Poznaj domowe sposoby na owsiki
Olga Dąbska
31.10.2021
Aktualizacja: 30.09.2022
Domowe sposoby na owsiki wspomagają leczenie farmakologiczne. Wśród naturalnych metod zwalczania owsicy podkreśla się zwłaszcza rolę ziół przeciwpasożytniczych i przestrzegania zasad higieny. Znany z działania odrobaczającego jest też czosnek.

Polecane




Pasożyty - problem nadal aktualny
Pasożyty układu pokarmowego, spośród których do bardziej znanych należą owsiki, to nadal aktualny problem zdrowotny. Mimo sporego zakresu wiedzy na ich temat, poprawy warunków sanitarnych, rozwoju sposobów zwalczania w dalszym ciągu są zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Wynika to w dużej mierze z ich dużego rozpowszechnienia i rosnącej odporności na stosowane leki. Jak zatem pozbyć się owsików? Leczenie specjalistyczne warto wspomagać naturalnymi sposobami. Sprawdź, jak w domowych warunkach można przeprowadzić odrobaczanie. Pamiętaj, aby tę kwestię przedyskutować z lekarzem.
Domowe sposoby na owsiki - dbałość o czystość
Głównym sposobem zwalczania owsików jest znajomość dróg inwazji tych pasożytów. Do zarażenia może dojść w sposób bezpośredni - jajami, które są przenoszone na dłoniach do ust, na skutek drapania okolicy odbytu. Zakazić się możesz w sposób pośredni, kiedy brudnymi rękami dotykasz przedmiotów codziennego użytku czy wdychasz jaja unoszące się razem z kurzem z pościeli. Stąd też tak ważne miejsce wśród domowych sposobów na owsiki zajmuje dbałość o higienę osobistą. Aby zwalczyć zakażenie, powinieneś często myć ręce i się podmywać. Oprócz zachowania higieny osobistej konieczna jest częsta zmiana bielizny osobistej i pościelowej. Kluczową rolę w zwalczaniu zakażenia odgrywa też skrupulatne utrzymanie czystości, w tym zwłaszcza w ubikacji i łazience, kanap, foteli, dywanów i przedmiotów codziennego użytku. Pewnie zaskoczy cię fakt, że owsiki są w stanie zarażać nawet do 3 tygodni.
Jak zwalczyć owsiki domowym sposobem?
Jeśli zastanawiasz się, co pomaga zwalczyć owsiki, powinieneś zainteresować się domowymi sposobami. Od lat w walce z pasożytami układu pokarmowego stosuje się zioła, w tym piołun na owsiki, który stosowany jest też na zakażenia grzybami i zatrucia. Dodatkowo zwiększa wydzielanie żółci, usprawnia trawienie, reguluje cykle menstruacyjne. Z uwagi na ostatnie zastosowanie nazywany jest zielem panieńskim. Swoje działanie roślina zawdzięcza związkom czynnym, wśród których dominują gorycze, flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, sole mineralne, a zwłaszcza potas. Najczęściej z piołunu przygotowuje się napar. W tym celu zalej 1 łyżeczkę ziela 1 szklanką wrzątku, po czym odstaw pod przykryciem na 5-10 minut i spożywaj 1-2 łyżki przed jedzeniem. Naparu z piołunu możesz użyć do zrobienia czopków lub lewatywy. To nieco mniej znane naturalne sposoby na owsiki.
Kolejne znane zioło przy zakażeniu owsikami to rumianek. Roślina stosowana jest nie tylko w walce z pasożytami. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwbakteryjne, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Najczęściej stosuje się napar z rumianku. Przygotuj go z suszonych koszyczków albo z surowca zapakowanego w torebki do zaparzania. W tym celu 1 łyżkę lub 1 torebkę rumianku zalej 1 szklanką wrzątku i zostaw na mniej więcej 10 minut pod przykryciem. Napar z rumianku możesz też wykorzystać do zrobienia nasiadówek, które łagodzą objawy towarzyszące owsicy.
Wrotycz pospolity to kolejny naturalny środek przeciw robakom, który działa też wiatropędnie, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie Jednakże w związku z dobrze poznaną możliwością działania toksycznego roślina jest obecnie rzadko używana. Mimo korzystnego działania na robaki niesie ryzyko intoksykacji, czyli zatrucia.
Allicyna jako domowy sposób na owsiki
Znanym domowym środkiem na owsiki jest allicyna. To związek chemiczny zawarty m.in. w czosnku i cebuli, który wytwarza się w wyniku ich uszkodzenia (np. podczas krojenia, miażdżenia, przeciskania przez praskę). Jest fitonocydem. Określa się w ten sposób substancje wydzielane naturalnie przez rośliny, które mają zdolność do hamowania rozwoju mikroorganizmów. Dosłownie termin ten tłumaczy się, jako „wytępiony przez roślinę”. Allicyna działa na robaki, wirusy, bakterie i grzyby. Dodatkowo obniża ciśnienia krwi i poziom cholesterolu.
Jak uzyskać allicynę? Możesz spożywać czosnek na kanapce, sam lub dodać do sałatki. Inną propozycją jest macerat z czosnku. Aby go przygotować, około 4-6 ząbków czosnku pokrój na kawałki i zalej 250 ml oleju. Mieszankę przechowuj w szklanej butelce w zaciemnionym miejscu, pamiętając o wstrząśnięciu nią co 2-3 dni. Po mniej więcej 4 tygodniach macerat jest gotowy do użycia. Alternatywą dla niego jest „miód czosnkowy”. Będziesz potrzebować 6 ząbków czosnku i 1/2 szklanki miodu. Pokrój czosnek na cienkie plasterki, wrzuć do szklanego słoika i zalej miodem. Odstaw na 3 dni i spożywaj po 2-3 łyżki dziennie, żeby zwalczyć zakażenie pasożytami.
Z czosnku możesz też przygotować sok na pasożyty - 10 główek czosnku pokrój, zmiażdż i zalej sokiem z kiszonych ogórków, tak aby czosnek cały był zakryty. Miksturę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na 10 dni. Spożywaj po 5-10 ml przed snem. Po wykończeniu soku możesz zjeść zalany uprzednio czosnek.
Czego jeszcze nie lubią pasożyty? Inne naturalne metody na owsiki, jakie możesz wypróbować, to m.in.:
nalewka z orzecha czarnego,
olejek z oregano,
olej kokosowy,
pestki dyni.
- J. Barnes, L.A. Anderson, J.D. Phillipson, Herbal Medicines. A guide for healthcare professionals, Pharmaceutical Press, London 2002, s. 460-461.
- E. Hadaś, M. Derda, Pasożyty - zagrożenie nadal aktualne, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, t. 95, nr 1, s. 6-13.
- P. Kaleta, M. Palacz-Wróbel, Ł. Chajec, Częstość występowania robaczyc u dzieci w wieku przedszkolnym - określenie czynników predysponujących, „Medycyna Rodzinna” 2018, t. 21, nr 4, s. 315-321.
- A. Grys, M. Kania, J. Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 90–93.
- E. Hadaś, M. Derda, Rośliny lecznicze w chorobach wywołanych przez pasożytnicze pierwotniaki, „Hygeia Public Health” 2014, t. 49, nr 3, s. 442–448.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
już w ciągu godziny!Umów się
dzięki konsultacji
online
- specjalistyczna porada
- przedłużenie recepty
- skierowanie na badania
Najchętniej czytane



