account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?

Redakcja

30.11.2021

Aktualizacja: 25.06.2023

Cukrzyca jest chorobą, która dotyka osoby w każdym wieku. Choruje na nią ponad 3 miliony osób w Polsce, a w latach 2013 - 2018 liczba nowo zdiagnozowanych osób wzrosła o niemal 14%. Nieleczona cukrzyca daje poważne powikłania, dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać pomiary poziomu glukozy we krwi.


jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
pexels.com

Polecane

jakie-badania-na-watrobe-warto-wykonac
Zdrowie
2 min.
Jakie badania na wątrobę warto wykonać?
31.10.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
erytrocyty-krwinki-czerwone-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Erytrocyty (krwinki czerwone) - jakie są normy?
31.10.2021
kalendarz-badan-profilaktycznych-dla-kobiet-kiedy-i-co-badac
Zdrowie
1 min.
Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet – kiedy i co badać?
30.11.2021
Spis treści
 1. Objawy cukrzycy
 2. Normy stężenia glukozy we krwi
 3. Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?
 4. Leczenie farmakologiczne

Objawy cukrzycy

Wyróżnia się dwa główne rodzaje cukrzycy:

 • cukrzycę typu 1, która wynika z niedostatecznej produkcji insuliny przez trzustkę w wyniku niszczenia komórek beta trzustki;

 • cukrzycę typu 2, występującą najczęściej, w której dochodzi do nieprawidłowej i niedostatecznej odpowiedzi tkanek na insulinę.

Cukrzyca, w szczególności typu drugiego, często przebiega bezobjawowo. Z tego powodu jedynym sposobem na jej wykrycie są badania poziomu glukozy we krwi. Chorzy mogą skarżyć się na częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, osłabienie czy senność w ciągu dnia. Nieleczona cukrzyca prowadzi do rozwoju wielu powikłań, z których najgroźniejsza jest kwasica ketonowa i śpiączka hiperosmolarna. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto umówić się na szybką konsultację z diabetologiem online.

Polecamy

diabetolog-co-leczy-kiedy-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna

Diabetolog – co leczy, kiedy udać się na e-wizytę?

Diabetolog to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy oraz chorób metabolicznych związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Do zadań diabetologa należy rozpoznanie typu cukrzycy, kontrolowanie poziomu glikemii (glukozy we krwi), ustalenie dawek leków i poradnictwo związane z dietą cukrzycową. Więcej informacji o roli diabetologa przeczytasz w tym artykule.

Redakcja25.11.2021

Normy stężenia glukozy we krwi

 • Prawidłowy poziom cukru we krwi badany na czczo wynosi 70-99 mg/dl.

 • Stan przedcukrzycowy stwierdza się, jeśli wartość nieprawidłowej glikemii na czczo mieści się w zakresie od 100 do 125 mg/dl. U tych pacjentów powinno się dodatkowo wykonać doustny test tolerancji glukozy (OGTT).

 • Cukrzycę na podstawie pomiaru poziomu cukru we krwi rozpoznaje się, jeżeli dwa badania poziomu glukozy na czczo pokazują glikemię równą 126 mg/dl lub wyższą.

Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?

Podstawowym elementem walki z cukrzycą jest zmiana stylu życia – modyfikacja diety i wprowadzenie dostosowanej do możliwości pacjenta aktywności fizycznej. Osoby z cukrzycą powinny spożywać 5-6 niewielkich posiłków dziennie (możesz zainspirować się naszymi przepisami dla cukrzyków) i ograniczyć produkty, które są źródłami cukrów prostych. Głównym źródłem węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste. Konieczne jest również zmniejszenie zawartości tłuszczy nasyconych w diecie na rzecz tłuszczy nienasyconych, których źródłem są między innymi ryby i orzechy. Pacjenci powinni także jak najbardziej ograniczyć palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Ćwiczenia fizyczne powinny mieć umiarkowaną intensywność. Warto ćwiczyć regularnie, co najmniej przez 3 dni w tygodniu, a najlepiej codziennie. Może to być nordic walking, szybki spacer, basen, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni (np. na powietrzu). Ważniejsza od rodzaju aktywności jest jej regularność.

Leczenie farmakologiczne

W terapii cukrzycy stosuje się leki obniżające poziom glukozy we krwi. Pacjentom z cukrzycą typu pierwszego od samego początku przepisuje się insulinę, natomiast w cukrzycy typu drugiego wykorzystuje się leki, które działają na metabolizm glukozy, najczęściej metforminę. Oprócz tego dostępnych jest wiele innych grup leków, które mogą wspomagać między innymi wydzielanie insuliny z trzustki (na przykład pochodne sulfonylomocznika), zwiększające wydalanie glukozy przez nerki (dapagliflozyna) czy osłabiać apetyt, jak gliptyny czy agoniści receptora GLP-1.

Jeśli masz podwyższony poziom cukru we krwi, warto umówić się na konsultację u lekarza internisty lub diabetologa. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań.

Źródła
 1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021.
 2. A. Araszkiewicz, E. Bandurska-Stankiewicz, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych z cukrzycą 2021, Diabetologia Praktyczna, tom 7 nr 1, s. 1-121.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-cukrzycowa-jadlospis-na-7-dni-co-mozna-jesc
Odżywianie
1 min.
Co możesz jeść w diecie cukrzycowej? Jadłospis na tydzień
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.