Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Okres – czas trwania, normy, ważne informacje

Marta Drzazga

lek. Wiktor Trela

21.01.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Prawidłowy cykl miesiączkowy oznacza dojrzałość płciową kobiety oraz gotowość jej ciała do zajścia w ciążę. Z okresem wiąże się wiele dolegliwości – bóle brzucha, bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie itd. Symptomy są podobne, ale u każdej kobiety cykl menstruacyjny przebiega indywidualnie. Sprawdź, ile powinien trwać okres, jakie są normy i w jakich sytuacjach warto udać się do lekarza.


ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
unsplash

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
Spis treści
  1. Okres – najważniejsze informacje
  2. Ile trwa okres? Jakie są normy?
  3. Etapy cyklu miesiączkowego – co warto o nich wiedzieć?
  4. Kiedy udać się do lekarza?

Okres – najważniejsze informacje

Okres to potoczna nazwa krwawienia miesiączkowego, które towarzyszy kobietom od wczesnej młodości. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, miesiączka ustępuje na czas ciąży i kilku lub nawet kilkunastu miesięcy karmienia piersią. W przeciwnym razie kobieta zmaga się z dolegliwościami charakterystycznymi dla menstruacji. Wśród nich są m.in.:

  • ból brzucha (bóle menstruacyjne),

  • zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS): nerwowość, rozdrażnienie, skłonność do płaczu, zmienność nastrojów,

  • bóle głowy i pleców,

  • zmiany skórne (np. wypryski w charakterystycznych miejscach),

  • wzdęcia,

  • nudności i wymioty,

  • zwiększenie masy ciała (poprzez zatrzymanie wody w organizmie),

  • uderzenia gorąca.

Miesiączka ma indywidualny przebieg u każdej kobiety. Niektóre panie mają skąpy okres, a inne zmagają się z długim i bolesnym krwawieniem. Bez względu na objawy każda kobieta znosi miesiączkowe dolegliwości od około 12.–14. roku życia, kiedy to występuje pierwszy okres (zwany też menarche) aż do menopauzy pojawiającej się między 45. a 55. rokiem życia.

Ile trwa okres? Jakie są normy?

Krwawienie miesiączkowe to początek cyklu miesiączkowego, który trwa średnio 28 dni. Oznacza to, że w normie są też krótsze (np. 21 dni) i dłuższe (np. 35 dni) cykle. Długość okresu również jest sprawą indywidualną i zależy od czynników takich jak wiek czy stan zdrowia, jednak za normę uważa się czas od 3 do 7 dni. Podczas prawidłowo przebiegającego okresu kobieta traci około 30–80 ml krwi.Pierwsze miesiączki mogą być krótkie i pojawiać się w nieregularnych odstępach czasu. Jednak w ciągu 2 lat od pierwszego krwawienia cykle powinny być na tyle ustabilizowane, aby młoda kobieta mogła prowadzić już swój kalendarz miesiączkowy. W czasie menopauzy krwawienie menstruacyjne również staje się coraz bardziej nieregularne, aby w końcu zupełnie zniknąć. Zanim przyjdzie uczucie upragnionej ulgi po krwawieniu miesiączkowym, kobiety muszą zmierzyć się z takimi dolegliwościami, jak np. uderzenia gorąca czy uczucie permanentnego rozdrażnienia. Pierwsza miesiączka po porodzie także odbiega od ogólnie przyjętych norm. Gospodarka hormonalna potrzebuje czasu, aby wrócić do normalnego trybu po długim czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Po przerwie krwawienie może być skąpe i nieregularne, jednak stopniowo powinno się ustabilizować. Młode mamy nie powinny ignorować dolegliwości bólowych związanych z menstruacją, ponieważ mogą one świadczyć o zmianach w obrębie macicy i jajników, takich jak np. torbiele czy mięśniaki.

Etapy cyklu miesiączkowego – co warto o nich wiedzieć?

Cykl miesiączkowy dzieli się na kilka następujących po sobie i powtarzających się faz. Czas ich trwania zależy między innymi od długości cyklu. Przeciętny 28-dniowy cykl dzieli się na następujące etapy:

  • Okres (1.–5. dzień cyklu) – pierwszy dzień krwawienia rozpoczyna cykl. Jest to czas, gdy organizm się oczyszcza, ryzyko zajścia w ciążę jest wtedy bardzo małe.

  • Faza folikularna (6.–13. dzień cyklu) – to tak zwane dni płodne, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta.

  • Owulacja (14. dzień cyklu) – komórka jajowa zostaje uwolniona i szansa na zapłodnienie jest największa. W tym dniu temperatura ciała jest nieco wyższa niż zazwyczaj.

  • Faza lutealna (15.–28. dzień cyklu) – to dni, kiedy zajście w ciążę jest już mało prawdopodobne. W organizmie spada poziom estrogenów i może pojawić się PMS, który zwiastuje zbliżający się okres.

Kiedy udać się do lekarza?

Przebieg okresu u każdej kobiety jest inny, jednak są symptomy, których nie powinno się ignorować. Wiele osób błędnie uważa, że bolesna miesiączka to naturalna przypadłość. Jeśli krwawienie trwa długo i jest bardzo bolesne, należy udać się do lekarza. Takie dolegliwości mogą świadczyć o endometriozie, gdzie ból spowodowany jest obecnością błony śluzowej macicy poza jamę macicy. Jest to choroba, którą można leczyć operacyjnie.Zbyt obfite miesiączki, krwawienia trwające dłużej niż 7 dni, nieregularne cykle czy brak okresu niezwiązany z ciążą – to wystarczające powody, aby odwiedzić gabinet ginekologiczny i skonsultować problem ze specjalistą.

Źródła
  1. A. Salvia i in., Miesiączka, chcę wiedzieć!, Wydawnictwo Debit, Katowice 2021.
  2. C. Henry, Tak, mam okres, a co?, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

niepelny-wzwod-co-moze-byc-przyczyna-jak-leczyc
Seks
1 min.
Niepełny wzwód - co może być przyczyną? Jak leczyć?
24.01.2022
ile-zyja-plemniki-w-pochwie-co-warto-wiedziec
Seks
1 min.
Ile żyją plemniki w pochwie? Co warto wiedzieć?
24.01.2022
krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
Seks
1 min.
Kapturek dopochwowy ‒ jak działa? Jak go założyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.