account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Co BMI mówi o Twoim zdrowiu? Sprawdź, jak interpretować wyniki

Redakcja31.01.2022Aktualizacja: 23.03.2024

BMI jest wskaźnikiem masy ciała. Przyjęło się, że na podstawie tego pomiaru można określić, czy waga danej osoby jest prawidłowa, za niska lub zbyt wysoka. Jednak co BMI mówi o zawartości tkanki tłuszczowej w twoim organizmie? Czy nieprawidłowe BMI oznacza problemy ze zdrowiem? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać wyniki najnowszych badań.


co-bmi-mowi-o-twoim-zdrowiu-jak-interpretowac-wyniki
unsplash.com

Polecane

limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
badanie-rtg-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie
2 min.
Badanie RTG - co to jest? Na czym polega?
31.10.2021
podstawowe-badania-krwi-co-obejmuja-jakie-zrobic
Zdrowie
2 min.
Podstawowe badania krwi - co obejmują? Jakie zrobić?
31.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
Spis treści
  1. Dlaczego BMI nie zawsze mówi prawdę o twoim zdrowiu?
  2. Jak obliczyć BMI?
  3. Otyłość brzuszna a BMI
  4. Jak zmienić swój sposób myślenia o zdrowiu?

Dlaczego BMI nie zawsze mówi prawdę o twoim zdrowiu?

Antropometryczny współczynnik masy ciała opracował belgijski matematyk Adolf Quetelet już w 1832 roku. Wskaźnik BMI to stosunek twojej wagi do wzrostu. Według założeń autora, niskie BMI oznacza niedowagę, a wysokie – nadwagę (lub nawet otyłość). W obydwu przypadkach Quetelet założył, że nieprawidłowe BMI świadczy o problemach zdrowotnych (np. choroby serca lub zaburzenia metaboliczne).

Jeszcze do niedawna BMI było ważnym parametrem, który określał stan zdrowia nie tylko poszczególnych osób, ale także całych populacji. W latach 2005-2012 naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badanie, którego wyniki były zaskakujące – okazało się, że 30% osób, które na podstawie BMI uznano za otyłe, nie ma problemów kardio-metabolicznych. Z kolei 30% badanych, których BMI było prawidłowe, zmaga się z tego typu schorzeniami.

Skąd te rozbieżności? BMI nie mówi zbyt wiele o składzie ciała, czyli o poziomie twojej tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Kilogram tłuszczu zajmuje w ciele większą objętość niż kilogram mięśni, ale waży mniej. Zdarza się więc, że osoby o dobrze rozbudowanej muskulaturze (np. sportowcy, trenerzy fitness) ważą całkiem sporo, a ich BMI wskazuje na nadwagę. Z kolei osoby, które wcale nie ćwiczą i większą część czasu wolnego spędzają na kanapie lub odżywiają się nieprawidłowo, mogą mieć BMI jeszcze w prawidłowym przedziale.

Jak obliczyć BMI?

Jeśli chcesz obliczyć swoje BMI, możesz skorzystać z naszego kalkulatora. To wygodne narzędzie umożliwi Ci znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie jest Twoje BMI.

Otyłość brzuszna a BMI

Na podstawie BMI nie określisz również, gdzie zlokalizowana jest twoja tkanka tłuszczowa. Otyłość brzuszna (trzewna), czyli tkanka tłuszczowa nagromadzona w okolicy głównych narządów, jest o wiele bardziej niekorzystna dla zdrowia niż otyłość obwodowa (udowo-pośladkowa). Jeśli twoje BMI jest zbyt wysokie, możesz sprawdzić, który typ nadwagi cię dotyczy: wystarczy, że obliczysz wskaźnik WHR (waist to hip ratio).

W tym celu zastosuj wzór: WHR = obwód talii (cm): obwód bioder (cm). O otyłości brzusznej mówimy, jeśli wartość WHR jest większa niż 0,85 u kobiet lub 0,9 u mężczyzn. Z kolei według WHO (World Health Organization), szybkim i wiarygodnym sposobem rozpoznania otyłości brzusznej jest pomiar obwodu pasa – jeśli jest on większy niż 94 cm u mężczyzn i 80 cm u kobiet, może wiązać się z wystąpieniem powikłań metabolicznych (np. cukrzyca) lub schorzeń sercowo-naczyniowych.

Ciekawostka: warto pamiętać, że im jesteś wyższą osobą, tym lepszy może być Twój wynik BMI.

Jak zmienić swój sposób myślenia o zdrowiu?

Od wielu lat nadwaga i otyłość uznawane są za bardzo szkodliwe dla zdrowia – a jak pokazują badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, prawie połowa osób z nadwagą, 29% osób otyłych i 16% osób z otyłością typu 2 i 3, nie ma problemów kardio-metabolicznych. Nadmierne skupianie się na wadze działa również stygmatyzująco, a czasami nawet prowadzi do dyskryminacji. Zamiast więc skupiać się na zbędnych (lub nie) kilogramach, zwracaj uwagę na ilość ruchu oraz swoją dietę. Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, twoje BMI może być podwyższone. Aby cieszyć się zdrowiem, warto również poznać jak najwięcej sposobów radzenia sobie ze stresem, a nawet zacząć medytować. Nigdy nie zapominaj, że profilaktyka (w tym badania profilaktyczne) są niezbędne do tego, aby określić w jakim jest zdrowiu.

Jeśli chcesz zatroszczyć się o swoje zdrowie i dobrą kondycję oraz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach pakietów możesz otrzymać dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz wybrane korzyści, zależne od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów. Dzięki niemu masz możliwość:

  • korzystania z e-konsultacji (pakiet OCHRONA PLUS) lub e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD); czas oczekiwania nie będzie z reguły dłuższy niż 3 dni robocze,

  • wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak: ultrasonografia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcie rentgenowskie – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • zaszczepienia się przeciwko grypie sezonowej, 

  • skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).

Pamiętaj o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Źródła
A. J. Tomiyama, J. M. Hunger, J. Nguyen-Cuu, C, Wells: Misclassification of cardiometabolic health when using body mass index categories in NHANES 2005–2012; International Journal of Obesity, volume 40, pages 883–886 (2016)

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szybka-utrata-wagi-jakie-moga-byc-przyczyny-i-konsekwencje
Odżywianie
1 min.
Szybka utrata wagi - jakie mogą być przyczyny i konsekwencje?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.