account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Aparat lingwalny – niewidoczny aparat ortodontyczny. Zalety i wady

Emilia Kruszewska12.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Wady zgryzu mają wpływ nie tylko na wygląd uśmiechu, lecz także jakość życia i samopoczucie. Rosnąca świadomość tego sprawia, że coraz więcej osób w różnym wieku decyduje się na korektę wady. Oferta aparatów ortodontycznych jest szeroka. Jednym z modeli stosowanych do korekcji wady zgryzu jest aparat lingwalny. Jakie są jego zalety? Czy aparat lingwalny nadaje się do korekcji każdej wady?


aparat-lingwalny-jezykowy-zalety-i-wady
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest aparat lingwalny? 
  2. Zalety aparatu lingwalnego
  3. Jakie są wady aparatu lingwalnego?
  4. Jaki jest czas leczenia aparatem lingwalnym?
  5. Kto może nosić aparat lingwalny?
  6. Przeciwwskazania do aparatu lingwalnego
  7. Czy można wykonać rezonans magnetyczny z aparatem ortodontycznym?
  8. Ile kosztuje aparat lingwalny?

Czym jest aparat lingwalny? 

Aparat lingwalny, nazywany też językowym, to nowoczesny stały aparat ortodontyczny zakładany na wewnętrzną stronę zębów, czyli od strony języka. W przeciwieństwie do tradycyjnego aparatu jest pozbawiony ligatur, czyli gumek zakładanych na zamki aparatu, których zadaniem jest utrzymanie łuku w prawidłowej pozycji. Aparat lingwalny składa się jedynie z łuków i zamków, co sprawia, że ten model aparatu musi być wykonany indywidualnie dla pacjenta i idealnie dopasowany do jego zgryzu i zębów

Zalety aparatu lingwalnego

Największą zaletą aparatu lingwalnego jest jego całkowita niewidoczność. Dzięki mocowaniu od wewnętrznej strony zębów leczenie odbywa się dyskretnie. To estetyczne rozwiązanie, szczególnie dla pacjentów, którzy z różnych względów chcą, by korekta ich zgryzu pozostała niewidoczna dla innych. Indywidualne dopasowanie aparatu i personalizacja zamków sprawiają, że części te są o wiele cieńsze niż w tradycyjnym aparacie stałym. 

Dzięki personalizacji aparatu mamy szansę na większą efektywność leczenia wady zgryzu, a także szybszy czas jej korekty. Indywidualne dopasowanie aparatu umożliwia leczenie nie tylko poważnych wady zgryzu, ale nawet wady kości szczęki. 

Jakie są wady aparatu lingwalnego?

Aparat lingwalny może ranić język, szczególnie w początkowym okresie jego noszenia. To wada, której musisz mieć świadomość, jeśli rozważasz noszenie tego rodzaju aparatu. Metalowe zamki założone od strony języka mogą być powodem zaczerwienienia i podrażnienia przedniej części języka, która opiera się o zęby. 

Aparat lingwalny, podobnie jak każdy aparat stały, przez pierwsze tygodnie użytkowania utrudnia również swobodną mowę. Zanim nauczysz się funkcjonować z aparatem, możesz seplenić lub wydawać świszczące dźwięki. Pamiętaj jednak, że jest to stan przejściowy, który mija wraz z przyzwyczajeniem się języka do aparatu. Musisz również wiedzieć, że odczucia dyskomfortu są kwestią bardzo indywidualną. 

Wadą aparatu lingwalnego pod względem higieny jest jego wewnętrzne mocowanie, które utrudnia swobodne dojście do zamków i wyczyszczenie przestrzeni pomiędzy nimi. Nitka dentystyczna lub szczoteczki międzyzębowe mogą być niewystarczające. Warto więc zaopatrzyć się w irygator, który zdecydowanie ułatwi efektywne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, między łukami i zamkami. Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny przykładać szczególną uwagę do właściwej techniki mycia zębów. Nieprawidłowa higiena sprzyja nie tylko powstawaniu przebarwień, lecz także namnażaniu się bakterii przy zamkach aparatu. Dlatego po założeniu aparatu warto udać się na konsultację do higienistki, która poinstruuje, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej, nosząc aparat. 

Jaki jest czas leczenia aparatem lingwalnym?

Czas noszenia aparatu lingwalnego zależy od rodzaju wady. Drobne krzywizny i stłoczenia można skorygować nawet w kilka miesięcy. W przypadku złożonych wad zgryzu, takich jak np. przodozgryz czy zgryz głęboki, korekta może trwać do kilku lat. 

Kto może nosić aparat lingwalny?

Stały aparat lingwalny jest rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, które chcą skorygować wadę zgryzu. Ten model aparatu może być stosowany również u dzieci. Ze względu na niewidoczny system noszenia aparatu jest on szczególnie polecany dla osób wymagających, zwracających uwagę na estetykę lub których praca nie pozwala na standardowy model aparatu. 

Przeciwwskazania do aparatu lingwalnego

Głównym przeciwwskazaniem do noszenia aparatów językowych są aktywne choroby przyzębia i liczne ubytki w uzębieniu.

Czy można wykonać rezonans magnetyczny z aparatem ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego. W niektórych przypadkach może jednak dojść do zniekształcenia obrazu i zafałszowania wyników. Dlatego przed badaniem rezonansem wskazana jest konsultacja u ortodonty. Musisz wiedzieć, że istnieje możliwość zdjęcia aparatu i ponownego jego założenia. 

Ile kosztuje aparat lingwalny?

Aparat językowy jest jednym z najdroższych modeli aparatów ortodontycznych. Na wysokość ceny wpływa personalizacja aparatu, czyli jego indywidualne dopasowanie do szczęki pacjenta, i tego, jaka liczba łuków i zamków zostanie użyta. Wpływ na cenę ma również montaż aparatu, który w przypadku modelu lingwalnego jest trudniejszy i wymaga większej precyzji niż przy standardowym modelu. Cenę kształtuje również miejsce wykonania aparatu i miasto, w którym podejmiesz leczenie. W dużych aglomeracjach koszty założenia aparatu i opieka ortodonty są o wiele wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Dlatego też rozpiętość cenowa jest duża i kształtuje się na poziomie od 4 do 10 000 zł za jeden łuk aparatu lingwalnego.

Źródła
  1. E. Kuchta i in., Postępowanie ortodontyczno-chirurgiczne w przypadku kłów zatrzymanych, „Forum Ortodontyczne” 2016, 12, s.215–223.
  2. M. Babiak i in., Stan higieny jamy ustnej dzieci leczonych stałymi i ruchomymi aparatami ortodontycznymi, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, 94(4), s.889–892.
  3. M. Borysewicz-Lewicka, P. Kopczyński, R. Śniatała, Niepożądane skutki uboczne wykryte badaniem ankietowym u pacjentów leczonych ortodontycznie, „Forum Ortodontyczne” 2005, 1(2), s. 5–10.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.