account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak można leczyć infekcję bakteryjną w ciąży i u dziecka?

Monika Nowakowskalek. Agnieszka Żędzian09.05.2022Aktualizacja: 15.03.2024

Infekcje bakteryjne dotyczą mieszkańców każdej szerokości geograficznej przez cały rok. Zakażenie może wywoływać całe spektrum dolegliwości – od łagodnych objawów podobnych do przeziębienia po ciężkie stany zagrażające życiu. Należy zachować szczególną czujność, jeżeli infekcja wystąpi u dziecka lub kobiety w ciąży. W ich przypadku choroba może przebiegać inaczej i nieść za sobą poważniejsze konsekwencje. Dowiedz się, jak można rozpoznać i leczyć zakażenie bakteryjne.


infekcja-bakteryjna-w-ciazy-u-dziecka-jak-leczyc
pexels

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Infekcja bakteryjna – co to jest?
  2. Objawy infekcji bakteryjnej
  3. Ostre zapalenie gardła i migdałków
  4. Ostre zapalenie zatok i ucha środkowego
  5. Bakteryjne zapalenie pochwy
  6. Jak można rozpoznać infekcję bakteryjną?
  7. Jak można leczyć infekcje bakteryjne?

Infekcja bakteryjna – co to jest?

Choroba zakaźna jest zespołem objawów, które wiążą się z uszkodzeniem tkanek organizmu w wyniku działania bakterii, wirusów i grzybów. Wniknięcie drobnoustrojów do ciała człowieka może mieć różne konsekwencje, a ich nasilenie zależy m.in. od gatunku patogenu, miejsca jego działania, a także od wieku i stanu zdrowia pacjenta.

Objawy infekcji bakteryjnej

Część zakażeń bakteryjnych przebiega bez żadnych objawów, a osoba zakażona jest wówczas tylko nosicielem. Jednak nawet mało nasilone infekcje nie powinny być lekceważone, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do powikłań, a nawet do stanów zagrażających życiu.

Ostre zapalenie gardła i migdałków

Jedną z najczęstszych infekcji, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, jest ostre zapalenie gardła i migdałków, czyli angina. Występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, ale w zależności od wieku wywołują ją różne mikroorganizmy. U dzieci (najczęściej od 5. do 15. roku życia) objawy pojawiają się w wyniku zakażenia paciorkowcem Streptococcus pyogenes,a u dorosłych dominują infekcje wirusowe.

Zapalenie paciorkowcowe charakteryzuje się występowaniem silnego bólu gardła o nagłym początku. Towarzyszą mu trudności w połykaniu, ból głowy oraz powiększenie węzłów chłonnych w przedniej części szyi. Pojawia się także gorączka, a gardło i migdałki są obrzęknięte i pokryte białawym nalotem. W przebiegu anginy nie występuje katar ani kaszel, co pomaga wstępnie odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej.

Ostre zapalenie zatok i ucha środkowego

Zapalenia zatok i ucha środkowego należą do najczęściej rozpoznawanych chorób u dzieci. Obie infekcje są przeważnie poprzedzone zakażeniem górnych dróg oddechowych. Za rozwój choroby odpowiadają zwykle bakterie, m.in. dwoinka zapalenia płuc.

W przebiegu zapalenia ucha środkowego mogą pojawić się dolegliwości związane z miejscem zakażenia, np.: ból ucha, upośledzenie słuchu, szumy uszne czy ból głowy. Towarzyszą im objawy ogólne, m.in. gorączka i złe samopoczucie, które są szczególnie nasilone, gdy infekcja dotyczy niemowląt.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Fizjologicznie w pochwie znajdują się bakterie - pałeczki kwasu mlekowego, które tworzą mikrobiom dróg rodnych. Drobnoustroje te produkują kwas mlekowy, dzięki czemu utrzymują kwaśne pH środowiska pochwy,  chroniąc ją przed zakażeniami w okolicach intymnych. Zaburzenie równowagi w obrębie mikrobiomu pochwy, a zwłaszcza zwiększona liczba drobnoustrojów beztlenowych, np. Gardnerella vaginalis, może prowadzić do rozwoju bakteryjnego zapalenia pochwy.

