Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Gerontolog – czym się zajmuje, w jakich sprawach pomaga?

Agata Oleszkiewiczlek. Wiktor Trela18.12.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Osoby starsze powinny od czasu do czasu odwiedzać gerontologa. Jest on cennym doradcą w profilaktyce zdrowotnej oraz w wielu innych sprawach. Dowiedz się, czym zajmuje się gerontolog!


czym-zajmuje-sie-gerontologia-kim-jest-gerontolog
Pixabay.com

Polecane

co-bmi-mowi-o-twoim-zdrowiu-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
1 min.
Co BMI mówi o Twoim zdrowiu? Sprawdź, jak interpretować wyniki
31.01.2022
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym zajmuje się gerontologia?
  2. Specjalista od jesieni życia
  3. Czym zajmuje się gerontolog?
  4. Gerontolog a geriatra
  5. Gerontolog a geriatra – inne różnice

Czym zajmuje się gerontologia?

Gerontologia jest nauką o starzeniu się i starości organizmu człowieka. Nie zajmuje się ona wyłącznie aspektami tych procesów od strony biologicznej. Gerontologia to dziedzina o charakterze interdyscyplinarnym, obejmująca zakres wiedzy innych nauk, w tym medycznych, filozoficznych, pedagogicznych, socjologicznych, ekonomicznych i informatycznych.

Gerontologia jako nauka obejmuje warunki i poziom życia osób starszych. Aspektami jej najważniejszych zainteresowań są m.in. styl wypoczynku, formy rekreacji, organizacja czasu wolnego oraz problemy psychologiczne i społeczne, w tym adaptacyjne. Ważną sferą gerontologii jest także profilaktyka zdrowia seniorów obejmująca różnorodne problemy, również te, które pojawiają się naturalnie z wiekiem, np. menopauza.

Teorie starzenia się i badanie okresu starości wprowadzono dopiero na początku XX wieku. Przyczyną były postępujące zmiany demograficzne, takie jak wzrost liczby osób starszych w społeczeństwie. Gerontologia jest młodą, ale prężnie rozwijającą się dziedziną.

Specjalista od jesieni życia

Osobą, z którą możesz nawiązać kontakt w tym okresie życia, niezależnie od tego, czy leczysz się u specjalistów, jest gerontolog.

Gerontolog pełni funkcję diagnosty problemów socjalno–psychologicznych, ale przede wszystkim jest doradcą i przewodnikiem wspomagającym rozwój fizyczny i duchowy seniora. Zakres jego obowiązków jest bardzo szeroki. Pomaga zmniejszyć ryzyko marginalizacji społecznej i wynikających z niej przykrych konsekwencji, w tym problemów emocjonalnych.

O tym, jakiego zakresu wsparcia możesz od niego oczekiwać, decyduje przede wszystkim placówka, w której jest zatrudniony. Gerontologa znajdziesz w domach opieki społecznej, klubach seniora, hospicjach, sanatoriach i innych uzdrowiskach. 

Czym zajmuje się gerontolog?

Do gerontologa możesz zgłosić się niezależnie od tego, czy jesteś pod opieką kardiologa, endokrynologa, ortopedy, neurologa bądź innego specjalisty. Konsultacje gerontologiczne możesz prowadzić równolegle, ponieważ zajmuje się on m.in.:

  • profilaktyką zdrowotną i promocją zdrowia (możesz od niego usłyszeć, jak spowolnić fotostarzenie skóry, aby wygładzić zmarszczki, co może oznaczać zadyszka i brak tchu przy wchodzeniu po schodach, dlaczego warto gimnastykować się o poranku lub o jakie produkty warto wzbogacić codzienną dietę);

  • problemami socjalnymi (doradzi np. w sprawach renty, emerytury lub innych zasiłków, zaproponuje Ci lub Twojej najbliższej rodzinie wsparcie opiekuńcze w formie domu opieki czy klubu seniora);

