Woda z octem jabłkowym na czczo - jakie ma właściwości?
Na picie wody z octem jabłkowym na czczo decyduje się wiele osób. Motywacją są właściwości takiego roztworu, dzięki którym poprawia się funkcjonowanie organizmu. Ze względu na niezbyt przyjemny smak do mieszanki można dodać cytrynę lub miód. Picie na czczo wody z octem jest zalecane codziennie. Zobacz, dlaczego warto to robić.
Czy można pić ocet jabłkowy na czczo?
Zastanawiasz się, czy można pić ocet jabłkowy na czczo? Musisz wiedzieć, że to produkt, który może być spożywany, lecz w rozsądnych ilościach. Powstaje on na skutek fermentacji octowej jabłek. Stosuje się go przede wszystkim w kuchni, jako przyprawę do różnego rodzaju potraw. Jednak ze względu na swoje właściwości ocet jabłkowy jest używany także w innych celach - poprawy funkcjonowania organizmu.
Ocet jabłkowy jest źródłem:
minerałów,
witamin,
przeciwutleniaczy,
aminokwasów,
enzymów,
kwasów organicznych.
Dzięki nim wykazuje działanie antyoksydacyjne i oczyszczające. Ma postać płynu o żółtym zabarwieniu i jest nieco mętny. Jego zapach jest ostry i charakterystyczny, a smak kwaśny.
Czy picie wody z octem jabłkowym na czczo ma wpływ na zdrowie?
Do picia wody z octem na czczo przyznaje się wiele osób. Wpływ na to mają prozdrowotne właściwości takiego roztworu. Mieszanka zwalcza wolne rodniki, czyli niesparowane atomy tlenu. Przyczyniają się one do uszkodzenia DNA komórki oraz przyspieszają procesy starzenia się organizmu. Dlatego ważne jest podejmowanie różnego rodzaju działań, kt óre zapobiegają ich tworzeniu się lub umożliwiają ich eliminację.
Zwolennicy picia wody z octem jabłkowym twierdzą, że mieszanka ta wspiera funkcjonowanie wielu układów w ciele człowieka. Mowa o układzie krążenia, pokarmowym, immunologicznym. Ponadto roztwór ten przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego. Wiele osób stosuje go zewnętrznie, gdy dochodzi do urazu, którego objawem jest opuchlizna.
Picie na czczo wody z octem jabłkowym reguluje poziom cholesterolu we krwi. Jest to określenie na związki składające się z białek i lipidów. Są one obecne w osoczu. Gdy jest ich zbyt dużo, rozwija się miażdżyca. Choroba ta zwiększa ryzyko pojawienia się problemów z układem krążenia, które są niebezpieczne dla życia (np. zawał mięśnia sercowego). To przydatna wskazówka, jeżeli zastanawiasz się, jak wzmocnić serce.
Nad właściwościami octu jabłkowego przeprowadzono wiele badań. Niektóre z nich przynoszą dobre wiadomości dla osób chorych na cukrzycę typu 2. Wykazano, że picie na czczo wody z octem jabłkowym nie tylko przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi (zwłaszcza po posiłku), ale także zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.
Woda z octem jabłkowym na czczo a odchudzanie
Na pewno słyszałeś o tym, że wiele osób pije na czczo wodę z octem jabłkowym, aby schudnąć. Roztwór ten sprzyja utracie nadmiernej tkanki tłuszczowej poprzez normalizację profilu lipidowego, czyli zmniejszenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także uwrażliwienie tkanek na insulinę. Istnieją również głosy, że ocet jabłkowy może przyspieszyć metabolizm, a tym samym usprawnia procesy wykorzystywania przez organizm zgromadzonej energii.
Powinieneś jednak pamiętać, że samo picie wody z octem jabłkowym na czczo nie sprawi, że zgubisz zbędne kilogramy. Mieszanka ta może wspierać proces odchudzania. Nadal musisz jednak stosować zdrową dietę i dbać o codzienną aktywność fizyczną.
Picie na czczo octu jabłkowego z wodą a układ pokarmowy
Ocet jabłkowy z wodą pity na czczo ma jeszcze jedno działanie. Może usprawniać pracę układu pokarmowego. Mieszanka przyczynia się do uregulowania procesów trawiennych. Ponadto może obniżać poziom enzymów wątrobowych. Dzięki temu chroniona jest wątroba. Wolne rodniki uszkadzają hepatocyty (komórki wątroby). Natomiast ocet jabłkowy ma właściwości antyoksydacyjne i eliminuje je.
Jak pić ocet jabłkowy z wodą?
Zastanawiasz się, jak przygotować ocet jabłkowy z wodą? Nie ma nic prostszego. Nie potrzebujesz też zbyt wielu składników. Wystarczy, że do szklanki zimnej wody dodasz łyżkę octu. Niestety, roztwór może nie przypaść Ci do gustu ze względu na jego smak. Nawet niewielka ilość octu jabłkowego powoduje, że mieszanka jest kwaśna.
Aby poprawić smak, do wody z octem jabłkowym możesz dodać łyżeczkę ulubionego miodu. Niektórzy dodają także sok z cytryny. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie przypraw, np. mięty, cynamonu lub imbiru. Próbuj i znajdź swoje ulubione połączenie!
Czy każdy może pić wodę z octem jabłkowym na czczo?
Szklanka wody z octem jabłkowym na czczo to nie rozwiązanie dla wszystkich. Picie roztworu octu z wodą nie jest wskazane przy chorobie refluksowej przełyku, która objawia się zgagą. Ocet ma kwaśny odczyn, przez co może nasilić objawy.
- C. Orey, Uzdrawiająca moc octu. Sekret octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych, tłum. A. Rutkowska, Wydawnictwo Vital, Białystok 2013, s. 52.
- D. Ousaaid i in., Beneficial Effects of Apple Vinegar on Hyperglycemia and Hyperlipidemia in Hypercaloric-Fed Rats, <a href="https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7374219/">https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7374219/</a> (dostęp: 20.07.2021).
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.