Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jakie są domowe sposoby na ból brzucha?

Sylwia Brodniewska 14.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj są one niegroźne dla zdrowia, ale mogą wymagać włączenia leczenia. Jednym ze sposobów walki z bólem brzucha są napary ziołowe, które pozwolą pozbyć się uczucia ciężkości, przyspieszą trawienie i zmniejszą dolegliwości. Dowiedz się, co na ból brzucha będzie najlepsze.


bol-brzucha-jak-sobie-pomoc-domowymi-sposobami
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jak rozpoznać ból brzucha?
  2. Jakie są przyczyny bólu brzucha?
  3. Domowe sposoby na ból brzucha
  4. Rumianek
  5. Mięta pieprzowa
  6. Mniszek lekarski
  7. Koper włoski

Jak rozpoznać ból brzucha?

Ból brzucha często pojawia się nagle i jest w stanie utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków. Jest wiele potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych, z reguły nie są one groźne dla zdrowia, natomiast nie należy ich bagatelizować. Bardzo istotne jest zlokalizowanie bólu. Zwykle obejmuje prawą, lewą stronę lub środek brzucha. Niekiedy promieniuje.

Dolegliwości mogą dotyczyć jelit, żołądka, wątroby, jajników, układu moczowego, trzustki i śledziony. U kobiet co miesiąc może pojawiać się ból brzucha zwiastujący zbliżającą się menstruację oraz ból w jej trakcie. Bywa on silny, powoduje nudności, a nawet utratę przytomności. Czasem promieniuje do pleców. Bardzo silny często świadczy o endometriozie.

Ból brzucha, który trwa długo i towarzyszą mu inne objawy, warto skonsultować z lekarzem. Może on świadczyć o zespole jelita drażliwego, kamicy pęcherzyka żółciowego czy innych schorzeń układu pokarmowego. Dużo łatwiej rozpoznać ból brzucha po spożyciu konkretnych produktów. W przypadku nietolerancji pojawia się po zjedzeniu nabiału, glutenu czy jajek. Jeśli Twój jadłospis obfituje w tłuste, przetworzone potrawy, zamień go na dietę lekkostrawną. Dobrze zbilansowane posiłki przyniosą ulgę, a także dodadzą energii i wspomogą walkę ze zbędnymi kilogramami. 

Żeby się dowiedzieć, co będzie najlepsze na ból brzucha, odkryj przyczynę odczuwanych dolegliwości. Niepokojąca jest gorączka, zawroty głowy, wymioty i utrata masy ciała. Jeśli ani leczenie farmakologiczne dostępne bez recepty, ani domowe sposoby na ból brzucha nie pomogą, konieczna będzie wizyta w gabinecie lekarza rodzinnego. Nie zwlekaj z tym zbyt długo – jeśli sytuacja nie poprawi się w ciągu kilku dni albo objawy się nasilą, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Aby dobrze scharakteryzować ból brzucha, zwróć uwagę na to, ile on trwa, jak bardzo jest intensywny oraz kiedy się zaostrza lub zmniejsza. Pomoże to w ustaleniu jego przyczyny.

Jakie są przyczyny bólu brzucha?

Przyczyny bólu brzucha często są niegroźne. Do najczęstszych można zaliczyć:

  • grypę żołądkową,

  • menstruację,

  • biegunkę lub zaparcia,

  • alergię pokarmową,

  • zespół jelita drażliwego,

  • refluks,

  • stres,

  • niedrożność jelit.

Dolegliwości mogą się pojawiać również w przebiegu niektórych chorób, np. choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, choroby Leśniewskiego-Crohna, celiakii, zapalenia nerek, zapalenia wyrostka robaczkowego czy zapalenia pęcherza. W takich przypadkach ani leczenie doraźne, ani dieta na jelita nie będą wystarczające. 

Przyszłe mamy również mogą doświadczyć bólu brzucha w ciąży. Pojawia się podczas ruchów dziecka w łonie matki. W pierwszych tygodniach ciąży należy jednak zwrócić na niego większą uwagę. Może on pojawić się w ciąży pozamacicznej lub podczas poronienia. Jeśli towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem ginekologiem. 

Ból brzucha pojawia się także w wyniku urazu mechanicznego, np. upadku lub bójki. Może mu towarzyszyć zasinienie w konkretnym miejscu, trudności w oddychaniu czy gorsze samopoczucie. Jeśli dolegliwości są uciążliwe i nie mijają, mogą świadczyć np.o złamanych żebrach czy uszkodzeniu narządu wewnętrznego. W takim wypadku skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu a w przypadku ostrego bólu wezwij pogotowie, dzwoniąc na numer 112 lub 999. Lekarz specjalista prawdopodobnie zleci dodatkowe badania, by ustalić prawidłowe leczenie – badanie USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej oraz badania laboratoryjne z krwi, których wyniki mogą być przydatne w ocenie kondycji narządów wewnętrznych.

Domowe sposoby na ból brzucha

Na bolący brzuch warto zastosować napary ziołowe, które mogą działać rozkurczająco, łagodząco, przeciwzapalnie. Łatwo je przygotować samodzielnie, najczęściej wystarczy zalać odpowiednią ilość suszu wrzątkiem i poczekać aż się zaparzą. Wiele ziół na ból brzucha można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Rumianek

Rumianek sprawdzi się przy wzdęciach, niestrawności, a także biegunkach i zaparciach. Ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Łagodzi skurcze jelit czy ból żołądka, zmniejsza kolki. To jeden ze sposobów na ból brzucha u dzieci. Dodatkowo rumianek pomaga zasnąć i działa uspokajająco. Sięgnij po ten ziołowy napar, jeśli ból brzucha jest spowodowany stresem.

Mięta pieprzowa

Mięta przyspiesza trawienie, dlatego to idealny sposób na zmniejszenie bólu brzucha towarzyszącego niestrawności. Ma działanie rozkurczowe, a także zmniejsza uczucie ciężkości. Po miętę powinny sięgać osoby cierpiące na zaparcia. Profilaktycznie można pić codziennie przed snem jedną szklankę naparu.

Mniszek lekarski

Napar z mniszka charakteryzuje się gorzkim smakiem, dlatego nie każdy chętnie po niego sięga. Zioło to jednak wspiera układ pokarmowy – usprawnia trawienie i pozytywnie wpływa na florę jelitową. Może być stosowany wspomagająco w leczeniu chorób wątroby. Liście mniszka lekarskiego sprawdzają się również w leczeniu dróg moczowych. 

Koper włoski

Koper włoski poprawia trawienie, a także niweluje wzdęcia i bóle brzucha. Przyspiesza wypróżnianie, dlatego sięgnij po niego, jeśli masz zaparcia. Napar z tego zioła poprawia perystaltykę jelit i zmniejsza wzdęty brzuch. Warto po niego sięgnąć po przejedzeniu się. 

Domowe sposoby powinny pomóc w złagodzeniu dolegliwości bólowych, jednak jeśli nie są one wystarczająco skuteczne, konieczna jest wizyta u lekarza.

Źródła
  1. G. Wallner, A. Dziki, A. Dąbrowski, Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2018.
  2. P. Gajewski, Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2019. 
  3. J. Górnicka, Choroby układu pokarmowego, Wydawnictwo AWM, Raszyn 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.