  • oceną procesów starzenia się organizmu w aspekcie społecznym i psychologicznym (udzieli informacji np. na temat tego, jakie kłopoty najczęściej mogą dokuczać w wieku podeszłym i jak sobie z nimi radzić);

  • aktywizacją fizyczną i społeczną oraz organizacją wolnego czasu;

  • promowaniem nowoczesnych technologii i rozwiązań (np. telemedycyny, za sprawą której możesz odbyć konsultacje ze swoim lekarzem online lub przeprowadzić w razie potrzeby e-wizytę w przychodni z innym specjalistą bez wychodzenia z domu, a przy użyciu smartfona czy komputera);

  • oceną roli seniorów w społeczeństwie;

  • relacjami interpersonalnymi oraz problemami osamotnienia związanymi np. z izolacją społeczną czy stratą bliskiej osoby;

  • wsparciem leczenia wielu chorób wpływających na codzienne funkcjonowanie, takie jak choroba Alzheimera, demencja czy depresja starcza.

Gerontolog a geriatra

Gerontologa łatwo pomylić z geriatrą, ale są to dwa odrębne zawody. Obie specjalizacje łączy jednak troska o zdrowie i komfort życia osób starszych.

Gerontolog zgłębia kompleksowo proces starzenia się organizmu. Zajmuje się socjologicznymi i psychologicznymi problemami seniorów, ale także bada przyczyny tych zjawisk i proponuje metody wsparcia.

Geriatra jest przede wszystkim lekarzem. Zajmuje się schorzeniami natury somatycznej wieku podeszłego, czyli problemami, z jakimi musi się zmagać organizm seniora. Zadaniem geriatry jest rozpoznanie choroby, np. osteoporozy, której konsekwencją jest pogorszenie stanu zdrowia, a także jej leczenie. To specjalista, od którego możesz dostać receptę na leki, skierowanie na badania czy e-zwolnienie L4. I choć zna on złożone procesy starzenia się organizmu człowieka, to obiektem jego zainteresowań jest konkretny moment w życiu człowieka, czyli ten, w którym zmaga się on z chorobą somatyczną.

Gerontolog a geriatra – inne różnice

Geriatria jest działem medycyny, dlatego różna jest również ścieżka edukacyjna obu specjalistów. Aby geriatra mógł prowadzić praktykę z seniorami, musi ukończyć szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie geriatrii.

Droga gerontologa jest zupełnie inna. To specjalista, który najczęściej ukończył studia z zakresu socjologii lub pedagogiki. Niezbędną wiedzę na temat procesów starzenia się i starości można również zgłębić na studiach podyplomowych.

Gerontologia bywa uzupełniającym kierunkiem dla niektórych zawodów medycznych. Dzięki temu osoba, do której zgłosisz się o pomoc i wsparcie, może mieć szeroką wiedzę na temat organizmu seniora. Gerontologami zostają chociażby fizjoterapeuci bądź pielęgniarki. Nierzadko pracownicy placówek medycznych, tacy jak opiekunowie medyczni czy inni członkowie personelu mają kwalifikacje do pracy z seniorami. Dzięki temu, zgłaszając się do takiej przychodni czy przebywając w placówce zajmującej się problemami osób w podeszłym wieku, uzyskasz kompleksową opiekę gerontologiczną.

Źródła
  1. T. Grodzicki i in., Geriatria z elementami gerontologii ogólnej, Via Medica, Gdańsk 2006.
  2. J. Derejczyk, Gerontologia i geriatria w Polsce na tle Europy – czy należy inwestować w ich rozwój w naszym kraju?, „Gerontologia Polska” 2008, nr 16.
  3. R.J. Kijak, Z. Szarota, Starość. Między diagnozą a działaniem, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Warszawa 2013.
  4. A.A. Zych, Leksykon gerontologii, Impuls, Kraków 2019.
  5. A.A. Zych, Słownik gerontologii społecznej, Żak, Warszawa 2001.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.