Wśród czynników, które zwiększają infekcji intymnych, wymienia się m.in.: częste zmiany partnerów seksualnych, niestosowanie prezerwatyw, nieodpowiednią higienę, a nawet czas miesiączki. Szczególnie narażone są również osoby, które palą papierosy lub żyją w przewlekłym stresie. Infekcje te mogą mieć nawracający charakter.

U niemal połowy kobiet przebieg waginozy jest bezobjawowy. U pozostałych pojawia się kremowo-szara wydzielina z dróg rodnych. Upławy mają cuchnący, „rybi” zapach. Często towarzyszy im ból podczas stosunku, pieczenie i obrzęk błony śluzowej pochwy.

Proces zapalny zwiększa ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego nie należy bagatelizować objawów waginozy. Szczególną czujność trzeba zachować, jeżeli dolegliwości pojawią się u kobiety w ciąży, ponieważ infekcja może prowadzić do powikłań w postaci przedwczesnego porodu lub zapalenia błon płodowych i łożyska.

Jak można rozpoznać infekcję bakteryjną?

Rozróżnienie infekcji bakteryjnej od wirusowej czy grzybiczej na podstawie objawów jest niekiedy bardzo trudne. Ostateczną diagnozę stawia się po otrzymaniu wyników badań mikrobiologicznych. Należy wykonać także kontrolne badania krwi, ponieważ podwyższone wskaźniki stanu zapalnego, jak CRP czy zmiany w ilości leukocytów, mogą pomóc w różnicowaniu infekcji.

W przypadku zapalenia gardła i migdałków można zastosować „szybkie testy” na obecność antygenu paciorkowca w wymazie z gardła. Kiedy pojawiają się wątpliwości, pobrany materiał wysyła się na posiew, aby metodą hodowli potwierdzić występowanie bakterii.

Przy podejrzeniu zapalenia ucha środkowego lekarz przeprowadza badanie ucha za pomocą otoskopu. Zbiera także dokładny wywiad z rodzicami małego pacjenta.

U pacjentek, które zgłaszają objawy bakteryjnego zakażenia pochwy, w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne choroby o podobnym przebiegu, zwłaszcza grzybicę i rzęsistkowicę. Pomocne w postawieniu rozpoznania jest także badanie wydzieliny dróg rodnych pod mikroskopem.

Jak można leczyć infekcje bakteryjne?

Leczenie chorób bakteryjnych opiera się na stosowaniu antybiotyku zaleconego przez lekarza. Pamiętaj, aby przyjmować leki zgodnie ze wskazaniami i nie przerywać terapii przed jej zakończeniem. Ze względu na wzrastającą oporność bakterii na antybiotyki, ważne jest, by stosować je dopiero po potwierdzeniu bakteryjnego pochodzenia infekcji.

W profilaktyce zakażeń kluczową rolę odgrywają szczepienia. Dostępne są m.in. preparaty chroniące przed zachorowaniem na błonicę, tężec, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc.

W czasie ciąży Twoje zdrowie i dobrostan Twojego dziecka są priorytetem. Jeśli chcesz sobie zapewnić wsparcie na ten wyjątkowy czas i zyskać możliwość konsultacji z lekarzem nawet w 24 godziny, kup jeden z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi.

W ramach wybranego pakietu możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, nawet 39 specjalistów i wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym wymazu z gardła czy z ucha, cytologii czy np. antybiogramu ułatwiającego dobranie odpowiedniej antybiotykoterapii).

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi, podpisz umowę i opłać pierwszą składkę, żeby nie czekać w długich kolejkach. Już od 69 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość umówienia się na wizytę w gabinecie lub skorzystania z e-konsultacji z pediatrą, lekarzem rodzinnym, internistą oraz skorzystania z e-konsultacji z 14 innymi specjalistami, w tym dziecięcymi. Na wizytę u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a ze specjalistami skonsultujesz się w ciągu 3 dni roboczych.

A jeśli wybierzesz pakiet OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie, będziesz mieć możliwość konsultacji online i w gabinecie lekarskim z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej oraz 39 specjalistami, w tym z ginekologiem.

Zamów ofertę i sprawdź, jakie inne usługi wchodzą w zakres wybranego pakietu.

Źródła
  1. P. Gajewski i in., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 671–674, 2341–2344, 2477–2478.
  2. P. Murray i in., Mikrobiologia, tłum. A. Przondo-Mordarska i in., Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2011, s. 205–218.
Author Monika Nowakowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.