Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?

Angelika Janowicz

19.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Dieta przy kolonoskopii jest bardzo ważna. Odpowiednie odżywianie przed badaniem umożliwia dokładne obejrzenie jelita grubego. Natomiast stosowanie się do zaleceń po zakończeniu diagnostyki zapobiega obciążeniu układu pokarmowego. Zobacz, jaka dieta po kolonoskopii sprawdzi się najlepiej.


dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
pexels.com

Dlaczego kolonoskopia wymaga odpowiedniej diety?

Kolonoskopia jest badaniem, które polega na wprowadzeniu specjalnego endoskopu (kolonoskopu) do wnętrza jelita grubego. W jego trakcie możliwe jest nie tylko oglądanie błony śluzowej dolnego odcinka przewodu pokarmowego, ale także pobranie wycinków do dalszych badań histopatologicznych. Tego typu diagnostykę przeprowadza się u osób, u których podejrzewa się zapalenia jelit, zaburzenia wchłaniania lub raka jelita grubego. Istnieje również kolonoskopia terapeutyczna, podczas której lekarz może usunąć polipy, ciało obce lub zatamować krwawienie. Omawiane badanie wykonywane jest także profilaktycznie.Podczas kolonoskopii błona śluzowa jelita jest oglądana za pomocą kamery. Obraz ten nie może być niczym zakłócony. Mowa przede wszystkim o resztkach jedzenia. W przeciwnym razie lekarz może nie zauważyć istotnych zmian w błonie śluzowej lub nieprawidłowo je rozpoznać. Dlatego dieta przy kolonoskopii ma ogromne znaczenie. Warto dodać, że odpowiedni sposób żywienia jest ważny także po badaniu, ponieważ pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Kolonoskopia a dieta przed badaniem

Dieta powinna rozpocząć się już na 7 dni przed kolonoskopią. Na początek konieczne jest stosowanie diety ubogoresztkowej. Oznacza to zrezygnowanie ze spożywania produktów bogatych w błonnik, ograniczenie ciemnego pieczywa, produktów pełnoziarnistych, ale także owoców pestkowych, niektórych warzyw oraz nasion, orzechów i pestek. Ponadto dieta przed kolonoskopią powinna być lekkostrawna.Na 2–3 dni przed badaniem powinieneś przejść na dietę płynną. Możesz jeść kisiele, kleiki, kefir, jogurty naturalne. Dobrym rozwiązaniem jest zupa lekkostrawna. Musi być ona jednak dobrze zmiksowana. Dzień przed kolonoskopią możesz zjeść tylko lekkie śniadanie, a następnie przyjmować płyny.

Kolonoskopia – dieta w dniu badania

W dniu, w którym ma odbyć się kolonoskopia, dieta polega wyłącznie na spożywaniu klarownych płynów. Powinieneś pozostać na czczo, dlatego nie możesz nic jeść. Dozwolone jest picie niegazowanej wody lub słabej herbaty (bez cukru i żadnych innych dodatków). Jeżeli przyjmujesz leki na stałe, możesz je zażyć. Wyjątek stanowią sytuacje, w których lekarz stwierdził inaczej.

Jaka dieta po kolonoskopii może być stosowana?

Dieta po kolonoskopii jest ważna ze względu na to, że błona śluzowa jelita grubego może być naruszona po badaniu, zwłaszcza gdy zostały usunięte polipy lub pobrane wycinki do badania histopatologicznego. Z tego powodu możesz odczuwać dyskomfort, wzdęcia, a nawet łagodne bóle brzucha o charakterze skurczowym.Dieta po kolonoskopii pozwala uniknąć obciążenia układu pokarmowego. Stosowanie specjalnej diety oraz pozostawanie na czczo w dniu badania powoduje, że nie możesz nagle wrócić do dawnego sposobu odżywiania się. Cały proces musi przebiegać stopniowo. Powinieneś zatem wiedzieć, co jeść i czego nie jeść po kolonoskopii.

Co jeść po kolonoskopii?

Po kolonoskopii obowiązuje Cię dieta lekkostrawna. Oznacza to, że powinieneś unikać produktów i potraw, które zalegają w układzie pokarmowym przez długi czas. Dzięki temu trawienie nie jest niczym zakłócone.Przebyta kolonoskopia oznacza, że powinieneś spożywać posiłki o małej objętości, ale w regularnych odstępach czasu. W jadłospisie mogą znaleźć się: śniadanie, drugie śniadanie, lekki obiad oraz lekka kolacja

Jak długo należy stosować dietę po kolonoskopii?

Lekkostrawną dietę po kolonoskopii należy stosować przez 2–3 dni. Powinieneś jednak słuchać swojego organizmu. Jeżeli czujesz, że układ pokarmowy nadal potrzebuje odpoczynku, daj mu jeszcze kilka dni na przystosowanie się. Pamiętaj również, aby wracać do dawnych przyzwyczajeń stopniowo. Nadal unikaj smażonych, bardzo tłustych i wysoko przetworzonych produktów.

  Źródła
  1. K. Dołoto, E. Antos, M. Wojciechowska, Kolonoskopia w profilaktyce raka jelita grubego – działania pielęgniarskie w przygotowaniu do badania, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 2017, nr 1, s. 102–106.

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Popularne w kategorii Odżywianie
  Ad

  Najchętniej czytane

  igly-sosny-jakie-maja-wlasciwosci-i-zastosowanie
  Odżywianie
  1 min.
  Igły sosny - jakie mają właściwości i zastosowanie?
  30.07.2021
  czystek-na-co-pomaga-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
  Odżywianie
  2 min.
  Czystek - na co pomaga? Jakie ma właściwości i działanie?
  27.07.2021
  awocado-jakie-ma-witaminy-i-wlasciwosci-zdrowotne
  Odżywianie
  2 min.
  Ile kalorii i jakie wartości odżywcze ma awokado?
  27.07.2021
  imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
  Odżywianie
  1 min.
  Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
  17.09.2021

  © 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.