account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?

Redakcja30.11.2021Aktualizacja: 08.10.2023

Wizyta u ginekologa kojarzy się przede wszystkim z cytologią, USG, badaniem piersi albo prowadzeniem ciąży. Jednak w kompetencjach lekarza tej specjalizacji leży także leczenie niektórych zaburzeń hormonalnych. Dziedziną medycyny, zajmującą się badaniem hormonów jest przede wszystkim endokrynologia, ale narządy płciowe, którymi zajmuje się ginekologia, również odgrywają istotną rolę w produkcji hormonów. Zastanawiasz się nad tym, jakie badania hormonalne może zlecić ci ginekolog w czasie wizyty? Przeczytaj artykuł.


jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
pixabay.com

Polecane

limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
badanie-rtg-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie
2 min.
Badanie RTG - co to jest? Na czym polega?
31.10.2021
jakie-badania-na-watrobe-warto-wykonac
Zdrowie
2 min.
Jakie badania na wątrobę warto wykonać?
31.10.2021
podstawowe-badania-krwi-co-obejmuja-jakie-zrobic
Zdrowie
2 min.
Podstawowe badania krwi - co obejmują? Jakie zrobić?
31.10.2021
Spis treści
 1. Kiedy ginekolog może zlecić badania hormonalne?
 2. Jakie badania hormonalne może zalecić ginekolog?
 3. Badanie FSH (hormon folikulotropowy)
 4. Badanie LH (hormon luteinizujący, lutotropina)
 5. Badanie estrogenów
 6. Badanie prolaktyny
 7. Badanie androgenów
 8. Inne hormony
 9. Kiedy wykonywać badania hormonalne

Kiedy ginekolog może zlecić badania hormonalne?

Badania hormonalne to podstawowe narzędzie diagnostyczne w zaburzeniach ginekologicznych. Ginekolog może zlecić ci oznaczenie poziomu hormonów płciowych, jeśli podejrzewa, że twoja gospodarka hormonalna jest zachwiana, co może objawiać się:

 • zaburzeniami cyklu miesiączkowego,

 • trudnościami z zajściem w ciążę,

 • zmianami trądzikowymi lub nadmiernym owłosieniem,

 • obniżonym libido,

 • początkiem menopauzy.

Jeśli masz problemy z regularnością cyklu miesiączkowego, dokucza Ci słabe samopoczucie lub odczuwasz inne dolegliwości, które wskazują na problemy hormonalne, możesz skonsultować się z ginekologiem online. Specjalista doradzi ci, jakie badania wykonać i wypisze e-skierowanie.

Polecamy

ginekolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna

Ginekolog online: jak przebiega teleporada?

Często ignorujemy złe samopoczucie, aby uniknąć wizyty w gabinecie lekarskim. Nierzadko dzieje się to przy problemach natury intymnej, co wynika zazwyczaj z zawstydzenia. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie. W razie problemów ginekologicznych koniecznie należy udać się do ginekologa. Kiedy nie masz możliwości zgłosić się na wizytę w gabinecie lekarskim, pomyśl o telewizycie.

Redakcja03.11.2021

Jakie badania hormonalne może zalecić ginekolog?

Badania hormonalne z krwi obejmują zazwyczaj kontrolę pięciu najważniejszych hormonów:

Badanie FSH (hormon folikulotropowy)

U kobiet FSH wpływa na cykl miesiączkowy, poprzez stymulację dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, a u mężczyzn warunkuje spermatogenezę. Poziom hormonu folikulotropowego bada się w zaburzeniach miesiączkowania, w podejrzeniu zespołu policystycznych jajników, w diagnostyce niepłodności, w dysfunkcji jąder.

Badanie LH (hormon luteinizujący, lutotropina)

U kobiet LH odpowiada za owulację, a u mężczyzn pobudza syntezę testosteronu i estrogenu w komórkach Leydiga. Poziom lutropiny mierzy się, w zaburzeniach miesiączkowania i dojrzewania, w podejrzeniu impotencji i przy poronieniach.

Badanie estrogenów

Estrogeny regulują cykl miesiączkowy, odpowiadają za nawilżenie pochwy, zwiększają krzepliwość krwi, regulują temperaturę ciała, zmniejszają wydzielanie łoju, stymulują wytwarzanie mleka przez gruczoły mlekowe. Badania poziomu estradiolu wykonuje się, gdy zachodzi podejrzenie zaburzeń miesiączkowania (żeby sprawdzić, czy stosowana kuracja hormonalna jest skuteczna), a także w podejrzeniu niektórych nowotworów.

Badanie prolaktyny

Prolaktyna kojarzona jest zwłaszcza z produkcją mleka i rozrostem gruczołów piersiowych w czasie ciąży. Poziom prolaktyny bada się, gdy podejrzewa się nieprawidłowości w funkcjonowaniu przysadki, zaburzenia miesiączkowania albo niepłodność.

Badanie androgenów

Androgeny – odpowiadają za kształtowanie się męskich narządów płciowych, a także cechy płciowe takie jak: niski głos, specyficzny rozkład tkanki tłuszczowej. Jednym z androgenów jest testosteron, który odpowiada za popęd seksualny i determinuje płeć w życiu płodowym. Poza testosteronem do androgenów należą także: androstendion, dehydroepiandrostendion (DHEA), oraz dihydrotestosteron (DHT). Warto zaznaczyć, że u kobiet także występują androgeny, które wytwarzane są zwłaszcza przez nadnercza, ale także przez jajniki. W kobiecym ciele odpowiadają głównie za płodność, metabolizm tkanki kostnej, poza tym stanowią prekursor żeńskich hormonów.

Inne hormony

Poza wyżej wymienionymi badaniami ginekolog może zlecić również badanie TSH, SHB, anty-TPO, badanie poziomu T3 i T4. Badanie TSH, anty-TPO, a także T3 i T4, są zlecane w podejrzeniach chorób tarczycy.

Kiedy wykonywać badania hormonalne

Badania hormonalne, które zleca ginekolog, powinny być wykonywane w odpowiednim dniu cyklu miesiączkowego, ponieważ poziom hormonów zależy od jego faz. Pomiędzy 3. a 5. dniem cyklu warto wykonać badania obrazujące poziom hormonów płciowych żeńskich w fazie folikularnej. Kolejne pomiary przypadają pomiędzy 12. a 14. dniem, a ostatnie – około 21. dnia cyklu.

Warto pamiętać: cykle menstruacyjne u kobiet mogą znacząco różnić się długością. Zapytaj ginekologa przed badaniem, kiedy dokładnie powinnaś je wykonać. Ginekolog może zalecić również powtórzenie badań w każdej fazie cyklu, ponieważ jednorazowo wykonane badania hormonalne nie dadzą pełnego obrazu gospodarki hormonalnej.

Źródła
 1. H. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, 2008
 2. Progesteron [w:] Interna Szczeklika. Mały podręcznik, pod. red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019
 3. William F. Ganong: Fizjologia. Kraków: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009, s. 244-245. ISBN 978-83-200-3989-4.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.