account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Ból menstruacyjny – kiedy można się go spodziewać i co zrobić, by brzuch przestał boleć?

Olga Rymarska24.01.2022Aktualizacja: 28.09.2022

Ból w podbrzuszu może świadczyć o zbliżającym się okresie. Sprawdź, ile dni przed miesiączką może boleć brzuch i jakie dolegliwości mogą jeszcze Ci towarzyszyć.


na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
pexels

Polecane

niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Ból menstruacyjny – dlaczego kobiety boli brzuch przed okresem?
 2. Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
 3. Rola fizjoterapii w bólach menstruacyjnych
 4. Jak samodzielnie poradzić sobie z bólem przed miesiączką?

Ból menstruacyjny – dlaczego kobiety boli brzuch przed okresem?

Ból menstruacyjny jest związany z uwalnianiem prostaglandyn, czyli hormonów, które determinują złuszczanie się błony śluzowej macicy. W efekcie jej mięśnie zaczynają się kurczyć intensywniej i częściej niż w normalnych warunkach. Krew przepływa mniej sprawnie przez naczynia, a to wszystko objawia się dolegliwościami bólowymi w okolicy nadłonowej. Ból ma zwykle charakter tępy i może przenosić się do podbrzusza, a nawet w okolicę odcinka lędźwiowego kręgosłupa. U wielu kobiet dotyczy on również jajnika. Charakterystyczne kłucie, które często utrudnia funkcjonowanie, jest związane z napięciem przedmiesiączkowym. Jeśli jednak utrzymuje się zbyt długo, warto skonsultować się z ginekologiem, który oceni, czy przypadkiem na jajniku nie utworzyła się torbiel.

Na intensywność bólu menstruacyjnego wpływają:

 • zbyt duże napięcie mięśni dna miednicy, jamy brzusznej, powięzi (błony, która otacza tkanki i mięśnie) przepony, miednicy i okolicy biodrowo-lędźwiowej, a także otrzewnej i więzadeł macicy,

 • zgarbiona postawa ciała, która determinuje nacisk na narządy wewnętrzne (np. na żołądek), a te z kolei uciskają macicę,

 • problemy z perystaltyką jelit oraz układem moczowym,

 • obecność blizn,

 • długotrwały stres.

Polecamy

jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie

Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?

Wizyta u ginekologa kojarzy się przede wszystkim z cytologią, USG, badaniem piersi albo prowadzeniem ciąży. Jednak w kompetencjach lekarza tej specjalizacji leży także leczenie niektórych zaburzeń hormonalnych. Dziedziną medycyny, zajmującą się badaniem hormonów jest przede wszystkim endokrynologia, ale narządy płciowe, którymi zajmuje się ginekologia, również odgrywają istotną rolę w produkcji hormonów. Zastanawiasz się nad tym, jakie badania hormonalne może zlecić ci ginekolog w czasie wizyty? Przeczytaj artykuł.

Redakcja30.11.2021

Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?

Objawy PMS w postaci bólu brzucha pojawiają się najczęściej kilka godzin przed wystąpieniem krwawienia. Obserwuje się go również w fazie lutealnej, rozpoczynającej się w końcowym okresie owulacji. To właśnie wtedy następuje wyrzut prostaglandyn, o których była mowa już wcześniej, a dolegliwości bólowe podbrzusza mogą wówczas trwać od około 4 do 7 dni. W momencie, gdy krwawienie już nastąpi, objawy zwykle mijają, ale jest to kwestia zbyt indywidualna, aby oceniać ją zerojedynkowo. Mogą doskwierać kobietom również w czasie miesiączki – nawet do 3 dni.

Rola fizjoterapii w bólach menstruacyjnych

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w niwelowaniu bólu brzucha w okresie menstruacji odgrywa fizjoterapia. Fizjoterapeuci stosują różne metody:

 • masaż tkanek głębokich;

 • ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia rozciągające, jogę;

 • fizykoterapię, a dokładniej prądy TENS na wysokości jajników oraz na odcinku lędźwiowym przy kręgosłupie;

 • kinesiotaping, czyli plastrowanie kinezjologiczne za pomocą specjalnych taśm, które unoszą skórę, wzmagają przepływ krwi i zmniejszają napięcie mięśni; okolice podbrzusza można oklejać zarówno przed miesiączką, jak i w jej trakcie.

Warto również udać się na konsultację do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która oceni stan napięcia mięśni dna miednicy, a także ewentualne patologie, które mogą wpływać na intensywność bólu brzucha w okresie menstruacji (to zwykle kobiety zajmują się tym obszarem fizjoterapii). Następnie zaplanuje terapię skoncentrowaną właśnie na tym problemie.

Jak samodzielnie poradzić sobie z bólem przed miesiączką?

Najprostszy sposób na zmniejszenie bólu brzucha przed miesiączką to farmakoterapia. Tabletki zawierające paracetamol i substancje rozkurczające pomagają zmniejszyć dolegliwości. Niestety objawy mogą być na tyle silne, że preparaty apteczne nie będą w pełni skuteczne. Dlatego polecamy automasaż, który polega na wykonywaniu kolistych ruchów całą powierzchnią dłoni w kierunku ruchów wskazówek zegara. Nacisk ręki na brzuch powinien być na początku delikatny, a w momencie, gdy skóra się rozgrzeje, warto zwiększyć siłę.

Dobrym sposobem jest również termofor, który doskonale zwiększa miejscową temperaturę ciała i tym samym rozkurcza mięśnie macicy i podbrzusza. Okład wystarczy położyć na obszar między pępkiem a wzgórkiem łonowym lub wykonać nim samodzielny masaż, by jeszcze bardziej pobudzić krążenie w tym obszarze. Jeśli nie masz termofora, do szklanki lub kubka wlej lekko ostygniętej wody. Wówczas naczyniem wykonuj koliste ruchy na brzuchu.

Zdajemy sobie sprawę, że w czasie trwania dolegliwości bólowych kobiety nie myślą o żadnej aktywności fizycznej. Nie polega ona jednak wyłącznie na katorżniczym treningu wytrzymałościowym. Trening Jacobsona, czyli progresywna relaksacja mięśni, to kilkunastominutowa sesja, podczas której naprzemiennie napinasz i rozluźniasz mięśnie. Każdy ruch znajduje się wyłącznie pod Twoją kontrolą, a oprócz zmniejszenia napięcia mięśniowego obniżasz również to emocjonalne.

Źródła
 1. I. Teul i in., Częstość występowania oraz czynniki skorelowane z bólem miesiączkowym u zdrowych studentek, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, nr 60(2), s. 89–94.
 2. B. Trybulec, E. Wyżycka, Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania, „Medical Review” 2016, nr 14(2), s. 162–172.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
Popularne w kategorii Seks
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.