account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jakie są domowe sposoby na ból żołądka?

Sylwia Brodniewska 14.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Ból żołądka najczęściej pojawia się po spożyciu zbyt tłustego i ciężkostrawnego jedzenia. Mogą towarzyszyć mu nudności, wymioty oraz biegunka. Jeśli po zmianie diety i włączeniu leczenia objawy nadal są uciążliwe, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ ból żołądka może świadczyć o rozwoju chorób układu pokarmowego. Poznaj domowe sposoby na dolegliwości bólowe


bol-brzucha-jak-sobie-pomoc-domowymi-sposobami
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny bólu żołądka?
  2. Jakie mogą być objawy towarzyszące bólowi żołądka?
  3. Domowe sposoby na ból żołądka
  4. Dieta przy bólu żołądka

Jakie są przyczyny bólu żołądka?

Ból żołądka zwykle pojawia się nagle. Najczęściej występuje po jedzeniu, w szczególności po zbyt dużych i tłustych posiłkach. Niekoniecznie świadczy o przejedzeniu, a może być objawem różnych chorób, takich jak:

  • zatrucie pokarmowe,

  • zapalenie trzustki,

  • kamica pęcherzyka żółciowego, 

  • wrzody żołądka lub dwunastnicy,

  • zespół jelita drażliwego,

  • nerwica żołądka, 

  • rak żołądka.

Dolegliwościom bólowym mogą również towarzyszyć inne, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza rodzinnego. Lekarz może zlecić wykonanie badań, które pomogą w postawieniu ostatecznej diagnozy. Zwykle są to badania laboratoryjne z krwi, ale może też skierować Cię do gastroenterologa, wówczas zapewne wykonane zostanie także badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego, czyli gastroskopia. Diagnostyka może zostać rozszerzona, jeśli pojawia się krew w kale, gorączka, bóle stawów, anemia, problemy ze snem czy niezamierzona utrata masy ciała.

Nie zawsze ból żołądka jest objawem choroby. Może pojawić się w wyniku stresu, po spożyciu alkoholu lub przyjmowaniu niektórych leków, w wyniku stosowania ciężkostrawnej diety czy zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Jakie mogą być objawy towarzyszące bólowi żołądka?

Często ból żołądka występuje z innymi objawami. Mogą mu towarzyszyć zaparcia lub biegunka. Czasem pojawiają się wymioty, uczucie ciężkości, wzdęcia i gazy. Podczas dolegliwości bólowych możesz odczuwać mniejszy apetyt, co wiąże się ze spadkiem nie tylko wagi, ale również energii. Ból żołądka może być silny, pojawiający się nagle, albo przewlekły. Każdy z nich wymaga konsultacji lekarskiej. 

Jeśli objawy nie mijają pomimo włączenia leczenia, zmiany diety i unikania szkodliwych produktów, konieczna będzie dokładniejsza diagnostyka. Bardzo istotne jest zweryfikowanie, czy ból pojawia się po jedzeniu, czy może jest odczuwany również na czczo, po przebudzeniu.

Ból po jedzeniu najczęściej jest wynikiem niestrawności. Charakterystycznymi objawami są zgaga, odbijanie się czy mdłości. Problemy żołądkowe mogą być znakiem, że stosowana dieta jest nieodpowiednia i należy się jej przyjrzeć.

Domowe sposoby na ból żołądka

Zanim sięgniesz po leczenie farmakologiczne, poznaj naturalne sposoby na radzenie sobie z bólem żołądka. Najpopularniejsza jest ziołowa herbata, a dokładnie mięta. Zmniejsza ona uczucie ciężkości, w szczególności po jedzeniu, eliminuje nudności. Przynosi ulgę po kilku minutach, dlatego wiele osób chętnie po nią sięga również w celu wspomagania leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy. Przygotowanie naparu z mięty pieprzowej jest bardzo łatwe. Możesz kupić gotowe zioła suszone lub zalać wrzątkiem świeże. Pamiętaj, aby parzyć je pod przykryciem przez kilka minut. Możesz również sięgnąć po inne zioła, takie jak:

  • rumianek,

  • lipa, 

  • krwawnik,

  • korzeń prawoślazu,

  • melisa,

  • oregano.

Działanie rozkurczowe wykazuje również dziurawiec, który warto pić po zbyt obfitym posiłku. Ponadto pomocne mogą być nalewki o gorzkim smaku. Zawarta w nich goryczka stymuluje wydzielanie kwasu solnego i pobudza trawienie. Nalewki przygotowywane są na bazie alkoholu, dlatego nie powinno się ich podawać dzieciom, osobom stosującym leki czy seniorom.

Na podrażnioną śluzówkę żołądka dobrze działają zmielone nasiona lnu. Jedną łyżkę należy zalać wrzątkiem. Po kilku minutach całość będzie mieć postać kleiku. Len pomaga w regeneracji ścian żołądka, warto go spożywać nawet 2–3 razy dziennie. 

Możesz sobie pomóc, stosując ciepłe okłady na brzuch. Termofor z gorącą wodą wykonasz samodzielnie, wlewając wrzątek do szczelnego, zakręcanego naczynia, które oddaje ciepło. Jeśli przedmiot będzie zbyt gorący, zanim położysz go na brzuchu, owiń go w koc. Warto również zastosować naturalny termofor z pestek wiśni. Łagodzi on wiele dolegliwości, takich jak bóle brzucha, żołądka, głowy czy menstruacyjne.

Dieta przy bólu żołądka

Na czas trwania dolegliwości należy zmienić jadłospis. Jeśli Twoja dieta obfituje w tłuste, słone i bardzo słodkie pokarmy – zmień to. Dieta lekkostrawna przynosi ulgę nie tylko podczas bólu żołądka, ale również jeśli zmagasz się z nadmiarem kilogramów, wysokim cholesterolem czy podwyższonymi enzymami trawiennymi. 

Podczas bólu żołądka zrezygnuj z tłustych potraw, napojów alkoholowych i gazowanych. Możesz zmienić posiłki na płynne, np. na zupy-krem, koktajle czy kleiki ryżowe. Staraj się unikać pokarmów, które mogą nasilać dolegliwości. Jeśli ból żołądka wynika z nietolerancji pokarmowych, dolegliwości pojawiają się wtedy najczęściej po zjedzeniu konkretnych produktów. Obserwuj swój organizm i dowiedz się, na które grupy produktów on reaguje źle. W przypadku przewlekłego bólu żołądka, wynikającego np. z zespołu jelita nadwrażliwego, możesz włączyć do jadłospisu zioła i przyprawy, które zmniejszą dolegliwości. Przydatny będzie zwłaszcza kminek – łagodzi bóle, eliminuje wzdęcia. 

Dieta przy bólu żołądka powinna obfitować w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w rybach morskich. Dobrym źródłem białka jest chude mięso. Codziennie należy również spożywać warzywa, najlepiej gotowane i niewzdymające. Z owoców wybieraj banany czy jabłka.

Źródła
  1. G. Wallner, A. Dziki, A. Dąbrowski, Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, Wydawnictwo Czelej, 2018.
  2. M. Mosley, Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało, Wydawnictwo Otwarte, 2018
  3. P. Gajewski, Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.