account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Motylina – hormon przewodu pokarmowego. Jaką funkcję pełni?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian16.01.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Motylina to hormon tkankowy przewodu pokarmowego, który odpowiada za perystaltyczne ruchy jelit, opróżnianie żołądka oraz wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Jego rola w procesie trawienia, jak również funkcjonowania całego organizmu jest więc kluczowa. Motylina ma również ogromne znaczenie w tzw. okresie międzytrawiennym i warunkuje uczucie głodu. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat tego hormonu.


motylina-co-to-jest-jakie-funkcje-pelni-w-organizmie
Pixabay.com

Polecane

plytki-krwi-trombocyty-czym-sa-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Płytki krwi (trombocyty) - czym są? Jakie są normy?
31.10.2021
limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
Spis treści
  1. Motylina – co to takiego?
  2. Motylina i inne hormony tkankowe
  3. Jakie funkcje w organizmie pełni motylina?
  4. Perystaltyka jelit
  5. Opróżnianie żołądka
  6. Wchłanianie substancji odżywczych
  7. Regulowanie uczucia głodu
  8. Okres międzytrawienny

Motylina – co to takiego?

Motylina to hormon tkankowy, który występuje w jelicie cienkim, a za jego produkcję odpowiedzialne są komórki endokrynne układu pokarmowego, określane też symbolami EC2 lub Mo. Z biologicznego punktu widzenia jest to hormon peptydowy (białkowy), w którego skład wchodzą 22 aminokwasy występujące w określonej sekwencji. O jego istnieniu świat nauki dowiedział się w latach 70. ubiegłego stulecia, kiedy to kanadyjski profesor John Brown wyizolował go podczas prowadzenia badań na zwierzętach. Jego analiza doprowadziła też do odkrycia innego – ważnego dla funkcjonowania przewodu pokarmowego – hormonu, czyli peptydu insulinotropowego (GIP).

Termin „motylina” pochodzi od angielskiego słowa motility, który można przetłumaczyć jako ruchliwość, czyli zdolność do spontanicznego i samodzielnego poruszania się. Polskim odpowiednikiem tego słowa może być „motoryka”. Jak sama nazwa wskazuje, wydzielanie tego hormonu stymuluje ruch i aktywność w obrębie przewodu pokarmowego, a dokładnie jelit. 

Gdy pojawiają się problemy z trawieniem, prawdopodobnie szukasz przyczyn w niewłaściwej diecie, przypadkowych błędach żywieniowych lub braku aktywności fizycznej. Jak się jednak okazuje, za przewlekłe zaparcia mogą odpowiadać również problemy hormonalne. Jeśli zmiana diety i wprowadzenie dobrych nawyków nie zmniejsza Twoich dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania. 

Motylina i inne hormony tkankowe

W artykułach popularnonaukowych znajdziesz wiele informacji na temat hormonów tarczycy, nadnerczy lub hormonów płciowych, które mają ogromne znaczenie m.in. dla prawidłowego rozwoju ciąży. Rzadziej mówi się o hormonach tkankowych, które odgrywają ważną rolę w regulowaniu czynności wydzielniczej trzustki oraz komórek gruczołowych umiejscowionych w jelitach i żołądku.

Oprócz motyliny w układzie pokarmowym znajdują się inne hormony tkankowe, np.:

  • gastryna – wytwarzana w żołądku;

  • sekretyna – wytwarzana w dwunastnicy;

  • somatostatyna – produkowana w komórkach błony śluzowej przewodu pokarmowego i trzustki;

  • wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP) – znajdujący się w jelitach i trzustce;

  • glukagon – wytwarzany w trzustce;

  • enterogastron – produkowany w dwunastnicy;

  • glukozozależny peptyd insulinotropowy (GIP) – obecny w jelicie cienkim.

Jakie funkcje w organizmie pełni motylina?

Motylina zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego: pobudza jelita do pracy, opróżnia żołądek, wspomaga wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia, reguluje uczucie głodu, a także odgrywa ważną rolę w tzw. okresie międzytrawiennym. 

Perystaltyka jelit

Hormon tkankowy, jakim jest motylina, pobudza skurcze mięśni gładkich jelita, a także kontroluje je. Oprócz tego reguluje zmiany napięcia warstw mięśniowych przewodu pokarmowego. Dzięki temu działaniu możliwa jest właściwa perystaltyka jelit, czyli ruchy, które powodują przesuwanie się treści pokarmowej w kierunku jelita grubego i odbytu. 

  • Dowiedz się też, ile trwa trawienie i jakie naturalne środki wspomagają ten proces. 

Opróżnianie żołądka

Motylina działa rozluźniająco na zwieracz żołądka, czyli mięsień, który łączący ten organ z dwunastnicą. Dzięki temu resztki pokarmu, płyny, a także złuszczone komórki nabłonka nie zalegają zbyt długo w żołądku, a proces trawienny przebiega sprawnie. Oprócz tego omawiany hormon wspomaga oczyszczanie jelit z resztek pożywienia i zapobiega namnażaniu się bakterii. 

Wchłanianie substancji odżywczych

Ponieważ motylina usuwa resztki niestrawionego pokarmu i odpowiada za ruchy jelit, pośrednio przyczynia się również do ułatwienia wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Miazga pokarmowa zalegająca w jelitach może blokować proces wchłaniania, a poprzez regularny ruch składniki odżywcze mogą bez przeszkód przenikać do krwi i odżywiać komórki ciała.

Regulowanie uczucia głodu

Motylina – podobnie jak leptyna i grelina – reguluje odczuwanie głodu i sytości. Dzięki równowadze hormonalnej możesz łatwiej wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe, ponieważ sięgasz po jedzenie wtedy, gdy towarzyszy Ci odczuwanie głodu. Prawidłowe funkcjonowanie hormonów to także klucz do utraty zbędnych kilogramów i zachowania szczupłej sylwetki.

Okres międzytrawienny

Motylina jest aktywna także podczas tzw. okresu międzytrawiennego, czyli wtedy, gdy organizm nie trawi pożywienia. W tym czasie hormon pobudza produkowanie żółci i stymuluje opróżnianie pęcherzyka żółciowego. U zdrowego człowieka motylina wydzielana jest regularnie – na przemian rośnie i maleje. 

Pamiętaj, że prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego jest konieczne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli odczuwasz nawracające dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zgłoś się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby skieruje Cię na dalszą diagnostykę do specjalisty.

Źródła
  1. K. Romański i in., Grelina i motylina – podobieństwa i różnice w regulacji aktywności motorycznej przewodu pokarmowego, „Medycyna Weterynaryjna” 2008, nr 64 (11).
  2. P. Raven i in., Hormony, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.
  3. S. Konturek, Układ trawienny i wydzielanie wewnętrzne. Fizjologia człowieka, t. 5, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2023.
  4. A. Dąbrowski i in., Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2018.
  5. A. Tylicki i in., Enzymologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.