Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieBadania 1 min.

Badanie męskich hormonów – kiedy i dlaczego warto je wykonać?

Redakcja

03.11.2021

Aktualizacja: 18.07.2023

Głównym hormonem męskim jest testosteron. Pełni on wiele istotnych funkcji w organizmie – jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój męskich narządów rodnych i spermatogenezę. Wywiera również liczne efekty metaboliczne. O czym mogą świadczyć nieprawidłowości w poziomie męskich hormonów? U jakiego lekarza szukać pomocy? Dowiedz się z poniższego artykułu.


badanie-meskich-hormonow-kiedy-warto-je-wykonac
pexels.com

Polecane

limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
Zdrowie
1 min.
Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?
30.11.2021
podstawowe-badania-krwi-co-obejmuja-jakie-zrobic
Zdrowie
2 min.
Podstawowe badania krwi - co obejmują? Jakie zrobić?
31.10.2021
Spis treści
 1. Kiedy zbadać męskie hormony płciowe?
 2. Normy poziomu testosteronu
 3. Przyczyny nieprawidłowego poziomu męskich hormonów płciowych
 4. Do jakiego lekarza się udać?

Kiedy zbadać męskie hormony płciowe?

Stężenie testosteronu we krwi warto zbadać zawsze, jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach poziomu tego hormonu.

Kobiety najczęściej zmagają się ze zbyt wysokim stężeniem testosteronu – pojawia się u nich nadmierne owłosienie na twarzy i na ciele, łysienie typu męskiego, może również dojść do obniżenia głosu. Występują również zaburzenia menstruacji w postaci zbyt rzadkich lub częstych miesiączek. Często pojawia się trudny w leczeniu trądzik, problemy z zajściem w ciążę i skłonność do przybierania na wadze – mimo diety i ćwiczeń kobiety z nadmiarem testosteronu mają problem ze zrzuceniem nadmiaru kilogramów.

U mężczyzn sytuacja jest odwrotna – najczęściej dochodzi u nich do spadku poziomu testosteronu we krwi. Objawia się on problemami ze wzwodem, spadkiem libido, powiększeniem gruczołów piersiowych – ginekomastią, zmniejszeniem gęstości owłosienia na ciele i rozmiaru jąder. Dodatkowo pacjenci mogą być rozdrażnieni, mieć problem z koncentracją i snem. Często pojawia się u nich otyłość, zaburzenia nastroju i osłabienie.

Normy poziomu testosteronu

Wartości norm dla poziomu testosteronu we krwi mogą się różnić w zależności od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie. Średnie wartości wynoszą:

 • 50-210 ng/l (174-792 pmol/l) dla mężczyzn;

 • <8,5 pmol/l (<8,5 ng/l) dla kobiet.

Przyczyny nieprawidłowego poziomu męskich hormonów płciowych

U kobiet podwyższony poziom testosteronu najczęściej pojawia się w przebiegu zespołu policystycznych jajników. Obniżone stężenie tego hormonu u mężczyzn może być związane z zespołem niedoboru testosteronu (TDS), który dotyka nawet 6-12% mężczyzn po 45 roku życia. Jego przyczyną jest stopniowe obniżanie się wraz z wiekiem poziomu testosteronu, średnio o 1% rocznie. Niski poziom tego hormonu może występować również w przypadku zespołu Klinefeltera, zaburzeń zstępowania jąder, zapalenia jąder bądź też ich zaniku. Nieleczony zbyt niski poziom testosteronu może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2, osteoporozy i bezpłodności.

Do jakiego lekarza się udać?

Leczeniem zaburzeń związanych z hormonami płciowymi zajmuje się endokrynolog bądź też lekarz posiadający specjalizację zarówno z ginekologii, jak i endokrynologii. Na wizycie lekarz dokładnie wypyta cię o obecne objawy i na tej podstawie zleci dodatkowe badania. Po analizie zarówno twoich dolegliwości, jak i wyników oznaczeń laboratoryjnych, lekarz postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Jeżeli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek objawy niedoboru testosteronu, nie zwlekaj z szukaniem pomocy – umów się do lekarza endokrynologa na konsultację online.

Źródła
 1. H. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, 2008
 2. M. Rabijewski, Rozpoznawanie i leczenie zespołu niedoboru testosteronu u mężczyzn, Przegląd Urologiczny 2008/2 (48)

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.