account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kapsułka endoskopowa – jakie badanie przeprowadza się z jej użyciem i kiedy się na nie zgłosić?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian14.08.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Kapsułka endoskopowa to niewielkie, bardzo nowoczesne urządzenie, dzięki któremu można zdiagnozować różne choroby układu pokarmowego. Wykorzystuje się je zazwyczaj wtedy, gdy tradycyjne metody, takie jak kolonoskopia czy gastroskopia, zawodzą i nie pozwalają zidentyfikować przyczyn dolegliwości. Badanie jest bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Trwa jednak dłużej niż wcześniej wspomniane metody, a oprócz tego wymaga przestrzegania określonych zasad. Sprawdź, jak przebiega endoskopia kapsułkowa i jak przygotować się do badania.


kapsulka-endoskopowa-na-czym-polega-jakie-choroby-wykrywa
Pixabay.com

Polecane

badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
Spis treści
 1. Kapsułka endoskopowa – co to takiego?
 2. Kapsułka endoskopowa – wskazania do badania
 3. Kapsułka endoskopowa – przeciwwskazania
 4. Jak przygotować się do badania?
 5. Endoskopia kapsułkowa – jak przebiega badanie?
 6. Kapsułka endoskopowa – postępowanie po badaniu

Kapsułka endoskopowa – co to takiego?

Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie przypominające tabletkę, które wykorzystuje się w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Ma zaledwie 24 mm długości i 11 mm szerokości, a w jej środku znajdują się: zaawansowana kamera cyfrowa, lampa LED, soczewka, bateria, antena i nadajnik. Aby rozpocząć badanie, należy po prostu połknąć kapsułkę i pozwolić jej przemieszczać się po przewodzie pokarmowym. W tym czasie wykonuje ona setki zdjęć, które umożliwią lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Metodę tę wykorzystuje się w diagnostyce chorób jelit, gdy gastroskopia i kolonoskopia okazały się niewystarczające, aby zidentyfikować źródło dolegliwości. Endoskopia kapsułkowa nie jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W prywatnych gabinetach kosztuje ona powyżej 3000 zł.

Kapsułka endoskopowa – wskazania do badania

Kapsułkę endoskopową stosuje się u osób, które skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, znacznie trudniejsze do zdiagnozowania niż np. zespół jelita drażliwego. Badanie powinieneś rozważyć, gdy:

 • występują u Ciebie przewlekłe krwawienia z przewodu pokarmowego, a ich przyczyny nie da się ustalić za pomocą gastroskopii lub kolonoskopii;

 • cierpisz na przewlekłą niedokrwistość i mimo zdrowej diety wciąż masz niedobory żelaza. W takich sytuacjach zachodzi podejrzenie choroby jelit, które można potwierdzić za pomocą kapsułki endoskopowej;

 • doszło do uszkodzeń jelita na skutek stosowania leków lub radioterapii i lekarz chce dokładnie ocenić stan organu;

 • gdy lekarz podejrzewa u Ciebie polipy lub guzy jelita cienkiego, ale tradycyjna diagnostyka obrazowa nie daje możliwości zobaczenia ich;

 • zachodzi podejrzenie celiakii lub cierpisz na nią od wielu lat – wtedy badanie pozwala skontrolować, czy nie rozwija się chłoniak lub inny nowotwór.

Celem badania zawsze jest szczegółowa diagnostyka, dzięki której będzie można szybko rozpocząć leczenie i przywrócić zdrowie jelitom.

Kapsułka endoskopowa – przeciwwskazania

Badania jest bezinwazyjne i bezpieczne dla dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia. Niemniej jednak istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Jego przeprowadzenie staje się niemożliwe w przypadku: ciąży, niedrożności przewodu pokarmowego, wszczepionego stymulatora serca, dużych uchyłków jelita, przebytych operacji jamy brzusznej, zaburzeń połykania i pracy przewodu pokarmowego. Dokładna ocena ryzyka należy do lekarza, który zestawia możliwe skutki uboczne z korzyściami diagnostycznymi, jakie można osiągnąć. 

Jak przygotować się do badania?

Aby badanie przyniosło oczekiwany efekt, konieczne są odpowiednie – dość wymagające – przygotowania, gdzie na pierwszy plan wysuwa się oczyszczenie jelit. Na trzy dni przed badaniem spożywaj jedynie pokarmy w postaci półpłynnej, a w dniu poprzedzającym je weź środek przeczyszczający zalecony przez lekarza. Ostatnim posiłkiem powinien być lekki obiad (np. zupa) w dniu przed badaniem. 

24 godziny przed połknięciem kapsułki endoskopowej powstrzymaj się od palenia papierosów i nie nakładaj żadnych kremów ani balsamów na ciało, ponieważ mogą one znacznie utrudnić przymocowanie elektrod. Jeśli Twój tors jest owłosiony, wydepiluj go. W dniu badania pij wodę mineralną, aby uniknąć odwodnienia organizmu, i nie przyjmuj żadnych leków doustnych. 

Endoskopia kapsułkowa – jak przebiega badanie?

Badanie rozpoczyna się przyczepieniem do ciała specjalnych elektrod, a kolejny krok to połknięcie kapsułki endoskopowej. W czasie badania, które trwa ok. 12 godzin, możesz przebywać w domu, jednak konieczne będzie zachowanie kilku zasad. Aby badanie się powiodło:

 • nie jedz i nie pij niczego poza wodą niegazowaną;

 • przez czas trwania badania powstrzymaj się od aktywności fizycznej i nie wykonuj gwałtownych ruchów;

 • przez 12 godzin nie kąp się w wannie i nie korzystaj z prysznica, ponieważ woda może spowodować odklejenie się elektrod;

 • nie przykrywaj się kocem elektrycznym;

 • unikaj pomieszczeń z rezonansem magnetycznym i nie przebywaj w pobliżu radiowych wież transmisyjnych.

Badanie nie wyklucza jednak korzystania z komputera, telewizora i telefonu komórkowego.

Kapsułka endoskopowa – postępowanie po badaniu

Po wykonaniu badania możesz wreszcie spożyć normalny posiłek. Jeśli planujesz wykonanie rezonansu magnetycznego, odczekaj przynajmniej kilka dni, aby zachować bezpieczny odstęp między badaniami. Kapsułka jest usuwana z organizmu maksymalnie po 48 godzinach podczas wypróżnienia. Jeśli nie masz pewności, czy została wydalona, możesz zgłosić się na prześwietlenie jamy brzusznej w celu jej zlokalizowania. Powikłania po endoskopii kapsułkowej występują niezwykle rzadko.

Pamiętaj, aby regularnie dbać o zdrowie jelit. Pomogą w tym np. naturalne probiotyki.

Źródła
 1. A. Dąbrowski, Endoskopia przewodu pokarmowego, Terminologia definicje i klasyfikacje w opisie badań diagnostycznych i terapeutycznych z ujednoliconym systemem raportowania, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2019.
 2. Z. Maratka, Endoskopia przewodu pokarmowego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2005.
 3. M. Classen i in., Endoskopia układu pokarmowego, Wydawnictwo Med Media, Warszawa 2012.
 4. J. Różański (red.), Choroby wewnętrzne, t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.