Aby zwalczyć zakażenie, powinieneś często myć ręce i się podmywać. Oprócz zachowania higieny osobistej konieczna jest częsta zmiana bielizny osobistej i pościelowej. Kluczową rolę w zwalczaniu zakażenia odgrywa też skrupulatne utrzymanie czystości, w tym zwłaszcza w ubikacji i łazience, kanap, foteli, dywanów i przedmiotów codziennego użytku. Pewnie zaskoczy cię fakt, że owsiki są w stanie zarażać nawet do 3 tygodni.

Jak zwalczyć owsiki domowym sposobem?

Jeśli zastanawiasz się, co pomaga zwalczyć owsiki, powinieneś zainteresować się domowymi sposobami. Od lat w walce z pasożytami układu pokarmowego stosuje się zioła, w tym piołun na owsiki, który stosowany jest też na zakażenia grzybami i zatrucia. Dodatkowo zwiększa wydzielanie żółci, usprawnia trawienie, reguluje cykle menstruacyjne. Z uwagi na ostatnie zastosowanie nazywany jest zielem panieńskim. Swoje działanie roślina zawdzięcza związkom czynnym, wśród których dominują gorycze, flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, sole mineralne, a zwłaszcza potas. Najczęściej z piołunu przygotowuje się napar. W tym celu zalej 1 łyżeczkę ziela 1 szklanką wrzątku, po czym odstaw pod przykryciem na 5-10 minut i spożywaj 1-2 łyżki przed jedzeniem. Naparu z piołunu możesz użyć do zrobienia czopków lub lewatywy. To nieco mniej znane naturalne sposoby na owsiki.

Kolejne znane zioło przy zakażeniu owsikami to rumianek. Roślina stosowana jest nie tylko w walce z pasożytami. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwbakteryjne, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Najczęściej stosuje się napar z rumianku. Przygotuj go z suszonych koszyczków albo z surowca zapakowanego w torebki do zaparzania. W tym celu 1 łyżkę lub 1 torebkę rumianku zalej 1 szklanką wrzątku i zostaw na mniej więcej 10 minut pod przykryciem. Napar z rumianku możesz też wykorzystać do zrobienia nasiadówek, które łagodzą objawy towarzyszące owsicy.

Wrotycz pospolity to kolejny naturalny środek przeciw robakom, który działa też wiatropędnie, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie Jednakże w związku z dobrze poznaną możliwością działania toksycznego roślina jest obecnie rzadko używana. Mimo korzystnego działania na robaki niesie ryzyko intoksykacji, czyli zatrucia.

Allicyna jako domowy sposób na owsiki

Znanym domowym środkiem na owsiki jest allicyna. To związek chemiczny zawarty m.in. w czosnku i cebuli, który wytwarza się w wyniku ich uszkodzenia (np. podczas krojenia, miażdżenia, przeciskania przez praskę). Jest fitonocydem. Określa się w ten sposób substancje wydzielane naturalnie przez rośliny, które mają zdolność do hamowania rozwoju mikroorganizmów. Dosłownie termin ten tłumaczy się, jako „wytępiony przez roślinę”. Allicyna działa na robaki, wirusy, bakterie i grzyby. Dodatkowo obniża ciśnienia krwi i poziom cholesterolu.

Jak uzyskać allicynę? Możesz spożywać czosnek na kanapce, sam lub dodać do sałatki. Inną propozycją jest macerat z czosnku. Aby go przygotować, około 4-6 ząbków czosnku pokrój na kawałki i zalej 250 ml oleju. Mieszankę przechowuj w szklanej butelce w zaciemnionym miejscu, pamiętając o wstrząśnięciu nią co 2-3 dni. Po mniej więcej 4 tygodniach macerat jest gotowy do użycia. Alternatywą dla niego jest „miód czosnkowy”. Będziesz potrzebować 6 ząbków czosnku i 1/2 szklanki miodu. Pokrój czosnek na cienkie plasterki, wrzuć do szklanego słoika i zalej miodem. Odstaw na 3 dni i spożywaj po 2-3 łyżki dziennie, żeby zwalczyć zakażenie pasożytami.

Z czosnku możesz też przygotować sok na pasożyty - 10 główek czosnku pokrój, zmiażdż i zalej sokiem z kiszonych ogórków, tak aby czosnek cały był zakryty. Miksturę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na 10 dni. Spożywaj po 5-10 ml przed snem. Po wykończeniu soku możesz zjeść zalany uprzednio czosnek.

Czego jeszcze nie lubią pasożyty? Inne naturalne metody na owsiki, jakie możesz wypróbować, to m.in.:

 • nalewka z orzecha czarnego,

 • olejek z oregano,

 • olej kokosowy,

 • pestki dyni.

Źródła
 1. J. Barnes, L.A. Anderson, J.D. Phillipson, Herbal Medicines. A guide for healthcare professionals, Pharmaceutical Press, London 2002, s. 460-461.
 2. E. Hadaś, M. Derda, Pasożyty - zagrożenie nadal aktualne, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, t. 95, nr 1, s. 6-13.
 3. P. Kaleta, M. Palacz-Wróbel, Ł. Chajec, Częstość występowania robaczyc u dzieci w wieku przedszkolnym - określenie czynników predysponujących, „Medycyna Rodzinna” 2018, t. 21, nr 4, s. 315-321.
 4. A. Grys, M. Kania, J. Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 90–93.
 5. E. Hadaś, M. Derda, Rośliny lecznicze w chorobach wywołanych przez pasożytnicze pierwotniaki, „Hygeia Public Health” 2014, t. 49, nr 3, s. 442–448.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
Zdrowie
2 min.
Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
24.01.2022
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.