account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?

Marta Skrzypeklek. Wiktor Trela10.05.2022Aktualizacja: 15.03.2024

Bóle w dole brzucha, które przypominają dolegliwości miesiączkowe, pojawiają się zazwyczaj pod koniec trzeciego trymestru. Jeśli występują w 39. tygodniu ciąży, przyszła mama musi bacznie obserwować swój organizm, ponieważ akcja porodowa może rozpocząć się lada chwila. Takie dolegliwości oznaczają, że dziecko znajduje się coraz bliżej kanału rodnego, jednak nie przyszedł jeszcze czas, aby jechać na porodówkę. Sprawdź, jak można odróżnić bóle brzucha przed porodem od skurczów porodowych i w którym momencie należy udać się do szpitala.


bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
pexels

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. Bóle brzucha przed porodem – kiedy się pojawiają i o czym świadczą?
  2. Bóle brzucha przed porodem – jak można je rozpoznać?
  3. Bóle brzucha przed porodem a skurcze porodowe – jak można je rozróżnić? 
  4. Jak można złagodzić bóle brzucha przed porodem?
  5. Bóle brzucha przed porodem – kiedy należy jechać do szpitala?
  6. Bóle brzucha przed porodem – niepokojące symptomy

Bóle brzucha przed porodem – kiedy się pojawiają i o czym świadczą?

Bóle brzucha przed porodem są traktowane inaczej niż zwykłe dolegliwości w ciąży. Wiele przyszłych mam – szczególnie tych, które będą witać na świecie swoje pierwsze dziecko – mylnie utożsamia bóle w dole brzucha z rozpoczęciem się akcji porodowej. Jeśli ból pojawia się w 39. tygodniu ciąży, jest wyraźnym sygnałem, że płód znajduje się coraz bliżej kanału rodnego, a poród zbliża się wielkimi krokami. Na tym etapie maluch jest już w pełni ukształtowany i jego przyjście na świat nie będzie już traktowane jako przedwczesne. Jeśli ból brzucha nie ma charakteru skurczowego i nie nasila się, nie trzeba jechać na izbę przyjęć.

Bóle brzucha w postaci delikatnych i nieregularnych skurczów mogą pojawić się znacznie wcześniej, bo już po 20. tygodniu ciąży. Są to skurcze przepowiadające, zwane też skurczami Braxtona-Hicksa. To normalne zjawisko świadczące o tym, że macica powoli przygotowuje się do porodu.

Bóle brzucha przed porodem – jak można je rozpoznać?

Bóle brzucha zwiastujące poród występują w dole brzucha i często porównywane są do dolegliwości menstruacyjnych. Zwykle towarzyszą im inne charakterystyczne symptomy, takie jak twardy brzuch, ból pleców czy nasilony ból nóg w ciąży. Niektóre przyszłe mamy mogą też zaobserwować, że brzuch znacznie się obniża, a inne mają w tym okresie wilczy apetyt. Przedporodowe dolegliwości nie stanowią powodu do niepokoju, o ile nie towarzyszy im np. krwawienie z dróg rodnych, odejście płynu owodniowego lub bardzo wysokie ciśnienie.

Bóle brzucha przed porodem a skurcze porodowe – jak można je rozróżnić? 

Bóle brzucha pojawiające się w okolicach 39. tygodnia ciąży trzeba odróżnić od właściwych skurczów porodowych. Aby nie pomylić ich ze sobą i zbyt wcześnie nie zameldować się na izbie przyjęć, przyszła mama powinna zapamiętać kilka istotnych informacji:

  • Bóle przedporodowe przypominają dolegliwości menstruacyjne, a bóle porodowe mają charakter skurczowy, tj. dochodzi tu do napinania i rozluźniania mięśni macicy. Jest to konieczne, aby szyjka zaczęła się rozwierać. 

  • Bóle przedporodowe nie są regularne, a skurcze porodowe występują w mniej więcej równych odstępach. Im bliżej jest do porodu, tym przerwy są krótsze.

  • Bóle brzucha przed porodem można złagodzić – podobnie jak np. nerwobóle w ciąży – za pomocą ciepłego prysznica, delikatnych ćwiczeń fizycznych lub spokojnego spaceru. Właściwe bóle porodowe są całkowicie odporne na wszelkie próby łagodzenia.

Jak można złagodzić bóle brzucha przed porodem?

Podczas porodu przyszła mama odczuwa ogromny ból, dlatego dolegliwości przedporodowe warto łagodzić, aby nie forsować się zbytnio przed właściwą akcją porodową. Dolegliwości tego rodzaju powinny ustąpić po zażyciu ciepłej kąpieli. Trzeba jednak pamiętać, aby woda nie była gorąca, ponieważ zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do zawrotów głowy. Doskonale sprawdzi się także delikatny wysiłek fizyczny – spokojny spacer lub bardzo lekkie ćwiczenia, które wprawią ciało w ruch, ale nie nadwyrężą go. Przyszła mama powinna korzystać przede wszystkim z metod naturalnych i – podobnie jak w przypadku łagodzenia bólu porodowego – ściśle dostosować się do zaleceń lekarza.

Jeśli doświadczasz bólu brzucha przed porodem, jak najszybciej skontaktuj się z ginekologiem. Niekiedy wystarczy szybka e-konsultacja, czasem jednak będzie konieczna wizyta w gabinecie. Niezależnie od tego, czy któraś z tych usług będzie Ci potrzebna, zawczasu rozważyć kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość zarówno e-konsultacji, jak i wizyty stacjonarnej nie tylko u ginekologa, ale również u 38 innych specjalistów. Uzyskasz również dostęp do 152 rodzajów badań laboratoryjnych oraz 121 rodzajów badań obrazowych i 11 czynnościowych, w tym USG ciąży.

Sprawdź ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – wypełnij formularz i porozmawiaj z doradcą lub dokończ proces online na stronie ubezpieczyciela, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać, wybierając jeden z trzech dostępnych pakietów.

Bóle brzucha przed porodem – kiedy należy jechać do szpitala?

Przyszłe mamy często boją się, że nie rozpoznają momentu, w którym należy zgłosić się do szpitala. Bóle podobne do menstruacyjnych i uczucie twardego brzucha nie są równoznaczne z rozpoczęciem akcji porodowej. Jeśli zaczną przybierać postać bolesnych oraz nasilających się skurczów macicy, przyszła mama powinna liczyć odstępy między nimi. Jeśli bóle występują regularnie co 7–10 minut, jest to sygnał, że przyszedł czas, aby udać się na porodówkę. Niektóre położne sugerują przedział 5–7 minut, jednak trzeba uwzględnić jeszcze inne czynniki, takie jak odległość z domu do wybranego szpitala.

Bóle brzucha przed porodem – niepokojące symptomy

Bóle brzucha między 39. a 40. tygodniem ciąży mogą być powodem do niepokoju, jeśli:

  • wraz z nimi występuje krwawienie z dróg rodnych;

  • w wydzielinie z pochwy znajduje się dużo krwi;

  • wraz z nimi odeszły wody płodowe – w takiej sytuacji trzeba pojawić się w szpitalu w ciągu dwóch godzin;

  • płyn owodniowy, w przypadku gdy doszło do odejścia wód płodowych, ma zielony kolor.

Każda przyszła mama powinna podejmować decyzje na podstawie znajomości swojego organizmu, ponieważ doskonale wie, które symptomy należy uznać za nietypowe. Wszystkie niepokojące objawy – wśród nich także inne dolegliwości, takie jak bóle kości w ciąży – trzeba konsultować z lekarzem prowadzącym.

Źródła
  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo, t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  3. D. Ćwiek, Szkoła rodzenia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
  4. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.